Перейти до основного змісту
Організовують заходи та допомагають у вирішенні проблем: як на Вінниччині працюють студентські та учнівські ради

Організовують заходи та допомагають у вирішенні проблем: як на Вінниччині працюють студентські та учнівські ради

У 33 громадах Вінниччини працюють студентські та учнівські ради. Про їх роботу та основні завдання, а також проєкти, які за участю молоді будуть реалізовані в області до кінця року, в ефірі Українського радіо Вінниця розповіла заступниця директора департаменту соціальної та молодіжної політики обласної військової адміністрації Ірина Коцюбівська.

На Вінниччині діє трирівнева модель участі молоді в прийнятті рішень.

"Багато молодих людей з перших днів війни показали свою участь у житті держави, безпосередньо пішовши добровільно захищати нашу країну... Але також потрібно розуміти, що є ті молоді люди, які залишилися в тилу. Ми маємо дякувати їм за те, що вони залишились в Україні. Тому що ви розумієте, які міграційні процеси зараз відбуваються, і що насправді західні країни дуже зацікавлені нашій молоді і надають дуже багато можливостей для того, щоб наші українські студенти навчалися саме за кордоном", — сказала Ірина Коцюбівська.

За її словами, держава повинна робити все для того, щоб молоді люди могли реалізуватися безпосередньо в Україні. Адже тут потрібен свій інтелектуальний потенціал, і варто давати молоді можливість для розвитку, а також для впливу на політику й на рішення, які матимуть значення у житті молоді.

Ірина Коцюбівська розповіла, що Вінниччині — єдина область, в якій є трирівнева модель участі молоді в прийнятті рішень.

"Ми маємо учнівську раду Вінниччини, це консультаційно-дорадчий орган при обласній військовій адміністрації, студентську раду Вінниччини і Молодіжний конгрес Вінниччини. Тобто три молодіжні консультаційно-дорадчі органи, які представляють учнівську цільову аудиторію. Якщо учнівська рада Вінниччини репрезентує учнів, то студентська рада Вінниччини працює вже з студентством".

Молодіжні ради в громадах можуть безпосередньо впливати на ті чи інші процеси, це стосується не лише молодіжної політики, сказала посадовиця.

"Дуже часто чомусь є таке поняття, що молодіжна рада — це про якісь молодіжні заходи, якісь там концерти, флешмоби. Так, заходи повинні бути, тому що ми говоримо про молодих людей, яким потрібне якесь змістовне дозвілля, якийсь відпочинок змістовний, тим паче, в наших сучасних викликах нам потрібно трошечки переключати молодь від усіх тих проблем і заходи потрібні", — сказала Ірина Коцюбівська.

Втім, за її словами, організація заходів — це не основне, чим займаються молодіжні консультативно-дорадчі органи. Студентська рада Вінниччини, до прикладу, працює з проблемами, які є в закладі, допомагає студентським та учнівським самоврядуванням, наприклад, із написанням положення.

"Не у всіх навчальних закладах виділяється той відсоток, який мав би виділятися на фінансування студентських рад. Є проблеми певні в гуртожитках. Студентська рада Вінниччини може вирішувати, піднімати питання студентів і доносити їх до керівництва закладу, далі до департаментів профільних... І якщо вже на цих рівнях неможливо вирішити питання, то його можна озвучувати керівництву області".

Наразі на Вінниччині студентські та учнівські ради діють у 33 громадах. І там, де є активні молодіжні ради, створюються молодіжні простори.

"Минулого року ми були в місті Барі, також ми відвідували Козятин. Там, де створені молодіжні ради, де вони активно працюють, є співпраця з владою. Там і створюються молодіжні простори. І, власне, молодіжні ради лобіюють ще й залучення коштів. Те саме Погребище. Вони були в програмі "Будуємо Україну разом!", БУР", і виграли там проєкти. У такий спосіб залучили кошти в громаду і відремонтували приміщення, де зараз молодіжний простір".

