"Злякатися часу не було": очевидці авіаудару в Сумах у ніч проти 8 березня згадують, як пережили ту ніч рік тому. Тоді від російського авіаудару у районі вулиці Роменської загинули 14 людей, із них - четверо дітей, повідомила Суспільному речниця Сумської обласної прокуратури Наталія Науменко.
"Лічені секунди"
Вулиця Червоної Калини у Сумах до перейменування називалася Спартака. Рівно рік тому, увечері 7 березня 2022 року, на цей район російські військові з літака скинули авіабомбу. Тоді, за словами речниці обласного прокурора Наталі Науменко, загинуло 14 людей із них четверо - діти.
Очевидиця авіаудару Юлія Кравченко говорить про той день так: "Щоб хтось змирився за цей рік, я не думаю, що хтось змириться або хтось скаже, що так сталося. Таких слів не буде, нехай не чекають. Усі ми чекаємо перемоги, підтримуємо свою армію чим можемо".
Такий вигляд мало місце влучання та будинки, які зазнали ушкоджень через ударну хвилю, на ранок 8 березня 2022 року.
Наталія Федірко згадує, що трапилося це о 22:35.
"То секунда була, ви розумієте, що то все дуже швидко було. Чоловік потім розповідав, що бачив цю хвилю, як неслись вікна, вибивало, і як це скло неслося. Він бачив, як у цьому склі відображується ця хвиля вибухова, цей вогонь. І так було страшно", - говорить вона.
Сусіди не розуміли, що відбувається, розповідає жінка. "А далі буквально за п’ять хвилин були вже швидкі та МНС, вони приїхали дуже швидко. Оці нелюди повинні бути покарані за все… За кожне загублене життя, невинне, наших мирних жителів", - вважає вона.
Того дня, за словами Юлії Кравченко, їм просто пощастило вижити.
"Наш дім від епіцентру – шостий. Через два будинки від нас, уже в третьому домі – сім’я повністю загинула по моїй стороні – і чоловік, і жінка. З іншого боку, теж третій дім - то також Іру вбило. Злякатися часу не було, тобто розумієш, що бахнуло. Лічені секунди мою сім’ю відділяли від того, що ми могли бути на місці Іри, Олега, Алли", - говорить вона.
У її будинку, говорить Юлія, внаслідок вибуху знесло дах, понівечило двері. У погребі, де вони з родиною ховалися, теж пошкодило двері. Нині родина пані Юлії навела лад на території свого домоволодіння. Жінка каже, що тоді її родину врятував гараж, який взяв удар на себе.
"Будували собі гараж і інші споруди усілякі, а виходить, що збудували барикаду. Слава Богу, що була ця барикада, бо ви бачите, що повністю вже нова перебудована стіна, дах – усе перебудовано, бо його поламало", - розповідає жінка.
"Всі пішли в одну хвилину"
Ганна Прийменко того дня втратила одразу шістьох рідних людей: матір, брата, невістку та трьох племінників.
Нині від обійстя родини Прийменків лишився фундамент, пічка та туї. Уцілів лиш собака цієї сім’ї, його жінка забрала до себе.
"Я 7-го (березня - ред.) виїхала вже на захід України, а вони повинні були 8-го зранку виїжджати, коли дадуть зелений коридор. Я ще поговорила з мамою о 9 вечора, вони збиралися. І вже 00:05 мені зателефонували і сказали, що на Роменську впала бомба. Поки ще всіх не знайшли, я до ранку дуже сподівалася, що хтось із них все ж вижив, може, хтось із дітей вижив. Це єдина родина, яка в мене була. Всі пішли в одну хвилину", - розповіла жінка.
Після авіаудару багато людей переїхали до родичів, друзів та знайомих, бо домівки були пошкоджені й жити у них не було можливості.
"Я виходила на вулицю і мені було страшно: світла немає. Я виходжу, як у фільмі жахів якомусь. Усе розбите, усе розтрощене і людей немає. Це було жахливо", - згадує Наталія Федірко.
Ладнати оселі мешканцям Роменської-Червоної калини допомагали друзі, знайомі, колеги та місцева влада.
"Діти здебільшого допомагали. Влада, звичайно. Збиралися ми на збори. До нас приїжджав і мер постійно. Майже кожні два-три тижні приїжджали й допомагали працівники із соціального захисту. Видали нам продуктові набори, пледи", - розповіла Наталія Федірко.
"Мені дуже швидко допомогли викладачі, співробітники, випускники, яких я знаю. Допомога від міста була, але єдине вона була пізно", - розповіла Юлія Кравченко.
Прийменківський провулок
За рік, за словами міського голови Сум Олександра Лисенка, на відновлення та часткову компенсацію мешканцям будинків вулиць Роменської-Спартака, які зазнали руйнувань, виділили понад 11,5 мільйонів гривень.
"129 будинків постраждало тоді після вибуху на вулиці Роменській, і відремонтовано на сьогодні 99, але ще 30 залишаються у такій складній ситуації, де потрібно проєктну документацію робити і капітальні відновлення. Бо є будинки, у яких лишився лиш фундамент. З міського бюджету виділено 16 мільйонів, надалі ми рахуємо суми, де будуть більш капітальні ремонти", - сказав Лисенко.
На пошанування родини Прийменків, які загинули від російської авіабомби, провулок Спартака нині носить назву Прийменківський.
Що відомо
- Про те, що в результаті авіаудару на Роменській в Сумах загинули люди, повідомили вранці 8 березня 2022 року.
- Тоді повідомляли про близько 20 постраждалих людей.
Читайте Суспільне у Telegram
Долучайтесь до нашої спільноти у Viber
Підписуйтеся на наш Instagram