П'ять кілометрів засніженим лісом йшли пішки медики екстреної медичної допомоги, щоб дістатися до 80-річної пацієнтки, у селі Руський Мочар Ужгородського району 20 грудня. Про це Суспільному розповіла начальниця відділу зв'язків з громадськістю та пресою Закарпатського територіального центру екстреної медичної допомоги Олена Суханова.
За її словами, до "швидкої" зателефонували рідні бабусі. Вони повідомили, що у жінки різко понизився тиск, температура нормальна, контакт із хворим на COVID-19 та будь-які інші скарги заперечували. "Жінка, яка зателефонувала, повідомила, що бабусі ставало все гірше, а зв’язатися із сімейним лікарем немає можливості. На місце виїхали медики швидкої", — розповіла речниця.
Дорогу замело снігом і автомобіль "швидкої" зупинився за 5 км від села. Щоб дістатися до пацієнтки медики викликали ДСНС. "Оцінивши ситуацію як загрожуючу для життя пацієнтки, медики взяли дефібрилятор, електрокардіограф, ліки та кейс з медичним устаткуванням, побігли через засніжений ліс", — додала Олена Суханова.
На місці медики з'ясували, що у пацієнтки вже кілька днів тримається висока температура – 38,6, з тиском на момент візиту проблем не було.
"Родичі пацієнтки почали вимагати зробити тест на COVID. Після огляду пацієнтки лікар наполягала на її госпіталізації та дообстеження в медзакладі. Тоді вже і рятувальники дісталися своїм високопрохідними авто до села і могли транспортувати хвору. Однак, рідні та жінка відмовилися від госпіталізації. На запитання – що робитимуть у цій хащі, якщо ж у бабусі різко погіршиться стан, відповіли – "знову викличемо "швидку"", — розповіла Олена Суханова.
Третина викликів "швидкої" на Закарпатті — непрофільні
Олена Суханова розповіла, що наразі на Закарпатті майже третина викликів "швидкої" — непрофільні (ті, що не передбачають огляд медичним працівником, хибні виклики, виклики до людей, які знаходяться у нетверезому стані, виклики для виконання планових призначень дільничного лікаря — ін'єкцій, крапельниць, перев'язок та інших призначень).
У 2021 році за 11 місяців до екстреної медичної допомоги на Закарпатті надійшло 100 225 звернень пацієнтів за допомогою. "З початку року на пульті "швидкої" прийняли 241 702 двінки, здійснили понад 136 тисяч виїздів. З них, 27,51% — непрофільні. Деякі пацієнти викликають екстрену меддопомогу по 3-5 разів на добу, відмовляючись від госпіталізації", — додала Олена Суханова.
Що відомо:
- В Україні за необґрунтований виклик екстреної медичної допомоги передбачений штраф від 850 грн до 3,4 тис. грн.
- На Закарпатті у 2021 році за хибні виклики "швидкої" не притягнули до відповідальності жодну людину, — повідомила Суспільному речниця Нацполіції Закарпаття Ганна Дан.