Матвіївська громада Запорізького району знаходиться далеко від лінії фронту, але під ракети російських військових потрапляла вже декілька разів. Та попри це, в громаді будують плани на майбутнє, допомагають переселенцям і готуються до посівної.
Про це розповів "Українському радіо Запоріжжя" голова громади Олексій Гладишев.
Як відновлюють пошкоджені будинки, чи отримують люди фінансову допомогу, та чим сьогодні живе Матвіївська громада, — читайте далі в інтерв'ю.
- Про відновлення пошкоджених будинків після ракетних обстрілів
"На сьогодні відновлення будинків йде за планом: надають допомогу як благодійні фонди, так і сільська рада виділяє гроші з бюджету. Торік ми виділили кошти, я думаю, що в цьому також будемо виділяти на відновлення будинків".
- Про допомогу внутрішньо переміщеним особам
"У громаді понад 1200 ВПО, і чисельність збільшується. Переважно люди із Запорізької, Херсонської, Донецької областей. З гуманітарною допомогою, розселенням проблем немає. Зараз у громаді немає місць для компактного розселення, але місцеві мешканці приймають у себе вимушено переміщених осіб і надають допомогу".
- Про робочі місця для внутрішньо переміщених осіб в громаді
"З початку війни дійсно підприємства по-максимуму були закриті, була евакуація. На сьогодні 70-80% тих підприємств, які працювали до війни, відновили роботу й надають робочі місця. Розміщення нашої громади поблизу Запоріжжя дає змогу вимушено переміщеним особам знайти роботу. Також сільська рада залучає людей на місцеві роботи, на КП".
- Про міграцію жителів Матвіївської громади під час повномасштабної війни
"На початку війни виїхало приблизно до 50%. Сьогодні населення повертається. Тобто, невеликий відтік наших мешканців. Учні продовжують навчання дистанційно — на території України десь приблизно до 5% і 2-3% залишилися за кордоном. Тобто, повертаються, а життя налагоджується й продовжується".
- Про воду та електроенергію в громаді
"Коли почалися відключення електроенергії — запрацювали пункти незламності. Ми співпрацювали з БФ та отримали велику кількість генераторів. У нас довготривалих відключень не було, максимум – півтори доби. У нас такий регіон, що з водою не дуже складається, бо багато зношених мереж. Але перебої з водопостачанням були максимум на півтори доби".
- Про ремонт водомереж
"Плануємо ремонтувати своїми силами. Є напрацювання, виділятимуться кошти з місцевого бюджету. Зараз ведемо перемовини з фондами, які можуть допомогти, і плануємо поступово замінювати зношені мережі. Максимально це питання будемо вирішувати після перемоги".
- Про підготовку до посівної
"Зараз фермери, сільгосппідприємства займаються підготовкою озимих культур. Є підприємства, де невеликі втрати озимих культур — до 10%. Переважно в нас будуть засівати пшеницю, сонях. Ячмінь, гречка, горох — теж висіваються. Тепличне господарство в нас розвинене: вирощують як квіти, так і культури овочевого характеру. Огірок вже достигає".
- Про торішній та цьогорічний бюджети
"Торік ми недовиконали бюджет у районі 5%, це небагато для території, яка межує з фронтом. На цей рік також запланували на рівні минулого. Я думаю, що в цьому році повинно бути перевиконання. Лінії, які зараз під обстрілами, будуть деокуповані, демілітаризовані, а люди, підприємства – повернуться. Вже розроблений та затверджений інвестиційний план".
Читайте також
Історія військового капелана з Америки, який волонтерить у Запоріжжі
Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber