У 15-річному віці у Тетяни Пащенко лікарі діагностували невиліковну хворобу. Аби лишити батькам пам'ять про себе, Тетяна почала вишивати ікону. Закінчивши цю вишивану роботу, перейшла до іншої і завдяки вишивці, розповідає майстриня, почала повертатися до життя.
Першою вишитою картиною Тетяни стала ікона "Божої матері", після чого вона перейшла до "Тайної вечері".
"Це була перша моя робота, – каже майстриня. – Я не знала, як воно вийде, але вийшло. Дуже швидко вийшло. Передала цю ікону батькам, але вирішила не зупинятися – я хотіла встигнути зробити ще щось. "Тайна вечеря" була для мене тією великою роботою, яку я не знала, чи вишию, бо не знала, чи встигну це зробити. Після кожного вишитого мною апостола я відкладала вишивку на диван і плакала – у мене коліна буквально були мокрі від сліз. Щоразу я думала: Боже, хоча б встигнути до вишивання Ісуса дійти. Я вишивала цілодобово, закінчивши картину за вісім місяців. Стільки було проговорено молитов – і я почала одужувати. Це вже потім я дізналася: коли людина сколює пальці, то вона себе виліковує, а у мене пальці були вже геть забинтовані, бо не лише до крові, до кості їх доколювала, поки вишивала".
Жінка говорить, що завдяки вишивці вона почала повертатися до життя. Крім вишивки хрестиком, вона поступово опановує нові для себе техніки: хардангер, низь, мережку. Вишиває не лише картини, а й жіночі сукні. Але, каже Тетяна, в пріоритеті для неї – все ж вишивка картин. Сьогодні заслужена майстриня народної творчості України Тетяна Пащенко має в своєму доробку понад 100 картин на різну тематику.
"Бог не дав мені дітей, то я почала створювати картини на дитячу тематику. Вони у мене народжувалися як діти. А коли почалася війна, я стала вишивати картини на українську тематику. Ось, наприклад, вишила картину "Українське весілля", – розповідає Тетяна.
Зараз майстриня вишиває портрети. Понад п’ять місяців пішло у неї на вишивку портрета президента України Володимира Зеленського та його дружини Олени. Зі слів Тетяни, вона хоче, щоб президент підписав свій портрет, тоді вона виставить його на аукціон і продасть, аби передати гроші на допомогу ЗСУ.
Вишила майстриня і портрет захисника Маріуполя Михайла Діанова з Тернополя. На розробку схеми, підбір ниток, канви та вишивку вона витратила п'ять місяців.
"Для мене ця людина – герой. Це людина, яка представляє нашу країну, яка жертвує своїм життям, своїм здоров'ям. Я його шила, коли він був ще в полоні. Шила і молилася: кожної хвилини, кожного дня. Я не знаю, чи він бачив мою картину. Думаю, що бачив. Якщо вона була в соцмережах, то думаю, бачив. Мені хотілося б з ним зустрітися – хочу запросити його у свій музей та подарувати йому його портрет у якості вдячності всім героям, які зараз захищають нашу державу", – говорить Тетяна.
Музей майстриня облаштувала у батьківській хаті в селі Щигліївка. Тут вона не лише збирає різні експонати, а й проводить екскурсії для бажаючих.
"Приємно було, коли до мене приїжджала Ніна Матвієнко. Вона подарувала мені дуже гарний альбом – збірник ікон України. Ось і підпис Ніни Матвієнко, і печать дуже гарна. Все ж таки Бог мені дарував життя для того, щоб я створила щось більше. Та й характер в мене такий – я не можу спати. Лягаю і думаю: скоріше б настав ранок, бо щось треба робити, хочу встигнути більше зробити", – каже Тетяна.
Ще по темі
- Майстриня з Житомирщини вишила портрет захисника Маріуполя Михайла Діанова.
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube