Перейти до основного змісту
Вінницький центр трансплантації увійшов до топ-7 в Україні

Вінницький центр трансплантації увійшов до топ-7 в Україні

У 2025 році Вінницький центр трансплантації за перший квартал провів чотири операції з пересадки органів, зокрема серця та нирок. Центр посідає сьоме місце серед аналогічних закладів країни та вже самостійно виконує складні втручання. Про досягнення та перспективи розвитку трансплантології в регіоні розповів заступник директора з організації хірургічної допомоги обласної лікарні імені Пирогова Ярослав Хребтій.

За словами Хребтія, у Вінницькому центрі трансплантації минулий рік став одним із найуспішніших за весь час існування закладу. У 2023 році в центрі провели 16 трансплантацій: 12 нирок, 3 печінки та одне серце. У 2024-му темпи зросли — виконано вже 21 трансплантацію, з них 18 нирок та 3 серця.

"Це свідчить про наше зростання та розвиток. Якщо у 2023 році ми були дев’ятими в загальному національному рейтингу, то нині вже піднялися на сьоме місце".

У першому кварталі 2025 року медики вже провели чотири операції: пересадили одне серце та три нирки. Пацієнт, який нещодавно отримав донорське серце, нині йде на одужання.

"Ми взяли гарний темп і прагнемо не лише втримати позиції, а й покращити результати. Наша мета — врятувати якомога більше життів".

Фінансування є, операції для пацієнтів — безкоштовні

З 2023 року заклад працює за окремим пакетом фінансування трансплантацій від Національної служби здоров’я України. Для пацієнтів ці операції повністю безкоштовні, а лікарня покриває усі витрати коштом держави. Попри те, що тарифи залишилися незмінними, зростання кількості операцій дозволяє збільшити обсяги фінансування.

"Заклад отримує стабільну підтримку, а для пацієнтів ці медичні послуги є повністю безкоштовними. Ми покриваємо всі витрати, і це ще раз підтверджує: державна програма медичних гарантій працює".

Переважна більшість донорів — посмертні

З усіх 39 операцій, які виконали у Вінницькому центрі з початку розвитку напрямку, лише дві були родинними. Решта — від посмертних донорів.

"Це дуже важливо — показувати позитивні приклади, говорити про гуманізм і шанс на життя. Поступово суспільство змінює ставлення до донорства. Більше людей згоджуються на нього у складні моменти, коли діагностується смерть мозку близької людини. Такий вибір дає шанс на життя іншим".

Хребтій розповів, що будь-хто може прижиттєво дати згоду на донорство — достатньо написати заяву. Поки таких людей небагато, але з розвитком трансплантації ситуація змінюється.

Вінницький центр уже самостійно проводить операції

Ще кілька років тому складні операції у Вінницькому центрі трансплантації виконували спільно з фахівцями з інших медичних закладів. Сьогодні ж, за словами Хребтія, команда лікарів вийшла на новий рівень — усі хірургічні втручання, зокрема й пересадку серця, тут уже проводять самостійно.

"Операції з пересадки нирок колектив центру почав виконувати самостійно практично відразу. Натомість трансплантація серця вимагала більше часу, підготовки і підтримки досвідчених фахівців".

Які операції можливі у Вінниці зараз

Нині у Вінницькому центрі проводять пересадку нирок, печінки та серця. До ще складніших операцій — таких як трансплантація легень або комплексу "серце-легені" — тут поки не беруться через високі вимоги до рівня фаховості та технічного забезпечення. Такі втручання в Україні загалом проводять вкрай рідко.

В національному листі очікування перебуває 3750 осіб. З них:

  • 2372 потребують пересадки нирки;
  • 635 — печінки;
  • 627 — серця;
  • 53 — легень;
  • 36 — комплексу "серце-легені".

Україна стала самодостатньою в питанні трансплантації

Кількість трансплантацій органів, які проводяться безпосередньо в Україні, зросла в рази за останні два роки. Якщо раніше пацієнти часто були змушені їхати за кордон у пошуках шансу на життя, то сьогодні необхідну допомогу вони отримують удома.

За словами Хребтія, програми з виїзду пацієнтів на трансплантацію за межі України наразі практично не діють. Натомість усі кошти спрямовано на розвиток національної системи трансплантації.

"Ми пам’ятаємо, як наші пацієнти їхали в Індію, щоб чекати там свого шансу на пересадку серця. Зараз усе змінилося — такі операції доступні в Україні".

Окрім практики на базі вітчизняних медзакладів, українські фахівці регулярно проходять навчання за кордоном, беруть участь у міжнародних конференціях і стажуваннях.

Крім того, в Україні створено Єдиний реєстр донорів та реципієнтів. Доступ до нього мають лише трансплант-координатори — фахівці, які супроводжують кожен етап процесу трансплантації: від виявлення потенційного донора до передачі органа відповідному реципієнту.

В області впроваджують систему виявлення потенційних донорів

У Вінницькій області дедалі більше медичних закладів впроваджують процедуру діагностики смерті мозку. Зокрема, це стосується пацієнтів, які померли внаслідок інсульту чи важких черепно-мозкових травм.

"На жаль, по країні ця процедура досі не запроваджена у повному обсязі. Проте Вінниччина демонструє потужну динаміку. Районні, міські лікарні та інші медичні заклади вторинного рівня вже активно працюють за наказом №2559. Це дозволяє оперативно виявляти потенційних донорів, що, своєю чергою, рятує життя інших пацієнтів".

Особливо важливим є те, що саме ці заклади найчастіше приймають пацієнтів із гострими порушеннями мозкового кровообігу.

"Ми наближаємося до європейських стандартів у цьому напрямку. У багатьох країнах діагностика смерті мозку — це рутинна практика, яка діє на постійній основі в усіх клініках. Вінниччина впевнено рухається в цьому напрямку. Це дає змогу розширити донорський пул і забезпечити шанс на життя тим, хто його потребує".

Розвиток трансплантації на Вінниччині: що потрібно для успіху?

За словами Ярослава Хребтія, для системного розвитку трансплантаційної галузі в регіоні необхідне чітке розуміння та виконання наявних процедур на всіх рівнях медичної допомоги. Медик впевнений, що ключову роль у цьому процесі відіграють заклади вторинного рівня — районні, міські та кластерні лікарні. Саме вони першими стикаються з випадками, коли може бути діагностована смерть мозку, що відкриває можливість для донорства.

"Важливо, аби кожен медик усвідомлював, що таке трансплантація, навіщо проводиться процедура діагностики смерті мозку і як це правильно робити. Сьогодні це чітко врегульовано на законодавчому рівні, зокрема наказом №2559. І якщо кожен фахівець на своєму місці буде виконувати покладені на нього дії — система працюватиме ефективно".

Підписуйтеся на новини Суспільне Вінниця у Facebook, Telegram, Viber, Instagram, YouTube та Whatsapp

Топ дня
Вибір редакції
На початок