15 мільйонів гривень – стільки необхідно зібрати на реконструкцію шаргородської синагоги, каже очільник громадської організації "Шаргород Рафінад" Григорій Саулко. Додає: будівлі понад 400 років, і вона є архітектурною пам’яткою. Зараз, аби зібрати частину грошей, проводять рятівні екскурсії.
"Синагога – вона мавританського стилю. Так вона і зараз виглядає. Тут не було цих прибудов. Ось це 30-х років – як виглядало навершя. А це –комп'ютерна графіка, як воно могло виглядати у ті часи. А ось фото дітей, які тут навчалися. Це реальні фотографії", – каже екскурсовод Юрій Будинський.
Розповідає: синагогу побудували 1585 року. За переказами, її будував італійський архітектор Маранца. У 30-х роках ХХ століття більшовики храм закрили і відкрили тут один із цехів заводу.
Нині будівля потребує реконстукції, каже Юрій Бурдинський. Екскурсії проводять, аби привернути увагу громадськості до будівлі. Такі розповіді — безкоштовні. Загалом, каже Бурдинський, більщість екскурсій все ж платні. Квиток коштує 50 гривень. Довартості входить огляд іще кількох локацій.
Місцева жителька Дарія Васильєва каже: повз будівлю проходила не раз, але всередину не заходила.
Прийшла на екскурсію, бо прагне збереження синагоги, Валентина Вельган. Переконана: якщо її вдасться врятувати, то туристів у Шаргороді побільшає.
"Я би пропонувала кожному жителю міста, щоб краще пізнати свою історію, бути присутнім на такій екскурсії. Хто не знає своєї історії — не може будувати своє майбутнє. Нам необіхно зберегти її у цьому стані, як вона є, і починати її ремонтувати", – розповідає Валентина Вельган.
Екскурсії синагогою у Шаргороді започаткували три роки тому, розповідає Григорій Саулко. За зібрані гроші перекрили дах, створили інформаційну базу для проведення екскурсій. А ще вивезли із захаращеної будівлі понад 6 тонн сміття. Зараз збирають гроші на масштабну реконструкцію синагоги. І тут, каже Саулко, власними силами не обійдуться.
Читайте також
- 20 казок за 20 хвилин: учні Центру пісочного мистецтва планують встановити рекорд України
- Вінничанка відтворить 120 пісень, записаних подільським фольклористом