Опалювальний сезон в умовах війни: поради житомирських експертів

Опалювальний сезон в умовах війни: поради житомирських експертів

Опалювальний сезон в умовах війни: поради житомирських експертів
. Котельня на пелетах, Житомир, 6 вересня 2022 року. Фото: Антоніна Тугас для Суспільне Житомир

13 вересня в ефірі Українського радіо Житомир експерти житомирських профільних служб та фахівці з альтернативних джерел енергетики розповіли про те, як підготуватися до опалювального сезону в умовах війни.

За словами директора "Житомиртеплокомуненерго" Дмитра Рогожина, тепловики готові до початку опалювального сезону. Тепло до будинків почнуть подавати відповідно до санітарних норм, коли середньодобова температура три дні поспіль буде нижчою +8°С. Щодо об’єктів соціальної сфери, дитсадків, шкіл, лікарень, то їх підключатимуть в першу чергу, і особливо, якщо середня внутрішня температура там впаде нижче норми +22°С.

Зважаючи на те, що в країні йде війна, серед житомирян набуває популярності ідея встановлення в квартирах "буржуйок", каже Дмитро Рогожин і додає, що робити цього він не радить, щоб не посилити загрозу виникнення пожеж. Краще подбати про теплозбереження.

Дмитро Рогожин також розповів, що працівники "Житомиртеплокомуненерго" відпрацьовують під час спеціальних навчань алгоритм дій на випадок заподіяння шкоди критичній інфраструктурі.

"Для нас не критична, навіть, повна відсутність газопостачання, підприємство готове забезпечити технологічний мінімум, щоб ніщо не розмерзлось і ніхто не замерз, використавши альтернативні джерела. Найважче – це відімкнення електроенергії, бо від неї залежить робота котелень, обладнання, мережевих насосів, газо- та водопостачання", – каже Дмитро Рогожин.

Вимушені обмеження електропостачання не виключає й директор з експлуатації електромереж АТ "Житомиробленерго" Олександр Остапенко. Він каже, що, зважаючи на нинішню ситуацію, маючи приклади Харкова та Запорізької АЕС, ризики враження електроенергетичної структури чи зупинки блоків атомних електростанцій високі.

"У зв'язку з окупацією східних областей, можливий дефіцит вугілля, природного газу також може негативно вплинути на виробництво електроенергії. Тому вірогідні обмеження електропостачання, в першу чергу вони стосуватимуться бізнесу та підприємств, можливі віялові відключення населених пунктів. Варто запастись пауербанками, ліхтариками, передбачити інші варіанти освітлення помешкань. А перш ніж увімкнути потужний електрообігрівач, згадати, що будинкова мережа може не витримати. Іноді досить утеплення, зокрема, вікон і дверей", – каже Олександр Остапенко.

Подбати про енергозбереження порадила в етері Українського радіо Житомир й співзасновниця інженерної компанії "АКВА ПЛЮС" Анастасія Бондарчук.

"Перш за все раджу утеплити будинок, квартиру, – каже Анастасія Бондарчук. – Добре встановити між теплорадіатором і стіною світловідбивний екран, таким чином зменшити тепловтрати. Вкорочення штор і тюлі на вікнах до верхнього краю батареї, європейська практика – на 10 сантиметрів вище радіатора, збереже до 15% тепла. По можливості встановіть індивідуальне опалення. Якщо таке вже встановлене, подбайте про термостати, терморегулятори, програматори для котлів. Вони не лише нормалізують температурний режим в оселі, але й зменшать споживання енергоносіїв до 30%. В приватному секторі альтернативним варіантом енергозабезпечення можуть бути також твердопаливні котли, сонячні електростанції".

Речниця АТ "Житомиргаз" Юлія Петришина акцентує на безпекових моментах.

"Утеплюючи оселю, не "зашивайте" фасадні газопроводи – вони повинні бути відкриті і легкодоступні. Вчасно дбайте про справність дворових та внутрішніх газових мереж, лічильників, плит, котлів, інших приладів, а також – коминів та димовентиляційних каналів. Проте довіряйте цю роботу ліцензованим фахівцям. Та намагайтеся не боргувати за спожитий енергоресурс", – говорить Юлія Петришина.

Читайте головні новини Житомирщини у нашому Telegram, Instagram та Viber

На початок