Села Радча та Грезля Народицької громади одні з перших були обстріляні вночі 24 лютого та окуповані в перший день повномасштабного вторгнення Росії. Кореспонденти Суспільного побували в цих селах та дізналися, як відновлюються зруйновані села.
Село Радча – одне з найбільших сіл Народицької громади. У перший день повномасштабної війни село було окуповане російськими військами. На той момент тут проживали близько 300 людей.
Діловод Заліського Старостинського округу Ірина Невмержицька розповіла, що Радчу обстріляли найпершу.
"О 4.29 ранку ми прокинулися – хата дрижала, тремтіло усе – і ми почали тремтіти".
"Вони о четвертій ранку пішли, – пригадує жителька села Радча Марія Якименко. – Літаки літали, танки пішли – шість або сім. Дуже страшно було. І куди його бігти? Що робити?".
Село також обстрілювали градами, каже ще одна жителька села Радча Ольга Чеберяк. Жінка під час обстрілів переховувалася у льоху.
"У мене тут снаряд упав, також упав і у сусіда, в сарай. Корова залишилася, а порося – ні, влучив снаряд. Коли у сусідки загорілася хата, то ми вже до своїх хат не заходили, а нас було п'ять чоловік, вирішили узяти із щось собою і почали тікати – лісом, лісом. У лісі й ночували", – розповідає Ольга Чеберяк.
Ольга Чеберяк каже, що змогла повернутися додому в травні. Побачила, що її житло пошкодили – шибок на вікнах не було, всередині все розбите.
Із селом Радча межує село Грезля. Його жителька Галина Дворяковська каже, що пам’ятає, як 24 лютого до Грезлі увійшли російські війська.
"Пам'ятаю – приїхали десять танків. Постояли трохи та й поїхали. Через пару днів вже прийшли російські військові. Обікрали магазин. Потім знову танки приїхали. Я з села не виїжджала. Куди ж їхати, тут корова, порося, і трактор, і машини", – каже Галина Дворяковська.
Галина Дворяковська пригадує, як обстрілювали Грезлю. Каже, найстрашніше було, коли підривали міст. І вже, як російські військові відходили, вони також дуже сильно стріляли.
Села Грезля і Радча під окупацією були більше місяця.
За словами діловод Заліського Старостинського округу Ірини Невмержицької, за цей час повністю зруйнували житло у дванадцяти власників – в селах Радча, Нова Радча, Тичків. Частково пошкоджено більше 100 помешкань: вибиті вікна, двері, пошкоджені дахи.
Заступниця начальника Народицької селищної військової адміністрації Наталія Бортник розповіла, що після окупації вони вперше людям принесли їжу четвертого квітня.
Впродовж місяця після деокупації у селах відновили електрику, мобільний зв’язок, знову подали воду та газ. Згодом за рахунок держави почали ремонтувати зруйновані будинки.
"Робляться поточні ремонти, криється покрівля, ставляться вікна, двері – що у кого зруйновано. В людей, у яких згоріли будинки, то надані будинки для проживання в селищі Народичі. На сьогодні ми відновили десь відсотків 60 будинків. Двічі на день курсує маршрутка, щоб люди мали можливість доїхати до районного центу. Все робимо для того, щоб наблизити перемогу. І дякуємо ЗСУ за те, що ми спокійно спимо і знаю, що перемога буде скоро", – каже Наталія Бортник.
Що відомо
- На Житомирщині жителі Народицької громади розповіли про життя в окупації.
- Житель Житомирщини розповів про перебування у селі Грезля російських військ.
- На Житомирщині поліцейські почали фіксувати наслідки перебування у селах військ Російської Федерації.
- Як у Народицькій громаді на Житомирщині пережили окупацію і що по собі лишили російські війська.
- На Житомирщині відновлюють газопостачання у п'яти деокупованих селах Народицької громади.
Читайте також
- Енергетики з Житомирщини допомагають відновлювати електропостачання на Херсонщині.
- Графік погодинних відключень: де на Житомирщині з 14 по 17 листопада відключатимуть світло.
- Житомиряни пробігли маршрут GPS-треком у вигляді назви звільненого від росіян Херсона.
Читайте головні новини Житомирщини у нашому Telegram, Instagram та Viber