У Сумах капітально ремонтують укриття в школах та садочках. Йдеться про 15 освітніх та 13 дошкільних закладів. До кінця 2022 року такі захисні споруди мають бути в семи з них, інші – планують підготувати у першому кварталі 2023 року.
В одній зі шкіл міста, на цокольному поверсі, наразі триває ремонт майбутнього укриття на 80 школярів.
"Якщо говорити про площу тиру, який ми плануємо як тимчасове укриття, то на сьогодні ухвалене сумісне рішення – це ремонт всього цокольного поверху з другим виходом, який буде в іншому кінці приміщення. Тобто будуть виконані норми будівництва цього тимчасового приміщення", — говорить директорка школи Тетяна Волкова.

Подібні роботи виконують й у підвалі-тирі іншого навчального закладу обласного центру. Тут вже поставили залізні двері, підготували два виходи та встановили нову систему вентиляції. Готова до роботи і вбиральня. Площа цього приміщення дозволяє тут перебувати майже трьом сотням людей.

Сім навчальних закладів мають отримати готові тимчасові укриття до кінця 2022 року.
"Ремонтні роботи тривають з відновлення вентиляції, монтажу освітлення, тому що воно недосконале й не може використовуватися. Далі виконуються ремонтні роботи з облаштування санітарних кімнат і туалетів. Відбувся демонтаж дерев’яних конструкцій задля безпеки наших дітей. Замінили двері. Зроблені в найпростіших укриттях два евакуаційні виходи. Термін виконання робіт у тих закладах, які розпочалися перші, – це листопад, ті, які розпочалися другими – грудень", — зазначила начальниця міського управління освіти та науки Неля Вербицька.

Улітку спеціально створена комісія обстежила ці та інші заклади освіти міста. Її представники перевіряли підвальні приміщення та цокольні поверхи, чи можна їх використовувати як найпростіші укриття. За результатами роботи комісія рекомендувала до використання після усунення недоліків 32 з них.

"У цьому році виготовили сім проєктно-кошторисних документацій на заклади загальної середньої освіти і на ці заклади також були направлені кошти. Сюди направлялися кошти як і від депутатів Верховної Ради – це був і соцекономічний їхній розвиток, так — і з бюджету міської громади", — каже заступник міського голови Сум Станіслав Поляков.
На підготовку таких укриттів у навчальних закладах Сум витратять 21 мільйон гривень.
"Ми зараз у 15-ти школах запланували — там де є підвальні приміщення. Тобто колишні підвальні приміщення переобладнуємо на функціональні об’єкти укриття, які можна використовувати згідно з усіма ДБНами, вимогами ДСНС, архітектури. У дитячих садочках, там, де є також підвальні приміщення, плануємо переробити їх. Це стосується 13-ти об’єктів. У планах — у наступному році, у першому кварталі, завершити і їх", — сказав міський голова Сум Олександр Лисенко.

Після завершення ремонтних робіт приміщення ще раз огляне комісія.
"Що стосується саме системи навчання, і якою вона буде найближчим часом, то поки що ми залишаємося на змішаній системі. Ми не робимо ніяких повідомлень і не повертаємося до офлайн-навчання. Ми залишаємося: онлайн і змішана. Прошу всіх до цього з порозумінням ставитися. Це, по-перше, безпека", — зазначив Лисенко.
Ці тимчасові укриття планують оснастити усім необхідним для перебування дітей у період навчально-виховного процесу та населення в інший час.
Читайте також
- Російські військові 4 листопада протягом години обстрілювали прикордонне село Білопільської громади. Випустили 28 снарядів із САУ. Пошкоджені щонайменше три житлові будинки та ще чотири господарські приміщення.
Читайте Суспільне у Telegram
Долучайтесь до нашої спільноти у Viber
Підписуйтеся на наш Instagram