Кожна дитина заслуговує на сім'ю: досвід вінницької патронатної родини

Кожна дитина заслуговує на сім'ю: досвід вінницької патронатної родини

Три дитини виховується в патронатній родині Вінниці. Наразі це єдина сім'я в громаді, яка надає послугу патронату. Водночас, 138 дітей перебувають на обліку міської служби в справах дітей, як такі, що опинилися у складних життєвих обставинах, з них 10 дітей потребують влаштування в патронат.

Про суть послуги патронату, хто може бути патронатним вихователем, про підтримку, яка пропонується від держави та актуальність послуги під час війни в етері Українське радіо. Вінниця розповіли провідна фахівчиня із соціальної роботи Вінницького міського центру соціальних служб Христина Назаренко та патронатна вихователька Ганна Чернюк.

Патронатна родина: "гостьова" родина для дітей у кризі

Патронатна родина — це "гостьова" родина для дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах, зазначила Христина Назаренко. Це тимчасова міра, яка надає дітям можливість отримати сімейну форму виховання, натомість запобігаючи необхідності поміщати їх у заклади державного утримання чи лікувальні заклади.

Послуга патронатної родини призначена для дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах. Це не статусні діти, а діти, які тимчасово вилучені або відібрані із сімей, які перебувають у кризі.

Хто може стати патронатним вихователем

Патронатним вихователем може стати повнолітня дієздатна особа без судимостей, яка пройшла відповідну підготовку та отримала сертифікат патронатного вихователя. Крім того, обов'язковою вимогою є наявність помічника патронатного вихователя. З 30 травня 2024 року помічником патронатного вихователя може бути не тільки рідна особа, а й інші довірені особи, такі як друзі, сусіди чи хрещені.

Досвід патронатної виховательки

Ганна Чернюк — патронатна вихователька з трирічним досвідом. Нині вона прийняла в свою родину трьох дітей: 7-річні близнята Даніела і Домініка та їх 5-річний братик Даня, які є дуже гарними та розвинутими.

Для родини Чернюків рішення стати патронатною родиною було спонтанним, але водночас дуже обдуманим.

"Діти самі підштовхнули мене до цього кроку. Коли наші рідні діти виросли, вони сказали: "Мамо, ти така добра, ти зможеш допомогти іншим дітям". І я зрозуміла, що вони мають рацію", – зізналася жінка.

Патронат – це не просто послуга, це покликання
Історія єдиної патронатної родини у вінницькій громаді. Суспільне Вінниця

Також Ганна зазначила, що діти по-різному реагують на перебування в патронатній родині. Деякі легко знаходять контакт, тоді як інші можуть мати труднощі. У випадку з Ганною, вона зверталася до психолога, щоб допомогти їй встановити контакт з дитиною, яка мала труднощі.

"Були моменти, коли було важко, але ми з чоловіком завжди намагалися знайти спільну мову з кожною дитиною. На даний час дітки відкриті, спілкуються, дуже легко пішли на контакт. Був хлопчик 14 років, Саша, він трошки був закритий, з ним було на контакт вийти тяжче. Ми теж звернулись до психолога, ми кожен тиждень їздили до психолога, ну і наше співвідношення наше покращилося, дякуючи психологам", — розповіла Ганна.

Патронат – це не просто послуга, це покликання
Історія єдиної патронатної родини у вінницькій громаді. Суспільне Вінниця

Важливо зазначити, що думка дитини враховується при відборі патронатних вихователів. За словами провідної фахівчині із соціальної роботи Вінницького міського центру соціальних служб Христини Назаренко, з родиною працює міждисциплінарна команда фахівців, яка допомагає вирішувати питання, пов'язані з вихованням дітей.

"Фраза, що патронатна родина є гостьовою родиною, вона трішечки легше дає можливість комунікувати з дітками, які опинилися в кризі, і трішки легше пояснити їм, що ти певний час погостюєш в родині пані Анни, ти трішечки поживеш, побудете в гостях. Тому, відповідно, думка дитини формується, що так, звісно, класно, добре, я трошки погостюю", — підкреслила Назаренко.

Відносини з біологічною родиною

Патронатна родина також допомагає зберегти зв'язок між дитиною та її біологічною родиною. Мама чи тато можуть приїжджати до дитини, спілкуватися з нею та підтримувати стосунки. Це допомагає дитині легше повернутися до своєї родини, коли криза буде подолана.

Крім того, в деяких випадках дитину можуть достроково вилучити з патронатної родини, зазначила Христина Назаренко.

"Ідеальне вилучення до строкови з патронатної родини – це, звісно, коли біологічна родина подолала складні життєві обставини і, звісно, ми можемо повернути дітей в біологічну сім'ю. Також є і за бажанням дитини, тобто, якщо дитині некомфортно і є якісь труднощі. Ну і, відповідно, якщо патронатний вихователь порушує умови договору", — пояснила Назаренко.

Патронат – це не просто послуга, це покликання
Історія єдиної патронатної родини у вінницькій громаді. Суспільне Вінниця

Підготовка кандидатів в патронатні вихователі

"Навчають патронатних вихователів і помічників патронатного вихователя обласний центр соціальних служб у нашій територіальній громаді. Це десять занять. З них два заняття виїжджають в родину патронатного вихователя для того, щоб поспілкуватися, покомунікувати на місці. І плюс додатково два заняття для міждисциплінарної команди, яка буде надалі працювати із родиною", — розповіла Христина Назаренко.

Підтримка держави

Згідно з останніми змінами, внесеними до постанови Кабінету Міністрів України №633 від 30 травня, державна підтримка патронатних вихователів отримала нове дихання. Серед ключових аспектів — суттєве покращення грошового забезпечення, яке вступило в силу з 1 липня 2024 року.

До 30 червня 2023 року патронатні вихователі отримували виплати лише на рівні п'яти прожиткових мінімумів. Однак, за новими правилами, фінансова підтримка зросте до трьох мінімальних заробітних плат для патронатного вихователя, тоді як помічники вихователів матимуть можливість отримувати одну мінімальну заробітну плату.

Крім того, за кожну влаштовану дитину патронатний вихователь буде отримувати 2,5 прожиткових мінімума, а у випадку, якщо дитина має інвалідність або є малолітньою, виплата складе 3,5 прожиткових мінімума.

Не менш важливим є те, що після влаштування дитини патронатний вихователь зберігає місячну зарплату навіть у період між влаштуванням дітей, що підвищить фінансову стабільність у даній сфері.

За словами Христини Назаренко, завдяки цим змінам, державна підтримка патронатних вихователів стає більш системною і забезпечує кращі умови для виховання дітей, що потребують опіки.

Готовність громадян до патронату

В Україні важливою темою залишається готовність громадян долучатися до патронату. Попри необхідність, інформаційного розголосу недостатньо, а звернень усіх бажаючих, на жаль, дуже мало, зазначила Назаренко. За її словами, сімейне виховання є унікальною послугою, яка не може бути повною мірою замінена жодним з закладів державного утримання. Тому так важливо заохочувати людей ставати патронатними вихователями.

Для тих, хто цікавиться, як стати патронатним вихователем, необхідно знати, куди звертатися і які документи потрібно мати. Важливу інформаційну підтримку можна отримати у Вінницькому міському центрі соціальних служб або за номером 67-04-60, щоб дізнатися більше.

Також важливо звернути увагу на Вінницьку міську службу у справах дітей. Вся необхідна інформація, включаючи деталі про документи, які слід подати, терміни і процедури, доступна на офіційних сайтах Вінницької міської ради та служби у справах дітей.

Підписуйтеся на новини Суспільне Вінниця у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube

На початок