Дзвіночки з різних куточків світу колекціонує глухівчанка Ірина Колтакова. Збирає їх майже чверть століття. Серед них як куплені самостійно, так і подаровані. Усього у її приватній колекції – 2 тисячі 269 дзвіночків із 73-ох країн світу.
Розмістила жінка їх по усій квартирі. Розповідає, що багато подорожувала і завжди привозила з подорожей керамічні вироби – чашки, тарілки, статуетки.
Чоловічок-дзвіночок та кераміка з Латвії
"Свого часу я жила в Латвії, і там славнозвісна латгальська кераміка. Я приїжджаю туди до батьків і щось купую керамічне. Потім жила в Полтаві, а там – опішнянська кераміка. Ми у 1997 році відпочивали із сім’єю в Болгарії. І я теж болгарський глечик придбала національний, і фігурку. А фігурка – це такий чоловічок кумедний. Він стояв вдома у мене два роки. Але він виявився дзвіночком", - згадує колекціонерка.

Потім знову була поїздка до Латвії, де в одному із салонів Ірині запропонували придбати керамічний дзвіночок. "Написано – місто Резик, у якому я жила. Я думаю, Боже, як добре! Такий маленький і його довезти легко, там сказано – де, та ще й дзвенить", – розповідає жінка.

З того часу й почала збирати дзвіночки. Їх жінці також дарували рідні, знайомі та друзі. За словами пані Ірини, в Україні на той час було важко знайти дзвіночки, тож екземпляри привозили їй з-за кордону. А, оскільки Колтакови – це спортивна родина, то у колекції є дзвоники з тих країн і міст, де відбували змагання.

У кожного двіночка – своя історія
Все, що має, Ірина Колтакова внесла у каталог. "У каталозі пишеться хто привіз дзвіночок, звідки, чому він там був. Якщо якась фірма відома чи ручна робота майстра – це записується і вписуються навіть результати спортсменів", – розповідає колекціонерка.

Жінка розподілила їх тематично – храми та янголи, у вигляді будиночків і казкових героїв, про тваринний та рослинний світи, окремо – це новорічно-різдвяна тематика.

Виготовлені з різних матеріалів: від кераміки та фаянсу – до металу та скла. Є у колекції авторські роботи митців та ексклюзивні дзвіночки, які зробили для пані Ірини на замовлення.

Підтримка рідних та визнання відвідувачів виставок
За всіма експонатами колекції жінка доглядає сама. Розповідає, що протирати доводиться кожен, у цьому процесі згадує, звідки потрапив у її колекцію дзвіночок.
Кампанофілію дружини (так називають тих, хто колекціонує дзвіночки) підтримує і чоловік Ірини – Володимир.

"Вона не просто колекціонує, вона ще й вивчає. Мене теж захопило, але я більше радію дзвіночкам, які є металевими, бронзові", – розповідає Володимир. Він також впевнений, що така колекція не повинна бути захована в ящиках, у квартирі.

Тому Колтакови постійно беруть демонструють дзвіночки на виставках. Перша така виставка відбулася 15 років тому. У 2014 колекція жінки втрапила у Національну книгу рекордів. Зараз частина зібраного представлена у Глухівському музеї.