На Вінниччині стартували жнива — наразі збір урожаю проходить в південних районах області. Вже зібрали озимий ячмінь на площі 2 тисячі гектарів. Це 10% від засіяних цією культурою площ. Середня врожайність — 38 центнерів з гектара.
В агрофірмі "Ольгопіль" урожайність цієї культури на деяких ділянках сягнула 90 центнерів з гектара. Жнивують третій день, каже агроном Олександр Палайчук. Цьогоріч збір урожаю розпочали на два тижні раніше.
"Вчора ми закінчили товарні посіви. Щодо урожайності, середній товарний ячмінь дав 67 центнерів з гектара. Були площі, які давали 60, а були, що під 90 - 86 центнерів з гектара. :Залишилось 35% до збирання", — пояснив Олександр Палайчук – головний агроном АФ “Ольгопіль”.
За його словами, під озиминою у господарстві найбільший клин. За сприятливих погодних умов завершити збір озимих ячменю, пшениці та гороху планують за 20 - 25 днів. Технічно до цього готові, розповідає головний інженер Володимир Халус.
"У нас залучено 8 комбайнів. Один з найпотужніший комбайнів, який ми купили цього року, за 8 годин роботи намолотив 798 тонн пшениці. Його бункер має 14,5 кубів. Це приблизно 9 тонн ячменю. Ширина захвату жатки — 12,5 метрів. У нас були комбайни по 7 метрів жатки. Тобто на половину швидже можна збирати завдяки цьому комбайну", — пояснив Володимир Халус.
За кермом комбайна — Дмитро Лемець. Каже, що це його восьмі жнива. Суспільному розповів, як працює панель управління.
"У нас показує вологість, тонни, скільки в середньому на гектар дає. На цій площі дає 79 центнерів з гектара. Навігація є — комбайн сам себе веде, вологість: якщо сухо, то довше працюємо, як вологість піднімається — зупиняємось", — розповів комбайнер Дмитро Лемець
Зібране збіжжя водії вантажівок одразу везуть на тік. Кожна машина зерна отримує паспорт якості збіжжя.
"Після того, як ми відібрали зерно автоматичним щупом, визначаємо такі показники, як натуру, вологість, білок, крохмаль, а також засмічченість і зернову домішку. В нас в лабораторії на даний час є сучасний прибор “Інфратек2", який дає буквально за пів хвилини визначити вологу, білок і крохмаль. По інших культурах він дає більш розгорнутий аналіз", — сказала завідувачка лабораторії Ірина Мазуренко.
90% урожаю господарство реалізовує, 10% — використовує для власних потреб. Збіжжя зберігають на власному елеваторі.
"Близько 50 тисяч тонн ми зможемо розмістити. Цього достатньо. Маємо силоса та напольні склади, механізовані. Перше зерно 2024-го — зерно насіння озимого ячмення, сорт Льюсєн. Він побуде день чи два і потім увімкнемо насіневий завод. Це генеральна репетиція для всього господарстав і для всіх жнив. Ми прокручуємо комбайни, елеватор, лабораторію, щоб побачити якісь нюанси, що як працює", — зазначив директор агрофірми Павло Каленич.
Аварійні відключення електроенергії на роботу елеватора не впливають. Аби бути незалежними, у перші дні жнив там встановили сонячні панелі.
"Наш елеватор працює від сонячної енергії. От на даху ми поставили для власного споживання на 150 кіловатів сонячні панелі, стоять інвертора на 200 кв і на 410 кв стоять акумулятори, які заряджаються вдень від сонця. Працює елеватор і заряджаються батареї. Не відчувається, що світла немає", — додав Павло Каленич.
Серед викликів жнивної кампанії 2024-го аграрій називає і нестачу кадрів.
"Ми маємо працювати за себе і за тих хлопців, які воюють. Головний виклик – це кадри. Багатьох мобілізували. Маємо тут робити за себе і за того хлопця. І продуктивність має бути вища, робота вища, урожайність вища, а ціна менша, але ми маємо працювати", — сказав Павло Каленич.
Щодо ринків збуту, за словами директора агрофірми, ситуація дещо краща.
"Проблема зі збутом була 2023 року, але зараз ситуація змінилась. Звичайно ціни не ті, що були до війни, але сьогодні є вже ціна. До Одеси — 250 км, реалізуємо туди насіння. 90% — реалізуємо по Україні, все інше експортуємо. Цього року 400 тисяч кукурудзи продали на крупу", — сказав Каленич.
Загалом, в області озимий ячмінь зібрано на 2-х тисячах гектарах. Це 10% від засіяних цією культурою площ. Середня врожайність — 38 центнерів з гектара, повідомили в обласному департаменті АПР.
Підписуйтеся на новини Суспільне Вінниця у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube