До 870 релігійних громад УПЦ у Вінницькій області перевірять на підлеглість центрам впливу у Росії.
Про це Суспільному розповів начальник обласного управління у справах національностей та релігії Ігор Салецький.
"Станом на сьогодні на території Вінницької області діють офіційно зареєстрованих 620 релігійних громад Української православної церкви в єдності з Московським патріархатом. Однак близько 250 таких релігійних громад діють поза реєстрацію, без статусу юридичних осіб. Фактично, під дію закону підпадають майже всі релігійні громади УПЦ", — розповів Ігор Салецький.
Серед релігійних громад, які належать до УПЦ — парафіянин храму рівноапостольних Кирила та Мефодія у Лукашівці Вінницького району. Священник Микола Залевський каже, що у цій церкві править рік. Новий закон ще не вивчав.
"В нас правова держава і ми законослухняні громадяни. Микола Залевський.

Я сільський священник, я в цих законах мало розуміюся. Більше намагаюся дотримуватися законів божих, щоб навчити паству спасіння і себе привести разом з ними до Христа.
Він також зазначив, що їхня парафія перевірок не боїться — за Росію не моляться.
нас божа символіка, ікони, начиння православного храму. Ми не боїмося перевірок. Ми боїмося Бога, а все те земне — залишається на землі. Це московського патріархату тут немає. В нас прихід невеликий, село невелике, але від початку широкомасштабного вторгнення люди нашого приходу намагаються підтримувати воїнів.

Із сусіднього Літина до храму приїхала Віра Онищук. Суспільному розповіла, що до храму УПЦ ходить вона та вся її сім’я, а російської символіки там ніколи не бачила.
"Наші діти воюють, ми за них молимося. Ми ж не за Путіна молимося, ми молимося за Господа Бога. Нехай перевіряють, нам немає чого боятися", — сказала Віра Онищук.
"Ми не підкоряємося Москві з першого дня. Вони вбивають наших братів, дітей. 01:11-Не правильно вчинив Кирило, наша церква його не почитує. Він мав вийти й заступитися, щоб не було війни, щоб люд наш не вмирав, щоб всі брати й сестри були живі. З перших днів ми підтримуємо воїнів. Ми собі маємо свою церкву, свою віру, нам вона подобається, ми нічого не порушуємо", — додала прихожанка храму Лариса.

Перевірятиме релігійні громади експертна комісія Державної служби з питань етнополітики та свободи совісті. За словами начальника обласного управління у справах національностей та релігії Ігоря Салецького, вони мають встановити або спростувати зв’язок церкви із РПЦ. На місцях можуть лише вказати на релігійні громади, які варто перевірити.
"Ми можемо ініціювати початок процесу перевірки, чи афілійована релігійна організація, яка зареєстрована у Вінницькій області з іноземною релігійною організацією, яка законом заборонена в Україні. Це може ініціювати орган державної влади, орган місцевого самоурядування, або об’єднання громадян", — пояснив Салецький.
Якщо комісія визнає приналежність церкви УПЦ до РПЦ — релігійній громаді на розрив з Москвою дають 9 місяців. Втім, за словами Салецького, варто бути готовим і до судових тяганин.
"Є культові споруди, які побудовані за час незалежності держави, і на них релігійна громада оформила колективну форму власності. Тут суд має дати свої вказівки, як ліквідаційна комісія має діяти у цьому випадку", — додав Салецький.
Підписуйтеся на новини Суспільне Вінниця у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube