"Банк речей" та "Банк житла": як допомагають переселенцям на Вінниччині

"Банк речей" та "Банк житла": як допомагають переселенцям на Вінниччині

"Банк речей" та "Банк житла": як допомагають переселенцям на Вінниччині
. Фото: Суспільне Вінниця

У Хмільнику на Вінниччині реалізовують ініціативу для під назвою "Вулик змістів". Тут переселенцям надають психологічну і юридичну допомогу. На базі центру функціонує також "Банк речей" і "Банк житла". Для дітей — організовують дозвілля і навчають іноземної. Про це Суспільному розповів Віталій Дорох — очільник ГО "Право".

Впровадили ініціативу у гуманітарному хабі "Мурашник", який відкрили після 24 лютого у підвальному приміщенні. Зробили ремонт, закупили техніку, меблі.

"Це не наш задум. Вперше ініціативу започаткували в Коломиї. Ми доєдналися. У межах цього вулику змістів є "соти", які спеціалізуються на тій чи іншій діяльності. Є "сота" банку речей, банку житла, вивчення англійської. Психологічної і юридичної підтримки" — розповідає Віталій Дорох.

У центрі працюють 10 людей. Частина з них — переселенці. Олена Коровянська, яка у Хмільник приїхала у червні з Вугледару, допомагає організовувати ігри для дітей-переселенців, проводить тренінги з мінної безпеки і безпеки в інтернеті. На Донеччині жінка працювала лікаркою.

"Намагаємося, щоб люди з категорії ВПО адаптувалися серед місцевого населення, щоб знайшли собі друзів, знайомих. Ми займаємося інтеграцією ВПО у громаді. Хтось шукає роботу, деякі вдома сидять і не знають, куди, в який напрямок, піти. Не мають знайомих", — говорить Олена Коровянська.

"Вулик змістів" для переселенців
Фото: Суспільне Вінниця

Сортує, розвішує речі й допомагає підібрати гардероб Юлія Музичук, яка наприкінці лютого переїхала із Харкова. Із житлом у Хмільнику, їй допомогли родичі. У "Банку речей" працює безкоштовно.

"Я приходжу сюди, як волонтеру вільний час. Для мене робота тут — це терапія. Тут почала повертатися до життя. Я розумію за чим люди приходять, що їм потрібно", — каже Юлія Музичук.

"Вулик змістів" для переселенців
Фото: Суспільне Вінниця

Звести тих, хто має порожню хату чи квартиру з тими, хто шукає житло — головне завдання Тараса Носальського. У гуманітарному хабі він відповідає за "Банк житла". Нині у Хмільнику більше сотні сімей-переселенців не мають, де мешкати. Тих, хто міг би їх прихистити — безкоштовно чи за гроші — лише четверо.

"Всі люди заносяться в таку табличку. Є контактні дані і якого житла потребують. Скільки кімнат, чи потрібна вода, меблі, чи з тваринами, чи є діти. У цій самій формі є анкети тих, хто здає житло за такими ж пунктами. Дуже просимо, щоб люди до нас зверталися. Наші послуги безкоштовні. Ми не рієлтори. Ми допоможемо тим людям, які потребують житло, знайти тих людей, хто пропонує це житло", — пояснює Тарас Носальський.

"Вулик змістів" для переселенців
Фото: Суспільне Вінниця

Від початку повномасштабного наступу послугами "Вулика змістів", за словами Тараса Носальського, скористалися майже 2 тисячі переселенців. Тоді як у громаді офіційно зареєстровані понад 6 тисяч ВПО.

Наталя Степанова з донецького Лиману до центру приходить за спілкуванням. Жінка учителька, зараз на пенсії. Розповідає, що вимушена була виїхати з рідного міста, коли росіяни кинули у її багатоповерхівку дві гранати.

"Із 16 років я живу в Лимані — це Україна. Коли приїхала сюди, потрапила у цей хаб. Тут такі люди добрі. Підходять, запитують, що потрібно. Разом знаходимо все, що потрібно для моєї сім'ї. З ними можна поговорити, я з задоволенням сюди ходжу. Познайомилася з психологом. Минулого тижня вона проводила заняття. І я записалася. Піду", — каже Наталя Степанова.

"Вулику змістів" допомагають волонтери і міжнародні донори. Приносити у "Банк речей" одяг і взуття для переселенців може будь-хто. Отримати послуги переселенці можуть також віддалено — зателефонувавши, або ж відсканувавши QR-код.

Читайте також

  • Розгрузки та плитоноски: у вінницькому ательє шиють військову амуніцію для захисників
  • “Це війна, техніка горить, знищується ворогом": як вінницькі волонтери ремонтують для бійців автівки

На початок