Біля Центрального універмагу Бердичева демонтували обеліск "червоним щорсівцям", котрі загинули у боях з січовиками Петлюри. Повідомлення про це опублікували на сайті Бердичівської міськради.
Демонтувати цей обеліск мали шість років тому.
"У 2016 році, відповідно до законів про декомунізацію, в області прийняли рішення про демонтаж пам’ятника. Втім, у місті, обґрунтовуючи це певними процедурними моментами, обеліск залишили на місці. Мовляв, не на часі", – сказано у повідомленні.


У коментарі Суспільному радник міського голови Бердичева Артур Іваненко сказав, що у якості офіційного пояснення, чому обеліск упродовж шести років не зняли, називали формальну причину у вигляді неточностей у документах.
"Загалом там була вказана неправильна адреса і неточна назва. Незважаючи на це, тоді, у 2016 році, це все одно можна було зробити, але чомусь це не було зроблено. Причини незрозумілі. Зараз ми підняли ці документи – рішення від 2016 року – і написали лист на голову обласної військової адміністрації Віталія Бунечка з проханням уточнити дані стосовно назви і місця розташування цього обеліску, аби ми могли провести демонтаж цілком законно. Адже, по факту, можна зробити буд-що, але у правовій державі це все має бути зроблено на законних підставах. В цьому питанні наша обласна влада дуже швидко спрацювала – зміни були внесені і практично вже за два дні після цього ми провели демонтажні роботи", – розповів Артур Іваненко.


За його словами, на місці, де був пам'ятник, висадили кущ калини, як символ України, та провели патріотичне зібрання.
"Трохи пізніше ми плануємо разом із нашими істориками обговорити, яким чином означити це місце, оскільки, виявилося, що там насправді є братська могила, – каже Артур Іваненко. – Тому ми подивимося – можливо, якусь невеличку дошку встановимо чи камінь із гравіюванням для того, щоб пам'ять про загиблих людей лишилася".

Демонтований обеліск наразі відправили на зберігання. Зі слів радника міського голови, у перспективі частину цього обеліска планують розмістити у котромусь із музеїв у якості експоната.

У телефонному коментарі Суспільному міський голова Бердичева Сергій Орлюк розповів Суспільному, що у Бердичеві цей обеліск був останнім пам'ятником, який за законом, підлягав декомунізації.
Що відомо
- У лютому-березні 1919 року Січові стрільці Симона Петлюри, котрі йшли на Київ, намагалися закріпитися у містах на підступах до української столиці. 7 березня січовики зайняли Бердичів. У бій з ними вступила червона дивізія під командуванням Миколи Щорса. 19 березня у місті було встановлено радянську владу. Наступного дня загиблих щорсівців поховали. Наразі невідомо, скільки людей поховані у братській могилі.
- 7 листопада 1927 року на могилі встановили пам’ятник.
Читайте головні новини Житомирщини у нашому Telegram, Instagram та Viber