Великописарівська громада на Сумщині із березня 2024 року віднесена Міністерством реінтеграції до території активних бойових дій, а для дітей оголосили примусову евакуацію. Нині у громаді залишається близько половини населення, від тієї кількості, що мешкала тут до лютого 2024 року, розповіла Суспільному голова громади Людмила Бірюкова. Більше про те, як виживають на прикордонні — читайте в інтерв'ю. Далі пряма мова.
"Ми відчуваємо загострення ворожих обстрілів"
Наша громада на старті створення налічувала близько 10 тисяч населення. Повномасштабне вторгнення відмінусувало у нас приблизно 2 тисячі населення, і періодичне загострення ситуації, в тому числі березневе цього року, ну в принципі змінусувало нам половину населення, це точно. Наразі люди повертаються: хто приїздить вже назавжди, як вони говорять, хто приїздить просто відвідати господарство своє, там зробити якісь роботи по дому. Ми фіксуємо зараз і відчуваємо таке загострення, таку активізацію ворожих обстрілів, особливо це артилерія та FPV-дрони використовує ворог. На дорозі все частіше зустрічають спалені автівки від FPV-дронів, які застосовує РФ. Це нам дуже щастить, коли тільки один вибух за день.
"Пожежі гасяться силами місцевого населення"
В нас зараз почастішали випадки загоряння майна населення, бізнесу, а також муніципальної власності. Також можуть горіти ліси від влучань, від обстрілів. На жаль, представники державної пожежної служби на гасіння пожеж не виїжджають. Пожежі гасяться силами місцевого населення.
Ми на черговій сесії прийняли рішення про створення нашого пожежного підрозділу у КП "Благоустрій". До структури пожежного підрозділу запропоновано чотири бригади по три чоловіки і оператор, і керівник саме цього підрозділу відокремленого. Кошти ми будемо закладати в місцевий бюджет. Цей крок нам дасть можливість розпочати роботи із нашими донорами, із нашими партнерами стосовно зміцнення наповнення і зміцнення матеріально-технічної бази новоствореного підрозділу. Також ми плануємо, за сприяння обласної служби ДСНС і за підтримки проєкту Говерла, навчити потенційних наших вогнеборців азам їхньої майбутньої професії.
"Приміщення “первинки” зруйновано вщент"
Медична галузь Великописарівської громади представлена “первинкою” і “вторинкою”, так званими в народі — це комунальні некомерційні підприємства, Великописарівська лікарня і Великописарівський центр надання первинної медико-санітарної допомоги. Приміщення “первинки” зруйновано вщент, воно не підлягає відновленню.
Приміщення вторинної ланки медичної галузі нашої серйозно пошкоджені, частину ми змогли відремонтувати і закрити вікна ЮСБ-плитами для того, щоб вберегти від руйнувань, які можуть бути викликані саме кліматичними умовами.
Наша “вторинка” відновила роботу саме у адміністративному центрі нашої громади в Великій Писарівці. Сьогодні населення наше може отримати медичну допомогу саме тут.
"Дві тисячі пошкоджених та зруйнованих об'єктів"
Статистика ця є, ми її чітко ввели до березня цього року: тоді ми нараховували близько тисячі пошкоджених і зруйнованих об'єктів: це приватна власність, муніципальна власність і також власність нашого бізнесу. Починаючи з березня 2024 року нашу громаду було введено в зону активних бойових дій, відповідним наказом Мінінтеграції. Відтоді ми не можемо робити обстеження, але фіксуємо пошкодження і ведемо статистику цьому по дзвінках на 102.
Ми рекомендуємо людям відразу після обстрілу звертатися на 102, по максимуму фіксувати, фільмувати, робити фото пошкоджених і зруйнованих об'єктів, тому сьогодні ми уже констатуємо, що приблизно ще десь 1000 об'єктів ми також маємо зруйнованих і пошкоджених. Законотворець із липня місяця надав нам можливість проводити обстеження саме зруйнованих об'єктів приватної власності. Ми створили комісію відповідну і починаємо вже тепер процес обстеження, будемо намагатися максимально наближатися до кордону із Російською Федерацією для того, щоб обстежити зруйноване майно і надати можливість нашим людям отримати компенсацію для придбання нового житла.
"Із чотирьох аптек залишилась одна"
Досить серйозно скоротилася мережа працюючого бізнесу, закрилися аптеки. Із наявних чотирьох аптек залишилася лише одна, вона також була серйозно пошкоджена. Ми надали приміщення у нашій комунальній установі для того, щоб розмістились фармацевт з їхнім товаром, щоб населення, яке залишається чи повертається в громаду, мало можливість отримати доступ до лікарських засобів.
Що стосується магазинів: кілька магазинів залишилося, працюють. Активно наші партнери і донори надають гуманітарну допомогу у вигляді продуктів. Люди їх можуть отримати або в старостатах наших населених пунктів, або в адміністративному центрі у Великій Писарівці. На сьогодні дітей в громаді не залишилось.
Читайте Суспільне у Telegram
Долучайтесь до нашої спільноти у Viber
Підписуйтеся на наш Instagram