У Запоріжжі виявили чотири випадки хвороби Лайма

У Запоріжжі виявили чотири випадки хвороби Лайма

Кліщ, хвороба Лайма
Кліщ. Pexels

За 2024 рік у Запоріжжі зареєстровано чотири випадки хвороби Лайма або кліщового бореліозу, інфекційного захворювання, яке переносять кліщі. Ця хвороба може супроводжуватися ураженням нервової системи та опорно-рухового апарату.

Про це повідомили у Запорізькому обласному центру контролю та профілактики хвороб.

Зазначається, що щеплення від хвороби Лайма немає. Проте, щоб запобігти присмоктванню кліщів варто дотримуватися запобіжних заходів та наступних правил:

 • одягати одяг світлих кольорів зі щільно прилеглим коміром і манжетами. Волосся доцільно прибрати під головний убір;
 • через кожні 10-15 хвилин проводити поверхневі самоогляди;
 • намагатися відпочивати на відкритій місцевості, на сонячних галявинах (кліщі не люблять сухих місць і прямих сонячних променів);
 • застосовувати репеленти (спреї, креми, бальзами від комах);
 • після повернення з прогулянки обов'язково змінити одяг, уважно оглянути з лицьового і виворітного боку, по можливості, просушити на сонці або пропрасувати;
 • оглянути всю поверхню тіла, голови, особливо звернувши увагу на пахову область, пахвові западини, спину та приняти душ;
 • оглядати домашніх тварин після прогулянок у парку, виходу на природу.

Якщо все ж таки кліщ присмоктався необхідно:

 • видалити павукоподібного зі шкіри. Для цього слід звернутися в хірургічний кабінет або травматологічний пункт.

Можна видалити кліща і самостійно. Для цього треба:

 • клiща захопити пiнцетом або загорнутими марлею пальцями якомога ближче до його хоботку i, тримаючи строго перпендикулярно до поверхні шкіри, витянути, розкачуючи легкими рухами;
 • мiцною ниткою перев’язати головну частину клiща, підняти та розвести в різні боки кінці нитки, розхитнути і витягти клыща зі шкіри
 • провести дезінфекцiю будь-яким придатним для цих цiлей засобом (70% спирт, 3% розчин йоду, спиртовмiснi речовини), а руки ретельно вимити з милом. Не слід торкатися до слизових оболонок руками після видалення кліща.
 • не можна використовувати олії, заклеювання пластиром, припалювння місця укусу.

При появі ознак захворювання слід терміново звернутися за допомогою до медичного закладу, нагадують у Запорізькому обласному центру контролю та профілактики хвороб.

Хвороба Лайма: що відомо

Це вірусна інфекція центральної нервової системи людини, що може призвести до тривалих неврологічних симптомів і навіть смерті. Захворювання викликається флавівірусом і передається людині при укусах іксодових кліщів. Іноді вірус потрапляє до організму людини при вживанні сирого молока або сиру від заражених кіз.

За даними Центру контролю і попередження інфекцій США, у більшості заражених вірусом кліщового енцефаліту інфекція проходить безсимптомно.

У пацієнтів із ознаками захворювання перші симптоми проявляються переважно на 7-14 день після укусу кліща. У хворих часто виникає інфекція головного мозку (енцефаліт) або м’яких оболонок головного чи спинного мозку (менінгіт).

До первинних симптомів кліщового енцефаліту належать слабкість, лихоманка, головний біль та блювота. Через кілька днів може з’явитися сплутаність свідомості, втрата координації рухів, слабкість в руках та ногах, судоми і порушення мови.

Часом первинні симптоми повністю зникають через кілька днів, а вже серйозні ознаки кліщового енцефаліту з’являються приблизно через тиждень.

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber

На початок