Чому "цвіте" вода: вінницькі екологи пояснили природне явище – евтрофікацію

Чому "цвіте" вода: вінницькі екологи пояснили природне явище – евтрофікацію

Річка Південний Буг у Вінниці
Річка Південний Буг у Вінниці. Суспільне Вінниця

З потеплінням вода у річках на Вінниччині може ставати зеленуватою. Відбувається так зване її "цвітіння", або ж евтрофікація. Вінницькі екологи пояснили, що це за природне явище.

На Facebook-сторінці Державної екологічної інспекції в області спеціалісти відділу інструментально-лабораторного контролю пояснили, що це природне явище, та розповіли, як все відбувається.

Що таке "цвітіння" води

"Цвітіння" води – це природне явище, яке проявляється в зміні забарвлення води. З прозорої вона стає мутнувато-зеленою, а згодом набуває яскравого темно-зеленого кольору.

"Це результат масового розмноження синьо-зелених водоростей – ціанобактерій. Вони є невід’ємною частиною кожної водойми та поширені в стоячій воді й річках, що повільно течуть. Синьо-зелені водорості масово поширюються при температурі від 20°C. Вони розвиваються тоді, коли у воді є достатньо фосфору та азотовмісних органічних сполук. Шкідливим є саме надмірне цвітіння", — йдеться у дописі.

Що призводить до надмірного цвітіння

На розмноження і розвиток синьо-зелених водоростей впливають екологічні умови. Це, наприклад, метеокліматичні (швидкість вітру, температура середовища, інтенсивність сонячного випромінювання, опади), гідрологічні (прозорість води, швидкість течії), біологічні (водяна рослинність та ін.).

Також евтрофікація є наслідком впливу і людської діяльності. У водойму потрапляє значна кількість мінеральних, особливо азотних і фосфатних добрив, синтетичних мийних засобів, органічних забруднюючих речовин, скид побутових відходів. В умовах штилю і відносно високих температур на мілководді можна спостерігати найбільший масштаб цвітіння.

"Водорості підіймаються на поверхню водойми, утворюючи щільний шар 10-15 см завтовшки. Згодом ця маса починає відмирати та розкладатися з утворенням токсичних речовин. З’являється неприємний запах, знижується вміст кисню, активізуються анаеробні процеси. Нестача кисню гальмує процеси самоочищення і мінералізації органічних речовин. Літні задухи риби збігаються з так званим "цвітінням" водойм. Інколи це явище стає масовим".

Спеціалісти відділу інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Вінницькій області контролюються вміст забруднюючих речовин у водоймах. Тому не менше як раз у квартал проводять відбір проб для дослідження. Сучасні портативні прилади, такі як оксиметр, рН-метр, портативний фотометр, дають можливість виконувати вимірювання на місці.

На початок