23 вересня у Вінницю приїхав колишній бранець Кремля, український кінорежисер, сценарист та письменник Олег Сенцов. Він відвідав місто у рамках всеукраїнського туру, під час якого розповідає про свої книги "Хроніка одного голодування", "4 з половиною кроки", "Другу також варто придбати", "Маркетер" та "Жизня".
Із вінничанами Сенцов зустрівся в одному з ресторанів. Спершу питання йому ставила модераторка зустрічі, письменниця Катерина Калитко. Відтак — учасники зустрічі. Серед тих тем, які цікавили присутніх, були: перебування у вʼязниці, життя до та після увʼязнення, що допомогло вижити, про що книги та хто він більше — режисер чи письменник.
З перших днів увʼязнення, каже Сенцов, його намагалися "зламати".
"До тебе ставляться, як до "скотиняки". Тебе намагаються зробити зомбі, який просто киває головою і нічого не може сказати проти тебе. Тому моя війна з цими людьми була не тільки проти Росії, проти Путіна за Україну, а була війна особиста, внутрішня, щоб ти залишився людиною", — розповідає Олег Сенцов.
Каже, його часто запитують, де брав сили, перебуваючи у вʼязниці.
"Я так сформувався під подіями, які були у моєму житті, які на мене вплинули, це книжки, які я читав у дитинстві, це пісні, які слухав, кіно, яке дивився, які тебе розвивають, розвивають. І коли приходять якісь події у житті, то ти приймаєш якесь рішення", — каже Сенцов.
Одним із таких рішень, каже, був Майдан, коли не стояв осторонь, захоплення Криму, коли повернувся туди і почав протидіяти Росії. Також вирішив після звільнення привернути увагу світу до України, війни та політвʼязнів.
У в'язниці, каже, писав щоденник — щиро та правдиво. Додає, розумів, що ризикує. Втім писав "максимально чесне та особисте". Тож згодом світ побачила, як каже Сенцов, "щира книжка про себе" — "Хроніка одного голодування".
Розповів Сенцов і про книгу "Жизня". Вона стала першою, яку видали друзі, коли він був у в'язниці. Історії, спогади про дитинство були на компʼютері. Їх знайшли його друзі. Каже, планував, щоправда, іншу назву. Книга, додає, швидко розійшлася. Нині її переклали вісьмома мовами.
На запитання, ким вважає себе більше — режисером чи письменником, Сенцов відповів, що любить як кіно, так і книги.
Читайте також
- Вінницькі волонтери плетуть маскувальні сітки для бійців на Схід
- "Сила небайдужих". У Вінниці презентували книгу про волонтерів