До Сум приїздив Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. Він відвідав обласну лікарню, де до 2023 року планують звести медичне містечко.
Він відвідав Сумську обласну лікарню на Ковпака, 18. Пробув там не більше, ніж пів години. Журналістів на зустріч не пустили. Втім, Суспільному вдалося дізнатися, з якою метою він там був.
За словами речниці обласної адміністрації Ірини Мозгової, мова йшла про будівництво на вулиці Ковпака медичного містечка, до якого планують внести як заклади, що вже там працюють: геріатричний пансіонат, шпиталь для ветеранів, дитячу лікарню, діагностичний і кардіоцентр, так і нові об’єкти - зокрема, хірургічний корпус обласної лікарні.
Після цього очільник уряду провів нараду в облдержадміністрації, по її завершенню начальник управління охорони здоров’я Сергій Бутенко розповів, що нині працюють над кошторисною документацією проєкту містечка.
"Вже зроблений ескізний проєкт, він вже пройшов експертизу відповідну в Києві, були виділені кошти – близько 300 тисяч гривень з обласного бюджету на ескізний цей проєкт. На сьогодні ми почнемо працювати вже над виготовленням кошторисної проєктної документації. Безумовно, це будуть кошти, напевно, обласного бюджету. Хірургічний корпус розрахований на 415 ліжок і орієнтовна його вартість сьогодні з обладнанням: ангіографічним, МРТ, комп’ютерна томографія, УЗД-апарати, тобто оснащення операційне, вертолітний майданчик- 1 мільярд 100 мільйонів. Безумовно, це для області непідйомна сума, проте, якщо розбити це на 4 роки, як планується, – то це для держави, для області – абсолютно реалістичний задум", - вважає Бутенко.
О 13.00, із запізненням на годину, у центрі Сум розпочався брифінг для журналістів.
Щодо створення медичного містечка в Сумах денис Шмигаль сказав, що для країни таких містечок потрібно мінімум чотири. "Суми можуть стати пілотом, ми сьогодні проговорювали і дивилися, яка може бути хронологія розбудови. Тобто, до 2023 року там 1,1 мільярда гривень. 400 мільйонів у 2023 році – найбільше навантаження із закупівлею обладнання, з наступного року там суми від 100 до 300 мільйонів гривень в рік", - сказав прем'єр-міністр.
Звідки фінансувати проєкт, іще не вирішили. Один із варіантів – з фонду регіонального розвитку, сказав Денис Шмигаль.
Як оцінює можливість побудови медичного містечка, розповів колишній заступник голови облдержадміністрації Іван Боршош. "По-перше, це виключно проєкт і по-друге, ні для кого це не є новиною, що така тема з’являється виключно під вибори. Скажемо відверто, місто Суми буде умовно 240 – 260 ,не більше, мільйонів гривень. Тепер друга позиція, якщо ми кажемо про кошти ДФР, то вони повинні, хоча б умовно, бути поділені на всю територію Сумської області, умовно кажучи на п’ять районів новостворених з 26 жовтня. По-третє, позиція моя, звичайно що ні один об’єкт не може бути виконаний з перекосом і говорити про якусь ідею, про якогось там умовного вождя- лідера, це було б популізмом і нечесно, бо у нас не тільки проблеми медичного плану. В області є проблеми різних напрямків, десятки інших", - сказав Боршош.
Авторка - Юлія Ніколаєва
Що відомо
- Востаннє гроші на медичне містечко обіцяли області у 2018 році під час візиту прем'єра Володимира Гройсмана. За його розрахунками, проєкт мали реалізувати до 2021 року.
- Загалом же, про будівництво медичного містечка у Сумах на Ковпака говорять останні 10 років. У жовтні 2010 року початок реалізації цього проекту давав тодішній голова обласної адміністрації Юрій Чмирь. Будували спочатку діагностичний центр (на місці недобудованого психоневрологічного диспансеру) роботи вели у кілька етапів
- Блок А відкрили у грудні 2010 року (з державного бюджету об'єкт отримав 56 млн грн).
- У 2011 році діагностичний центр профінансували на 20 млн. Однак завершити роботи не встигли через кримінальні справи, відкриті у 2014 році – за привласнення коштів на будівництві.
- У 2015 році за 24,7 млн грн. з Державного фонду регіонального розвитку та ще за 4 млн грн з обласного бюджету завершили блок Б.
- У Грудні 2018 року туди переїхали кілька відділень обласної лікарні та її поліклініка. Впродовж 2019 року сюди пішло ще майже 34,6 млн грн.: з ДФРР – понад 21,8 млн грн, з обласного бюджету – понад 12,4 млн грн.
- У травні 2020 року на Ковпака відкрили терапевтичне відділення. У корпусі В функціонують неврологічне, гематологічне відділення та відділення фізичної реабілітації. Усього, за словами головного лікаря закладу Володимира Гороха, працюють 9 відділень.
- У 2020 році на добудову другої черги планують використати 24,6 млн грн з ДФРР та 2,7 млн грн з обласного бюджету. За ці кошти мають добудувати гаражі, овочесховища, підвальні приміщення, які треба пристосувати під кабінети для процедур. Також збираються звести нове хірургічне відділення на 21 операційну з реанімацією та відділенням хронічного гемодіалізу. Тиждень тому під час брифінгу до всього озвучили плани на проведення там операцій з трансплантації, а також "на відкритому серці".
- Якщо цьогоріч роботи профінансують на заплановані 27,3 млн грн., то усього за 10 років у діагностичний центр і корпуси, які використовує зараз там обласна лікарня, витратять 167 млн грн.