Одинадцять радників начальника Сумської ОВА: хто вони та чим займаються

Одинадцять радників начальника Сумської ОВА: хто вони та чим займаються

На початку травня громадська організація “Антикорупційний штаб” опублікувала статтю про кількість радників у начальників обласних військових адміністрації. За наявною інформацією, яку зібрали члени ГО, найбільше серед всіх голів радників у штаті (тобто таких, яким платять заробітну плату) призначив собі начальник Сумської ОВА Володимир Артюх. Мова йде про вісім радників у штаті та сім позаштатних (на громадських засадах). Суспільне направило інформаційний запит до ОВА, аби дізнатись хто ці люди та які виконують обов'язки.

У відповіді, яка надійшла 20 травня Суспільному, йдеться про те, що на 16 травня інформація змінилась: у голови Сумської обласної державної адміністрації загалом 11 радників: три радники патронатної служби (тобто отримують заробітну плату) та вісім, що працюють на громадських засадах.

Серед тих восьми радників, які виконують роботу безоплатно — ректор аграрного університету Володимир Ладика. Він є радником з питань розвитку агропромислового комплексу. Окрім нього, радниками на громадських засадах з питань взаємодії з правоохоронними органами є Євген Лаврик та Сергій Іванов. З питань ментального здоров’я радницею є Жанна Сидоренко, вона є регіональною координаторкою Всеукраїнської програми ментального здоров’я "Ти як?”.

Юридичними питаннями опікується Світлана Калайдова. Жінка із таким прізвищем на сайті адміністрації значиться начальником юридичного відділу Сумської ОДА.

Олена Гончаренко є радницею з гендерних питань. Вона є заступницею директора Навчально-наукового інституту педагогіки і психології Сумського державного педагогічного університету.

Тетяна Литвинова призначена радницею з питань охорони здоров`я, а Іван Шило — радником з питань взаємодії з громадськістю.

У штаті ОДА на 16 травня посади займають Володимир Мазур, Андрій Куришко та Тетяна Тимошенко.

Якщо ж порівняти інформацію, яку оприлюднив у матеріалі “Антикорупційний штаб”, серед радників, які отримували заробітну плату у лютому цього року, окрім трьох вище зазначених були Марина Карпенко, Дмитро Максименко, Олена Кірєєва, Ніна Горобчишина та Сергій Кропивченко.

“Основним завданням радника є організаційне та аналітичне забезпечення діяльності голови адміністрації”, — йдеться у відповіді, підписаній Володимиром Артюхом.

"Радник — дійсно одна з найбільш загадкових посад в Україні. Вони відіграють роль так званих "сірих кардиналів" у державних органах, мають доступ до державних органів, але на них зазвичай не поширюється антикорупційне законодавство. Тобто вони навіть не зобов’язані подавати електронні декларації. Фактично впливова посада з мінімальною відповідальністю", — так коментує цю посаду у матеріалі голова правління громадської організації "Антикорупційний штаб", юрист Сергій Миткалик.

Як зазначає юрист, радники на громадських засадах – це зазвичай фахівці у певній галузі, які радять очільнику у вільний від основної роботи час у цій галузі, але вони мають окремий вид зайнятості, який не дозволяє їм обіймати чиновницьку посаду. Коли радник – на оплачуваній посаді, можуть виникати питання, чи доцільно фінансувати радників коштом бюджету.

"В такому випадку варто слідкувати, хто стає радниками у голови відомства. Іноді перед призначенням на посаду голова бажає придивитись до кандидата. Після цього призначає на відповідну посаду в облдержадміністрацію. Інколи він дає шанс другу або бізнес-партнеру: це можуть бути люди, які нещодавно звільнились зі скандалом з посади або політичні соратники. Нерідко посада радника – це спосіб перечекати певний час для політика перед більш значущим призначенням", — пояснює у матеріалі Сергій Миткалик.

Також, на думку юриста, призначення радником замість іншої штатної посади може відбуватись через відсутність відповідного рівня освіти або досвіду, чого вимагають певні посади. Відтак, міському голові або голові ОДА (ОВА) простіше призначити радником і покласти певні обов’язки на людину, яка не відповідає посаді.

За інформацією, отриманою ГО від обласних державних адміністрацій:

  • Найбільше радників в очільників Миколаївської ОДА (27 радників, з яких 23 на громадських засадах і 4 – у штаті) та Львівської ОДА (23 радників, з яких 22 на громадських засадах і 1 у штаті).
  • Взагалі не має радників голова Тернопільської ОДА.
  • В Донецькій ОВА радник один – у штаті.
  • Дві обласні адміністрації не надали інформації на запити щодо радників взагалі: Закарпатська та Чернівецька.
  • Одеська обласна військова адміністрація відмовила в наданні інформації, мотивуючи це персональними даними і воєнним станом.
  • Двоє радників увільнені у зв’язку з мобілізацією: один у Житомирській ОДА та одна – у Хмельницькій.

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram

На початок