Близько 70-ти аграріїв із різних районів Запорізької області зібралися 22 травня о 10-ої годині ранку поблизу села Кам’янське, на відрізку траси Запоріжжя – Василівка. Протестували проти запровадження квот на імпортні добрива, що має намір ввести Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства.
Нинішня акція аграріїв була попереджувальною, учасники не перекривали трасу, як спочатку планували, а стояли обабіч неї. Однак, якщо до їхніх вимог не дослухаються у столиці, пообіцяли наступного разу вдатися до більш радикальних дій.
На думку михайлівського сільгоспвиробника Олега Калімана, запровадження квот на імпортні добрива розв’яже руки українським монополістам, які зараз диктують цінову політику на внутрішньому ринку. Цьогоріч через наявність більш дешевої імпортної продукції вони були змушені знизити ціну на добрива для вітчизняних сільгоспвиробників на 100%. Тож, аграрії побоюються повернення минулорічніх цін, - каже Олег Каліман.

«Введення квот – це скасування того конкурентного середовища, яке зараз існує на ринку України. І ми добре розуміємо, що квоти на міндобрива, які планують ввести, будуть сприяти підвищенню цін на ринку України. Ми не розуміємо, чому держава, її керівництво, настільки», - каже голова фермерського господарства «Таврія-Скіф» Михайлівського району Олег Каліман.
«Ми – за вільний ринок. Ми за те, щоб добрива імпортувалися з будь-якої країни. Пам’ятаємо ті часи, коли добрива були по 10-12 тисяч гривень за тонну. Зараз це 6-7 тисяч. Ми побоюємося, що однозначно підскочать ціни. Тому що монополія – це завжди якесь підвищення», - наголосив фермер, член Всеукраїнської Аграрної ради Олександр Могилевцев.

Загроза згортання вільного ринку мінеральних добрив для сільгоспвиробників виникла на тлі несприятливих погодних умов для ведення сільського господарства на півдні України, прогнози на майбутні врожаї через посуху вкрай невтішні, - каже фермерка з Великої Білозерки Наталія Кравченко.

«У нас посуха, у нас слабкі сходи, слабкі врожаї, ми досі не можемо сіяти соняшники і інші олійні культури – то у нас просто не буде коштів, за що ми зможемо все це придбати. На даний момент добрива падають, тому що є варіанти, є вибір. А держава нас підведе до того, що буде монополія, буде один власник, який буде встановлювати певну ціну», - каже фермерка Наталія Кравченко
Кам’янський фермер Валентин Вайло каже, що через посуху колос не набув належної стиглості. За прогнозами аграрія, замість минулорічних 50 центнерів з одного гектара цьогоріч підприємство отримає вдвічі менше. А на тлі низьких цьогорічних врожаїв збільшення цін на мінеральні добрива з боку українських монополістів ще більше ускладнить становище вітчизняних аграріїв.
«Ми зараз втратимо близько двох тонн. Щоб ви розуміли, на один гектар 2 тонни – це близько 10 тисяч гривень», - додав Валентин Вайло.