У 2025 році уряд продовжив програми підтримки фермерських господарств, зокрема, надання державних субвенцій та дотацій фермерам, які обробляють землю до 120 гектарів, а також утримують велику рогату худобу, овець і кіз. Про те, як ці програми працюють у Вінницькій області, кількість поданих заявок та умови отримання державної допомоги, в етері Українського радіо Вінниця розповів директор Вінницького відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств Юрій Вельгус.
Про програму підтримки в 2024 році
За словами Вельгуса, у 2024 році програма субсидій та дотацій забезпечила значну допомогу сільгоспвиробникам. Фермери могли отримати до 4 тисяч гривень на одиницю оброблювальних угідь, 7 тисяч на утримання великої рогатої худоби та 2 тисячі на утримання кіз і овець.
Всього у 2024 році було подано 920 заявок на суму 116,7 мільйона гривень на одиницю оброблюваних угідь. Що стосується дотації на утримання великої рогатої худоби, то було подано 2 187 заявок на 68 мільйонів гривень. Також було подано 57 заявок на утримання овець та кіз на суму 3,1 мільйона гривень.
Юрій Вельгус пояснив, що ці кошти надаються на безповоротній основі завдяки підтримці партнерів, таких як Європейський Союз та Світовий Банк.
"Так, ці кошти є грантовими. Це підтримка від наших партнерів — Європейського Союзу та Світового Банку, які виділяють фінансування, навіть у ці складні часи для нашої країни. Це дійсно суттєва допомога для малих сільгоспвиробників", — розповів Вельгус.
Умови отримання підтримки у 2025 році
У 2025 році змінено умови надання допомоги. Зі слів Вельгуса, фермери, які вже отримали допомогу в 2024 році, не зможуть подавати заявки на підтримку у поточному році. Однак було прийнято рішення, щоб більше фермерів змогли скористатися допомогою, тому до програми можуть приєднатися лише нові учасники — ті, хто не отримував фінансування в 2024 році.
Для того, щоб скористатися державною підтримкою, фермери повинні зареєструватися в Державному аграрному реєстрі. Для цього необхідно отримати електронно-цифровий підпис, який можна отримати в банку, податковій чи інших установах.
Після реєстрації фермер може подати заявку на допомогу через свій особистий кабінет у реєстрі. Система автоматично підтягує необхідні дані з інших реєстрів. Після затвердження заявки надаються кошти
Яка фінансова підтримка буде доступна цього року?
Цього року на підтримку фермерів Вінниччини вже надійшло: 475 млн грн — для оброблювальних угідь, 1,4 млрд грн — на утримання великої рогатої худоби та 472 млн грн — для підтримки утримання кіз і овець. Окремо виділено 1 млрд грн для підтримки господарств на прифронтових та деокупованих територіях.
Згідно з новими умовами, на підтримку можуть подаватися не тільки фермери, а й одноосібники, тобто домогосподарства, які самостійно обробляють свої паї.
"Важливо, що програма ще не закрита, тому фермери мають можливість подати заявки на отримання допомоги, поки прийом заявок триває", — повідомив Юрій Вельгус.
Одним з популярних напрямків є утримання кіз і овець, оскільки це перспективний бізнес, який дозволяє виробляти молоко, сири, в тому числі крафтові. За словами Вельгуса, цей сектор продовжує розвиватися в області, зокрема в районах, де вже є сприятливі умови для утримання таких тварин.
"Останнім часом напрямок утримання овець і кіз стає все більш популярним, адже люди бачать перспективи цього бізнесу. Крім того, зростає попит на овечі та козяче молоко, сири, включаючи крафтові продукти. Це один із напрямків, який активно розвивається в області", — пояснив Вельгус.
Держава також пропонує компенсацію банківських відсотків за програмою '5-7-9', яка діяла минулого року і продовжується в 2025-му. Крім того, планується введення безвідсоткових кредитів до 1 мільйона гривень через Український державний фонд підтримки фермерських господарств.
Підписуйтеся на новини Суспільне Вінниця у Facebook, Telegram, Viber, Instagram, YouTube та Whatsapp