У Житомирі в підвальному приміщенні Свято-Хрестовоздвиженського собору Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) зберігається скелет мамонта, знайдений на Житомирщині понад 100 років тому. Журналісти Суспільного дізнавалися, чому один з найстаріших експонатів Житомирського обласного краєзнавчого музею розміщений у церкві і за яких умов мамонта зможуть побачити відвідувачі.
Завідувач відділу природи Житомирського обласного краєзнавчого музею Петро Печенюк показав журналістам Суспільного фондосховище у підвальному приміщенні Свято-Хрестовоздвиженського собору УПЦ МП, де знаходяться частини скелету мамонта. За його словами, експонат у церкві опинився не випадково — до 2012 року тут був відділ природи краєзнавчого музею. Петро Печенюк сказав, що один з найстаріших експонатів відділу природи Житомирського краєзнавчого музею перебуває у належному стані і надійно охороняється.
"Кістки мамонта зберігаються у ящиках на полицях. Також тут є документи, які стосуються монтажу", — сказав працівник музею.


Історик і краєзнавець Геннадій Махорін розповів Суспільному, що скелет мамонта знайшли у 1889 році у селі Збраньки Овруцького повіту під час видобутку піску.
"Перше місце, де знаходився цей скелет мамонта, був палац Шодуара у Шодуарівському парку. Про це згадувала і довгожителька Житомира, про те, що вона у 30-ті роки бачила цього мамонта. Потім після війни його перенесли, де був костел Йоана з Дуклі. Там був природничий відділ краєзнавчого музею. А у 1987 році його перенесли сюди, де храм було віддано для природничого відділу краєзнавчого музею", — розповів Геннадій Махорін.


Мамонта назвали Холлі, розповіла заступниця директора Житомирського обласного краєзнавчого музею Юлія Каплун.
"Ми в музеї цей кістяк мамонта або мамута, як зараз прийнято називати по науці, називаємо Холлі. Він у нас адепт двох конфесій. Він побував у католицькому храмі, був у православному храмі. Холлі перекладається як святий. Ім’я є частиною майбутньої інтерактивної програми музею в природничій експозиції", — сказала Юлія Каплун.

Зі слів Юлії Каплун, більш детально з програмою відвідувачі можуть ознайомитися при відкритті оновленого природничого відділу. Цей відділ планують розмістити на першому поверсі колишнього магістрату, сказав в коментарі Суспільному виконувач обов’язків директора обласного краєзнавчого музею Анатолій Душко. На другому поверсі буде розміщений історичний відділ.
"Чекаємо закінчення війни, це пов’язане з фінансуванням. Готовий проєкт технологічного обладнання для монтажу природничої колекції. Потрібно більше мільйона гривень тільки на технологічне обладнання. Ми звернулися до Житомирської облдержадміністрації і отримали відповідь, що в результаті виконання фінансових планів, перевиконання бюджету, це все на контролі", — сказав Анатолій Душко.






Суспільне розповідало, що будівлю житомирського магістрату відкрили у серпні 2021 року. За словами Віталія Бунечка, начальника Житомирської ОВА, вартість проєкту становила 33 мільйони гривень.
Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp