Михайло Приходько щороку приїздить із Сум у батьківський будинок на прикордонні Сумщини. Тут в нього дача, чоловік вирощує городину і посадив вишневий сад. Як живе дачник біля російського кордону – в матеріалі Суспільного.
Село розташоване за 6 кілометрів від російського кордону. Указом начальника обласної військової адміністрації його мешканці підлягають евакуації. Михайло Приходько звідси родом, дитячі спогади пов’язані з цими місцями.
"Сінокос було, папа працював у колгоспі механіком, і на косарці ми виїжджали, він мене туди брав, і головне – обід, коли він набирав продукти, розкладали. В річці купалися. Ось це батьківський дім, а там унизу були вишні, пам’ятаю, в дитинстві там лазив, збирав. Все дитинство в основному з річкою пов’язане, Вир, Сейм, ми там днями і ночами пропадали", — ділиться чоловік.
Річки Вир та Сейм – за городами, до самого вторгнення разом з рідними там відпочивали, купалися, збирали гриби, говорить пан Михайло:
"Сусід давав човен, і ми ціле літо – зранку встаємо, поснідали – і на Сейм, в нас там є свої місця, там красиві місця, одне ми Голівуд називаємо, друге Швейцарія, там такий пісочок, дуже красиво, вода чиста".
Тепер, каже чоловік, на Сейм ходити не можна – все заміновано, востаннє був там у 2022 році. Зараз пан Михайло із захопленням займається своїм городом та садом. Щороку він приїздить сюди разом з дружиною, живуть тут з весни і до перших заморозків. Ось ця ділянка біля батьківської садиби була нікому не потрібна, розповідає чоловік.
"Отакі зарості, тут все занедбане, усі сміття носили. Тут близько 4 соток, я вигріб 9 куп цегли, всього. Сусіди мене питали, що я буду тут робить, я кажу: "Вишневий сад посаджу".
Пан Михайло вирощує свій сад вже кілька років. Разом із сусідами посадили елітні сорти вишень, є на ділянці яблуні, груші, кущі ожини. А на городі вирощують овочі, кавуни, дині, квіти, особливо чоловік пишається мальвою. Також розводить виноград.
"13 кущів винограду. Я якби знав, що з ним стільки мороки, я б в житті не саджав. А тепер посадив і його як раз треба на зиму прикопувати. Прикопати, а потім треба залізним купоросом, і потім земелькою присипати. Ось на цій діляночці в нас тут 5 рядів малини, 8 відер зібрали, не рахуючи сусіди що брали", — розповів дачник.
Коли у 50-х роках батьки зібралися побудувати свій будинок, то ледь знайшли для цього місце, так багато тут мешкало людей, розповідає пан Михайло. Пізніше люди почали виїжджати, а після вторгнення населення ще зменшилося, каже чоловік.
"Там прилітало в нас, кілька не вибухнуло, на городі в одного сусіда, в іншого залишились, не знаю, чи розміновані, ну стирчать. Людей багато повиїжджало, страшно залишатися тут", — ділиться пан Михайло.
Друзів дитинства та однокласників в селі не залишилося, продукти привозить автолавка, бувають перебої з електрикою. Попри все, повернутися додому, у Суми, пан Михайло планує тільки на зиму. Весною, каже, повернеться, щоб відкрити наступний дачний сезон.
Читайте Суспільне у Telegram та WhatsApp
Долучайтесь до нашої спільноти у Viber
Підписуйтеся на наш Instagram