У Сумах хочуть повернути назву вулиці "Воїнів-інтернаціоналістів"

У Сумах хочуть повернути назву вулиці "Воїнів-інтернаціоналістів"

У Сумах хочуть повернути назву вулиці "Воїнів-інтернаціоналістів"
. Фото: Суспільне Суми

Міська організація української Спілки ветеранів Афганістану запропонувала перейменувати у Сумах вулицю 2-га Харківська на Воїнів-інтернаціоналістів. Наразі триває обговорення з приводу перейменування. Суспільне дізналося думку мешканців вулиці та члена робочої групи з дерусифікації топонімів.

Про свою службу в Афганістані у 1983 році розповідає нині голова міської організації української Спілки ветеранів Афганістану Володимир Рикун. Він зі своїми колегами звернулись до міської ради з проханням перейменувати вулицю на честь Воїнів-інтернаціоналістів.

"Ми думали не тільки про 2-гу Харківську. Ми взагалі думали, яку можна вулицю перейменувати. Шукали компроміси з владою. Що я можу сказати, скільки людей, скільки солдат наших загинуло. Нас 3 тисячі загинуло, 53 тисячі залишились інвалідами – це пам'ять і тільки через те, що пам’ять. Україна мене забрала, сумський військкомат, я тут призивався, розумієте", — розповів чоловік.

вулиця
Голова міської організації української Спілки ветеранів Афганістану Володимир Рикун. Фото: Суспільне Суми

Вулиця 2-га Харківська розташована у центрі міста, паралельно центральній вулиці Харківська.

вулиця
Фото: Суспільне Суми

"Ми вважаємо, що наша вулиця повинна називатись Харківською, бо м. Харків - це українське місто. Місто, яке під час війни стоїть і стояло і дуже могутньо і це не правильно, якщо одна з вулиць центральних перейменується на якусь іншу", — вважає мешканка вулиці 2-га Харківська Дар'я Покутня. "Хай може так, а може перейменувати, мені все одно", — сказала мешканка вулиці 2-га Харківська Людмила.

вулиця
Фото: Суспільне Суми

До листопада 2022 року у Сумах була вулиця Інтернаціоналістів. Тоді її разом з понад двома сотнями топонімів після громадських обговорень перейменували депутати міськради на вулицю Збройних сил України. Нині ж говорить Максим Корнієнко — член робочої групи, яка працювала із назвами громади, рішення знову винести на обговорення таку назву є кроком назад. "Воїни-інтернаціоналісти, так про них не варто забувати, про ті події, які відбувалися в радянський період, але за великим рахунком оцей інтернаціональний борг – це була окупаційна політика радянського імперського режиму і повертати це – це абсолютно не логічно і абсолютно не є доцільним, коли вся країна проводить деколонізацію", — зазначив Максим Корнієнко.

вулиця
Максим Корнієнко. Фото: Суспільне Суми

Минулого року робоча група над списком вулиць, проспектів та провулків працювала три місяці. За цей час визначили топоніми, які потребують заміни, зібрали пропозиції містян та надали пропозиції, на які саме назви можна їх замінити. Вже після перейменування понад двох сотень вулиць у громаді повторно змінили назву ще 5-ти вулицям.

Максим Корнієнко нині звернувся до міськради з проханням зібратися фахівцям та робочій групі, аби напрацювати певний алгоритм наступних перейменувань. "Оця ручна система, оці точкові рішення, вони руйнують комплексне рішення, яка напрацювала робоча група. Робоча група створювалась минулої весни саме для того, щоб відійти від точкових ініціатив, які тоді були у вигляді петицій містян. Ми відкрили скриньку Пандори насправді, коли розглядаємо кожне звернення від громадян виносячи їх, знову голосуючи і це нескінченно може відбуватись. Треба розробити певну схему і мати певний єдиний підхід до розгляду цих всіх ініціатив", — сказав чоловік.

А поки міською радою розпочато громадське обговорення щодо перейменування вул. 2-а Харківська. За інформацією сайту міської ради пропозиції та зауваження по перейменуванню вулиці прийматимуться до 21 липня. Узагальнені результати мають бути оголошені 4 серпня.

Поки триває обговорення, за словами начальниці управління суспільних комунікацій Олени Дяговець, фахівці міської ради звернуться до Українського інституту національної пам’яті за роз’ясненням щодо можливості назвати вулицю запропонованим варіантом.

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram

На початок