За словами посадовиці, Студентська рада Вінниччини — це не громадська організація, яка працює стало. Втім, має свій бренд і свою впізнаваність. Вона працює з студентськими самоврядуваннями в закладах і також активно долучається до організацій заходів.

"Ми не придумуємо заходи просто, бо от ми собі так вирішили. Ми обов'язково консультуємося з учнівськими, студентськими самоврядуваннями, з молодіжними лідерами. І якраз Студентська рада Вінниччини нам допомагала в організації "Тижня молоді", Всеукраїнського форуму, який минулого року проводився на Вінниччині".

Цьогоріч буде восьма каденція у раді, до складу входять понад 80 делегатів з навчальних закладів, закладів вищої освіти. На звітно-виборчій конференції буде відбуватися обрання нового керівного складу і звітування попередньої каденції.

Молодіжні проєкти, які будуть реалізовані у 2025

За словами Ірини Коцюбівської, серед проєктів, які нині реалізуються в області, це "Міжнародний", Countryside Studio та "Волонтерські робочі табори".

"Про "Волонтерські робочі табори" скажу, що це зараз якраз відкритий набір. Якщо хтось зацікавиться, то в нашому інстаграмі і на сторінках "Пангея Ультіма" є реєстраційна форма. Цей табір буде першим. Перший етап – це Стіна на Томашпільщині. Там на базі екоцентру буде побудова теплиць, таких геосфер. Далі, хто зацікавиться, то може потрапити на семінари в Німеччину, де будуть вже розповідати про те, як координувати такі табори".

Такий проєкт передбачає, зокрема, молодіжні обміни з Литвою, Польщею і Молдовою. Його основна суть — пошук культурної спадщини.

"Молоді люди формуються такі невеличкі ініціативні групи з осіб, які будуть шукати якісь унікальні культурні традиції своєї громади і знімати про це відеоконтент", — сказала Ірина Коцюбівська.

За її словами в області організовують і військово-патріотичні вишколи. Як-от обласний проєкт, що отримав назву "Шлях воїна".

"Це наш такий експериментальний був у минулому році проєкт. Він складався з кількох етапів. І перші етапи — це були більш теорія, історична свідомість, мінна безпека, дії при радіаційних забрудненнях. І наступні етапи — це були вже практичні вишколи. У нас було дев'ять виїздів у громади і дев'ять практичних вишколів ми провели безпосередньо в місті Вінниці".

До його реалізації цього проєкту в якості інструкторів залучали лише військових, учасників бойових дій та ветеранів, які мають бойовий досвід.

"Вони могли поділитися своїм досвідом актуальним.Під час практичних вишколів молоді люди навчалися самообороні, тактичній медицині, військовій тактиці, грі в страйкбол. Тобто це такі військово-патріотичні вишколи, які спрямовані на набуття тих знань і навичок, які, на жаль, в наших умовах багатьом потрібні. Хтось, можливо, знайшов себе в цій сфері, і у нас були такі випадки, як молоді хлопці говорили, що хочуть пов'язати своє життя з військовою справою, тому відідують такі вишколи".

, тому я такі вишколи час від часу відвідую. Кому цікаво, також ми щомісячно будемо проводити такі вишколи, ми в цьому році продовжуємо, і в нас вже Вінницький район, Іжмеринський район брали участь, тому кому цікаво, ми запрошуємо до участі.

Дякую вам за те, що прийшли на сьогоднішній ефір, ми спілкувалися, на жаль, час ефіру добіг кінця, а слухачам я лише нагадаю, що в ефірі Українська радія Вінниці звичала програма з перших уст, в ній брала участь заступниця директора департаменту соціальної та молодіжної політики обласної військової адміністрації Ірина Коцюбівська. Ішлося про роботу та основні завдання молодіжних та студентських рад, що працюють в громадах області.

Підписуйтеся на новини Суспільне Вінниця у Facebook, Telegram, Viber, Instagram, YouTube та Whatsapp

Топ дня
Вибір редакції
На початок