Зарплати поки платять, але на оздоровчі та відпускні вже не вистачає. Про це розповіли Суспільному освітяни Сумської громади. Державна освітня субвенція на 2023 рік була зменшена, компенсувати це мали з бюджетів місцевих громад. Про те, яка ситуація з виплатами вчителям у Сумській громаді – з'ясовувало Суспільне.
“Останнім часом п’ємо вранці більше чай, раніше пили каву. Добре, що в нас в магазині пишуть у зошит. Зараз дадуть гроші, треба піти в магазині в зошиті погасить”, - говорить вчитель біології Андрій Потомаха.
Пан Андрій з дружиною вчителі, працюють у Великочернеччинській школі. Вчительська зарплата для подружжя – єдине джерело доходу.
“Зарплату нам виплачують невеличкими частинками, з нового року, отримуємо потрішечки, розтягуємо. В нас двоє неповнолітніх дітей, їх треба вдягати, взувати, годувати. Тому для нас це проблема. Ми ще дітей до школи не зібрали, ні зошитів, ні одягу, нічого”, - пояснює вчителька початкових класів Анна Потомаха.
“То по дві тисячі дадуть, а зараз взагалі затримали, не дали ні відпускних, ані оздоровчих не дали. Обіцяють, що до кінця серпня начебто розрахуються. Були якісь надії на те, що отримаємо відпускні, оздоровчі, були якісь плани, але тепер, звичайно, довелось все змінити”, - говорить вчитель біології.
Вчителька зарубіжної літератури Оксана Овчарова каже, що для неї зарплата хоч і не єдине, але важливе джерело доходу.
“Сьогодні в нас 8 серпня, і ми ось тільки недавно отримали останні гроші за липень. В Сумській громаді ми не так і давно знаходимося, раніше це був район, і дуже багато знайомих. Під час спілкування дізнаємся, що всі сільські громади забезпечені коштами, і вчителям виплатили оздоровчі, виплатили відпускні”, - каже вчителька зарубіжної літератури Оксана Овчарова.
Директорка школи Тетяна Гур’янова пояснює, що нарахування зарплати вчителям здійснюється за рахунок державної субвенції. У 2023 році вона зменшена. У результаті Великочернеччинська школа, як малокомплектна, отримала 75 відсотків від потреби. Доводиться фінансування вибирати наперед.
“На сьогодні довідками нам перекинули кошти з жовтня і листопада, тобто зараз ми зможемо заплатити, але на жовтень і листопад коштів не залишиться зовсім, якщо не буде дофінансування з бюджету міської ради”, - пояснює директорка Великочернеччинської школи Тетяна Гур’янова.
Зарплати хоч і частинами, але платять, доплати мінімальні, як каже директорка. У відпустки за власний рахунок вчителів не відправляли, бо це не врятує ситуацію.
“В нас не вистачає півтора мільйона, це нам треба бути два з половиною місяці за власний рахунок. Тобто щось пообіцять, коли вони підуть, я на сьогодні не можу”, - каже директорка.
А ось в сумській школі №4 після закінчення навчального року вчителі на прохання адміністрації брали відпустки без збереження зарплати.
“Для того, щоб якось виплатити навіть помісячно відпускні, без оздоровчих, треба було економити, тому що не вистачало ні на червень, ні на липень, ні на серпень”, - говорить директорка Сумської школи №4 Тетяна Волкова.
На сьогодні школі вже не вистачає 400 тис. грн, як розповідає Тетяна Волкова. На відпускні кошти перекинули з жовтня. Оздоровчі ще не виплачені. Пані Волкова каже, що Міністерство освіти рекомендувало знайти додаткові кошти у місцевому бюджеті.
Очільниця управління освіти Сумської міськради Неля Вербицька розповіла, що на 2023 рік заклади освіти Сумської громади недоотримали 72 млн на зарплати. Найбільше відчули зменшення малокомплектні школи, оскільки там утримання дитини обходиться дорожче. Для них, зокрема, навесні з місцевого бюджету було виділено 5 млн грн. Зі свого боку намагаються скоротити видатки.
“Наприклад, в класі 28 учнів. Розподіл класу на підгрупи відбувається, коли в класі 28 і більше. Але ми розуміємо, що із цих 28 перебуває, наприклад, 26 учнів за кордоном. Відповідно керівник приймає рішення, що в цьому класі не робити поділ”, - говорить начальниця управління освіти Сумської міськради Неля Вербицька.
До депутатів Сумської міськради направлене звернення про виділення додаткових коштів, воно вже розглянуте на депутатській комісії та має бути винесене на найближчу сесію, розповіла Неля Вербицька. Освітяни просять 18 млн грн на оплату праці вчителів.
“Цієї суми вистачить з розрахунку до кінця 2023 року. А вже в січні будемо очікувати на нову субвенцію. І тому ми чекаємо рішення сесії, яка незабаром відбудеться”, - зазначає Неля Вербицька.
Найближча сесія має відбутися 9 серпня.
Читайте Суспільне у Telegram
Долучайтесь до нашої спільноти у Viber
Підписуйтеся на наш Instagram