Роковини смерті Олесі Гак. Хто відповідальний за безпеку дитини в "приватному дитсадку"

Роковини смерті Олесі Гак. Хто відповідальний за безпеку дитини в "приватному дитсадку"

Марафон
Роковини смерті Олесі Гак. Хто відповідальний за безпеку дитини в "приватному дитсадку"
. Суспільне Запоріжжя

29 травня 2021 року роковини від дня смерті Олесі Гак. Батьки дівчинки, якій був рік та 2 місяці, уперше віддали її приватній доглядальниці. За годину вона повідомила батькам: «Олесі немає серед живих». Що відомо про обставини смерті дитини та що кажуть спеціалісти Служби у справах дітей про цей випадок сьогодні, розбиралося Суспільне.

Що сталося

29 травня о 8:50 мати та домогосподарка Аліна Гак віддала свою однорічну доньку приватній доглядальниці на пробний день. За годину Аліні зателефонувала жінка та повідомила: «Ваша дитина не дихає».

«Дружина приїхала додому взяти речі, документи, десь було 9:45 і тут подзвонили та сказали: "Ваша дитина не дихає". Ми хвилин за 10 приїхали туди, хрещений приїхав, "швидкої" довго не було. І те, що вона [доглядальниця - ред.] каже, що "швидку" викликала… Це вже наш кум викликав "швидку". На питання: "Де швидка?" – вона вже почала при нас телефонувати у "швидку", хоча ми вже її викликали», – розповів батько померлої дитини Едуард кореспондентам Суспільного 2 червня 2020 року.

Роковини смерті Олесі Гак. Хто відповідальний за безпеку дитини в приватному дитсадку
Суспільне Запоріжжя

Досудовим слідством було встановлено, що 51-річна мешканка вулиці Авраменка Шевченківського району Запоріжжя облаштувала нелегальний дитячий садок у власній трикімнатній квартирі, не маючи дозвільних документів на таку діяльність. Жінка розміщувала оголошення про свої послуги на відповідному сайті.

Батьки Олесі Гак розповіли, що віддали дитину на початкове виховання, аби дівчинка розвивалася, була активною та спілкувалася з іншими дітьми.

«Наша дитина була абсолютно здорова, у неї ніколи ніякої нудоти не було. Як вона (доглядальниця – ред.) стверджує, що дитина в істериці захлинулася, такого ніколи не було. Як і всі діти, вона могла поплакати, потім заспокоювалася. Дали висновок, що дитина захлинулася блювотинням, це не вкладається в голові, звідки воно взялося. Я вважаю, що вона могла щось схопити, випити, якось так», – коментував батько Едуард.

Роковини смерті Олесі Гак.
Суспільне Запоріжжя

За фактом смерті дитини правоохоронці відкрили кримінальне провадження за частиною 2 ст. 115 Кримінального кодексу України (Умисне вбивство). Приватній доглядальниці Ірині Сухановій повідомили про підозру. 5 червня 2020 року Шевченківський суд виніс рішення про взяття її під варту.

За день до цього у соціальних мережах було опубліковане відео з камери спостереження, де видно, як жінка ніби прив’язує до обличчя Олесі подушку. Згодом жінка розкаже, що це так званий "валік" з рушника, що застосовують у цілях безпеки дитини.

"У медицині валики застосовують у цілях безпеки дитини. Наприклад, при порушенні центральної нервової системи, порушеннях опорно-рухового апарату. Це робиться в цілях безпеки дитини. У педіатрії використовується. У мене хлопчик був з інвалідністю, я йому робила тільки в тих випадках, коли відносила його у ванну", сказала Ірина Суханова під час судового засідання 26 квітня 2021 року.

Роковини смерті Олесі Гак.
Судове засідання, Шевченківський суд 26 квітня 2021 року. Суспільне Запоріжжя

Від початку розгляду справи адвокат підозрюваної наполягав на тому, що стався нещасний випадок, у той час, як захист потерпілої сторони наголошував, що в цьому випадку йдеться про жорстоке поводження з дітьми, а тому запобіжним заходом може бути лише тримання під вартою.

Адвокати Ірини Суханової неодноразово намагались змінити запобіжний захід із тримання під вартою на домашній арешт. 12 березня адвокат обвинуваченої Павло Будлка заявив, що на його підзахисну скоїли напад у СІЗО, сама обвинувачувана Ірина Суханова під час судового засідання повідомила, що її нібито "замовили". Адвокат потерпілих Теймур Мамедов тоді відповів, що у батьків загиблої дівчинки немає ніяких зв'язків і можливостей для подібного "замовлення".

26 квітня 2021 року Шевченківський районний суд вкотре ухвалив рішення залишити жінку під вартою - до 25 червня включно. Тож розгляд справи триває. Чергове засідання призначене на 2 червня 2021 року.

Що кажуть у Службі захисту дітей

Як повідомила Суспільному начальниця Служби у справах дітей Запорізької міськради Наталія Сиворакша, розслідування стосовно роботи "нелегального дитсадка" Служба не проводила, оскільки це не є дитячий заклад. "Те, що громадянка надавала якісь послуги для цієї родини або для інших дітей — це особисте таке поняття. І те, що батьки віддають своїх дітей, можливо, користуючись послугами няні, — це вибір батьків".

Роковини смерті Олесі Гак.
Наталія Сиворакша. Суспільне Запоріжжя

У Сімейному Кодексі України є 150 стаття, яка говорить про те, що відповідальність батьківську перекласти на якусь іншу особу не можливо. Це говорить про те, що коли свідомо батьки передають дитину, вони не знімають із себе відповідальність за життя цієї дитини, каже Наталія Сиворакша.

Як повідомила Наталія Сиворакша, батьків Олесі Гак до адміністративної чи кримінальної відповідальності не притягали.

Наталія Сиворакша наголошує: батьки у кожному разі мають розуміти, кому вони віддають свою дитину. Служба у справах захисту дітей не має повноважень перевіряти наявність документів у таких "вихователів", тому це мають робити, перш за все, батьки.

На початок