Сумським бійцям добровольчих формувань не платять за службу останні два місяці. Чому так — відповідь на це питання хочуть отримати від місцевої влади. Раніше їм нараховували соцвиплати в розмірі восьми тисяч гривень за охорону громади.
Добровольцю Олександру Голіченку нині понад 70 років. На захист країни став у перші години після початку повномасштабної війни:
"Треба захищати свою родину, місто своє захищати, Україну захищати. А як же ж? Кинути це все? Мене спочатку не хотіли навіть брати: глянули військовий квиток – ти куди? - Як куди? Давай швиденько записуй і все. Ну нічого, записали".
Спочатку, розповідає доброволець служив у складі 150 бригади ТРО, потім у Силах Спецоперацій. Восени 2022 року з лав ЗСУ його звільнили за віком. Тоді Олександр Голіченко пішов у добровольче формування.
До кінця 2022 року у Сумській громаді було 9 добровольчих формувань, після реформування на початку 2023 року стало чотири. Основна їхня задача – охорона міста, розповідає доброволець із позивним "Тренер":
"Ми виконуємо фільтраційні заходи, тобто перевірка автомобілів, людей, які в’їжджають та виїжджають з міста. Контролюємо, щоб не було незаконного вивозу і ввозу боєприпасів. Знову ж таки, це перешкоджання проникненню диверсійно-розвідувальних груп на територію нашого міста. І звичайно, це збереження і охорона оборона об’єктів критичної інфраструктури".
Окрім того, місцеві добровольчі формування охороняють небо Сумської громади, каже доброволець із позивним "Леон":
"У нас є мобільні вогневі групи. Ми всі працюємо 24\7, якщо йде повітряна тривога. І, до речі, особисто мною і моїм розрахунком кулеметним 17 січня був вражений "Шахед", в принципі, декілька вже було вражено добровольцями ДФТГ номер один і іншими добровольчими формуваннями Сумської громади також".
За кошти міської влади понад два роки тому добровольцям видали по одному комплекту літньої та зимової форми, розповідає "Леон". Нині місцева влада забезпечує добровольців харчуванням — один раз в день та нараховує соціальні виплати — 8 тисяч гривень на місяць з міського бюджету.
"Це йде, щоб утримувати себе в належному стані, свою екіпіровку і більш-менш хоча б якісно харчуватись, тому що нас харчують дійсно раз в день – це за кошти міської влади. А треба і сніданок, і повечеряти і вночі. Ми ж виконуємо завдання бойове 24 години. Свої автівки використовуємо ми для виконання бойових завдань, заправляємо автівки за свої кошти", — розповів боєць.
Соцвиплати востаннє добровольці отримували два місяці тому, розповідає Сергій Сергієнко.
"Раніше було більш-менш регулярно виплачувалось. Було таке, що затримували, але потім виплачували. Ну а зараз практично вже об’являють, що грошей не буде, грошей немає", — ділиться боєць.
Вік добровольців, які нині служать у ДФТГ — переважно від 18 до 25 років, або 60 +, розповідає чоловік: "Оці всі люди, які прийшли сюди, вони заслуговують на увагу влади, в тому числі й на фінансову. Нас підтримує громада, громада наша пережила окупацію. І вони пам’ятають, як в той час були ми. І не було тоді ні поліції, влади не було. Ми самі побудували блок-пости, самі знайшли зброю, саамі озброїлися й самі захищали".
За інформацією департаменту фінансів Сумської міськради, яку Суспільному надали у відповідь на запит у липні цього року, з бюджету громади у 2024 році на допомогу ДФТГ передбачено 226 мільйонів 300 тисяч гривень. На той момент профінансували добровольчі формування на 125 мільйонів. За відповіддю на питання добровольців - чому перестали виплачувати гроші та чи не збираються розформовувати добровольчі формування, чи зменшувати їх кількість, кореспонденти Суспільного 4-го вересня звернулись до міської військової адміністрації, зателефонувавши помічниці начальника МВА Олексія Дрозденка — Аріні Столбцовій.
Представниця сумської міської військової адміністрації відповіла, що без погодження начальником обласної військової адміністрації Володимиром Артюхом, коментар не даватимуть. 6-го вересня ми надіслали електронний запит на коментар як міському, так і обласному начальникам військової адміністрації, та зателефонували керівнику департаменту інформаційної діяльності ОВА Сергію Над’ярному. Він запевнив, що коментар надати готові, після його узгодження Володимиром Артюхом. Станом на 13 вересня коментар так і не погодили. Та Суспільне готове надати право представникам влади висловити свою позицію.
Читайте Суспільне у Telegram
Долучайтесь до нашої спільноти у Viber
Підписуйтеся на наш Instagram