Чи можливо забезпечити світло у квартирах багатоповерхівок за допомогою електрогенераторів? Журналісти Суспільного з’ясовували, навіщо у місті купують генератори для житлових будинків і як їх використовують.
"По чотири години немає світла. В нас дитина, жарко. Хочеться її помити. Є один павербанк, ну цього не вистачає для нашої родини", — розповідає Євгенія Ядгорова.
"Води, згідно з законами фізики, вистачає, щоб забезпечити водою другий поверх, з Водоканалу. Далі стоять підкачуючі насоси, і весь будинок 13-поверховий забезпечується водою завдяки цьому насосному обладнанню. Якщо воно не працює – води немає", — додає Юрій Ващенков, голова правління ОСББ "Кіровське".
У будинку по вулиці Г. Кондратьєва – електроплити, тому їжу готують, коли дають світло, розповідає мешканка Оксана: "Просто термоси – і ловиш світло. Є – приготував їжі, розклав по лоточках, все закрив".
У будинку є електрогенератор. Об’єднання співвласників купило його минулого року за 78 тисяч гривень, 50 відсотків оплатила міська влада.
Юрій Ващенков розповідає: генератор придбали, щоб у випадку відключень світла взимку працювала будинкова котельня. Каже, забезпечити електрикою квартири його потужності не вистачить.
"Забезпечити будинок ніяк не можна, тому що встановлена потужність 350 кіловат, такі генератори коштують мільйони. Тому ми вирішили, що для забезпечення роботи циркуляційних помп, щоб крутилось опалення, і тільки для опалення. Потужність генератора – 7 кіловат, ці кіловати забезпечують роботу котельні".
Пан Юрій говорить, що генератор для котельні наразі перевірений і готовий до роботи.
"Більше купляти не будем. Це треба переоборудувати будинок. Треба переключити, відключити від централізованого електропостачання, перемикнути автомати на постачання генератором. Не дай Боже, мій помічник не вимкне генератор і не відключить рубільник від генератора, то це буде дуже велика неприємність, буде аварія", — говорить чоловік.
У багатоповерхівці на вулиці Київська мають два генератори, кожен коштував близько 18 тисяч гривень, розповідає голова ОСББ Роман Гученко: "Ось у нас два генератори, один запакований, один стоїть перевірений. Подовжувач, розетки, запас палива".
Генераторами зараз не користуються і поки не планують, їх купили як захист на крайній випадок, говорить пан Роман.
В будинку на Київській, як і на Кондратьєва, також під час вимкнення світла зупиняються помпи підкачки води, але купувати для них генератор вважають недоцільним, каже Роман Гученко.
"Для того, щоб запрацювала насосна станція, потрібен генератор на 380 вольтів, трьохфазний, і його вартість, для того, щоб працювало, десь 60 тисяч гривень. Плюс його обслуговування, плюс його заправка. На сьогодні такої потреби немає. Звертався тільки один мешканець, що потрібно щось міркувати, щось робити", — говорить Роман Гученко.
Роман Гученко очолює Асоціацію ОСББ Сумщини. За його словами, із 40 будинків, які до неї входять, генератори купили два або три, інші не вважають за потрібне. І купили не для постійного користування в умовах відключення світла, а на випадок локдауну. Розв'язати проблему відновлювання енергетики покликана програма фонду енергоефективності Грін Дім, яка відшкодовує ОСББ придбання сонячних електростанцій, розповідає пан Роман, але він вважає сонячні панелі неефективними для багатоповерхівок.
"Поставити панелі, щоб заживити весь будинок – це нереально, це буде коштувати дуже великих грошей. В середньому для того, щоб ми отримали 10 кіловат, нам потрібно десь півмільйона гривень. Що таке 10 кіловат – це, в принципі, ні про що. Це буде працювати одна насосна станція в будинку, буде освітлення в під’їзді, будуть працювати домофони. Взимку вони будуть давати максимум 8-10 відсотків. І якщо немає сонця, хмари – немає генерації. Заживити квартири від сонячних батарей ми не заживимо"
Роман Гученко наводить приклад реалізації проєкт у сфері альтернативного енергозабезпечення.
"В Києві десь близько 7-8 мільйонів гривень вклали в будинок, він там майже не весь обвішаний – вони мають тільки 32 кіловати. В них іноді ліфти працюють, вони вмикають, АТП, помпи працюють. У квартирах немає світла".
Як сказав Роман Гученко, співвласники багатоквартирних будинків, які вирішать вкласти гроші в сонячні панелі, можуть скористатися державною програмою доступних кредитів "5-7-9" для ОСББ, яку уряд запустив з 5 липня. Тепер вони можуть брати кредит під 7 відсотків на 5 років для встановлення альтернативних джерел електроенергії.
Читайте Суспільне у Telegram
Долучайтесь до нашої спільноти у Viber
Підписуйтеся на наш Instagram