У селі Буша на Вінниччині місцеві жителі обурені тарифом на воду — майже 64 гривні за кубометр, який запровадили 1 лютого 2025 року. Це найвища ціна в Ямпільській громаді.
Про це Суспільному розповіла виконувачка обов’язків старости Оксана Кучервей. За словами жінки, зараз за воду люди платять 63,84 гривні за кубометр, до цього вартість води становила 45 гривень. Для тих, у кого немає лічильника, вартість – 230 гривень з людини.
Жінка каже, що тариф на воду майже вдвічі більший, ніж у колишньому райцентрі, Ямполі. Там – 30 гривень 17 копійок.
"Бушанський старостинський округ складається з трьох сіл : Буша, Дорошівка і Слобода Бушанська. Водопостачання нам здійснює КП "Буша". Воно постачає воду в п'ять сіл",, — сказала Оксана Кучервей.

Що кажуть місцеві жителі
Місцева жителька Галина Гладка платить за воду за лічильником.
"Заробітку немає в селі: зараз за світло, за воду заплати, а жити за що? За воду це дорого. В середньому — до 400 гривень платимо", — сказала Галина Гладка.
У вінничанки Світлани Телець в Буші садиба.
"Ці тарифи висмоктані з пальця. Не кожен може сплачувати такі тарифи. Вода – перша необхідність. Говорять, що туризм розвивається, а з іншого боку — підіймають ціни на воду, щоб можна було тільки вижити. Не дають нам жодних розрахунків, звідки такі тарифи", — сказала Світлани Телець.

Місцева жителька Марина Остапець каже, що до високих тарифів варто додати ще й нечесних людей: насос качає для всіх, втім не всі платять.
"У мене родина з трьох складається. Немає господарства, яке б я поливала, корів, не займаюсь зеленим туризмом. Споживаємо 10 кубів. Плачу по 63, 84 гривін в місяць. Але проблема через інших людей, в когось подвійні витрати води, хтось платить по 45 гривень, бо вони так собі придумали. І заборгованість в нас зростає", — сказала Марина Остапець.

"Багато людей не сплачують за воду, не мають лічильників, мають подвійні входи. Велика проблема – ми не знаємо, скільки води йде на село. Ми не орієнтуємось. Ми бачимо показники світла, але не бачимо, скільки кубів викачали. Немає обліку", — сказала місцева жителька Ірина Захарчук.
"Зараз автоматом включалається вода і виключається. Зараз вона тече сміло. Це ж наші гроші. Ми не бачимо, що там накачується, не має документів", — сказала місцева жителька Світлана Пташнік.
За словами Кузьми Федченка, на станції, з якої вода подається у село є лічильник лише на електроенергію.
"На насосній станції — свердловина, і тут є лічильник на електроенергію. Але невідомо, скільки води ми витратили. І дійшла вона до вежі, скільки від вежі було роздано. Тому, коли поставлять тут лічильник — буде прозора історія з ціноутворенням", — сказав Кузьма Федченко.

Що кажуть на підприємстві
За словами директорки комунального підприємства "Буша" Аліни Стародуб, облікові пристрої на об’єктах розподілу води планують встановити цьогоріч, однак на тариф це не вплине. По-перше, через зношеність водогону.
"Йдуть втрати, йдуть через аварійність мережі. Ремонти потребують затрат, а затрати закладені в тариф. В ідеалі – це повністю капітальний ремонт водопроводу. По Буші в мене 321 споживач, з них 169 — з лічильниками, решта — без. Звикли так. Для них тариф – 3, 6 куби на людину. Це 229,12 гривень. 2025 року в нас в планах є поставити на вході і на виході, на каптажах, на розподільчих ямах, лічильники. Контролювати і себе, і людей", — сказала Аліна Стародуб.
За її словами, на ціноутворення вплинуло і здорожчання електроенергії.
"В структурі тарифу 63% — це витрати на електроенергію. В минулому тарифі ця сума була 52%. Ми економили, на чому могли, щоб нам вистачало витрат на те, щоб закривати поточні світло, податки. 11% — ремонтні роботи та послуги на них. В старому тарифі велика різниця, бо він був затверджений, коли світло було 5,6 — для юросіб, зараз — від 10 до 12 грн. Заробітна плата — 3,770, зараз це понад 8 тисяч. Робота, матеріали — теж по старому затверджені", — розповіла Стародуб.

З бюджету Ямпільської громади на поточний ремонт водогону у Буші та сусідній Дорошівці передбачено 800 тисяч гривень. Про це сказала заступниця міського голови Людмила Майорова.
"Відповідно до програм і затвердженого бюджету на 2025 році з місцевого бюджету ми передбачили 16, 3 мільйонів, зокрема на КП ”Буша", на капітальні й поточні ремонти — 800 тисяч гривень у селі Буша і Дошівка", — сказала Людмила Майорова.
Місцевий житель Кузьма Федченко каже, щоб було добре і людям, і підприємству, можна скористатися зеленою електроенергією. Встановлення сонячних панелей на насосних об’єктах дозволить зменшити витрати на енергію. Це зробить воду дешевшою для мешканців і знизить навантаження на КП.
"Вода – це велика проблема. Буша особлива тема, бо вона на скелі стоїть. Потрібно, щоб це питання вирішувала не тільки громада села, а й територіальна, а й район і область. Такі села потребують уваги", — сказав Кузьма Федченко.
Підписуйтеся на новини Суспільне Вінниця у Facebook, Telegram, Viber, Instagram, YouTube та Whatsapp