14 жовтня Міністерство з питань реінтеграції окупованих територій опублікувало зміни до наказу, яким Ямпільська громада віднесена до зони можливих бойових дій. Суспільне поспілкувалось з селищною головою Ямполя про те, чи вплине такий статус на життя місцевих.
“Ямпільська громада до 2024 року жила стабільно, нас не обстрілювали, це лихо нас обходило, але у 2024 році почалися перші прильоти, перші руйнування і особливо масовано ці прильоти були наприкінці серпня. 5 вересня Ямпільська селищна рада подала клопотання на обласну військову адміністрацію. Наказ Міністерства буквально оприлюднений на минулому тижні, але вступає в дію з 20 серпня”, — пояснює Ямпільська селищна голова Ольга Губар.
За словами селищної голови, в результаті російських ударів у громаді троє людей загинули. Є руйнування цивільної та енергетичної інфраструктури.
“За два тижні масованих щоденних обстрілів громада зазнала значних руйнувань. Це 195 пошкоджених і зруйнованих будинків та комунальних закладів. Одна школа повністю зруйнована, дві зазнали значних руйнувань, була і музична школа, яка теж зазнала значних руйнувань, постраждав бізнес і критична інфраструктура. Загалом у нас будинки понад 400 осіб, яких зазнали руйнувань. Крім того, внаслідок цих масованих обстрілів у нашій громаді є загиблі цивільні – троє людей та 18 поранених. Двоє з них були важко поранені, але сьогодні їх стан стабільний і загрози життю немає”, — додає селищна голова.
Лікарню, яка була пошкоджена від однієї з атак на початку вересня, вдалось зберегти в громаді. Ольга Губар каже, в ній змінився керівник і зараз селищна рада шукає лікарів на вакантні посади.
“Вона працює в штатному режимі, на повний робочий день. Лікарі ведуть прийом, всі охочі можуть отримати той пакет послуг, який у нас задекларовано. У зв’язку з безпековою ситуацією, звісно, всі спускаються у найпростіше укриття, яке обладнано у нас у лікарні. І так, дійсно, після обстрілу енергетичної інфраструктури наша лікарня теж постраждала - було пошкоджено 140 вікон, але ми спрацювали швиденько з комунальними закладами та ДСНС, поки що тимчасово вікна залатали ОСБ та плівкою, але вже виділили разом з депутатами на сесії селищної ради кошти і замовили склопакети для того, щоб утеплитися до зими", — говорить Ольга Губар.
Лікарня зараз опалюється, тому населення Ямполя і сусідніх громад може звертатися за закладу та отримувати послуги, додає Ольга Губар.
За словами заступниці селищної голови Оксани Скварцової, рішення про присвоєння громаді статусу зони можливих бойових дій дозволить людям, які виїхали за її межі, отримувати допомогу від держави.
“Мешканці, які виїхали за межі громади, можуть звертатися до відділів соціального захисту територій, де вони перебувають, і оформлювати статус ВПО. Що стосується виплат для людей, які отримали цей статус, то відповідно до постанов, наказів, є постійно діючі зміни, які вираховують цих людей, які потребують фінансової допомоги", — зазначає заступниця селищної голови.
"Переселенці отримують 2 тисячі на дорослого і 3 тисячі на дитину, але це залежить від доходів тієї родини, яка переїхала в іншу громаду. Ті люди, які залишилися на території громади, продовжують жити своїм життям. Ми, як Ямпільська селищна рада — орган місцевого самоврядування, працюємо з обласним управлінням соціального захисту, отримуємо гуманітарну допомогу в вигляді продуктових наборів, гігієнічних наборів, наборів для дітей. І тим мешканцям, які залишилися на нашій території, ми видаємо таку допомогу”, — каже заступниця.
“Можна сказати, що для мешканців, які залишилися в межах громади, змін не відбулося. Навіть для фізичних осіб-підприємців, змін також немає, адже за постановами звільняються від податків тільки ті підприємці, які знаходяться в зонах активних бойових дій”, — додає Оксана Скварцова.
За інформацією Міністерства з питань реінтеграції окупованих територій, 9 з 10 громад Шосткинського району нині мають статус зони можливих бойових дій. Загалом громад із таким статусом області — 23.
Читайте Суспільне у Telegram та WhatsApp
Долучайтесь до нашої спільноти у Viber
Підписуйтеся на наш Instagram