Перейти до основного змісту
У Сумах відкрили виставку-подяку Естонії

У Сумах відкрили виставку-подяку Естонії

У Сумах відкрили виставку-подяку Естонії
. Суспільне Суми

Виставку-подяку Естонії відкрили 17 вересня в сумській галереї KosTur. Представлені фотографії 20-30-х років минулого століття, зроблені на естонському острові Сааремаа. Організатори виставки проводять паралель між естонцями, які прагнули до незалежного від Росії життя, і українцями, які виборюють його сьогодні.

У Сумах відкрили виставку-подяку Естонії
Суспільне Суми

Віддячити друзям та знайомим з Естонії, які після початку повномасштабного наступу допомагали українцям – така мета виставки, яка відкрилася в сумській галереї Костур, каже її організатор Роман Голуб. Він уродженець Сумщини, мешкає в Естонії. Розповідає, що після 24 лютого отримав багато пропозицій про допомогу від естонців: вони передавали речі і їжу для сумської тероборони, приймали в себе біженців. Тільки острів Сааремаа прийняв до 1000 українців, говорить пан Роман.

У Сумах відкрили виставку-подяку Естонії
Суспільне Суми

"Сказати "Дякую" це одне, а висловити свої емоції, почуття – це інше. Фотографії збирали хлопці з острова Сааремаа в Естонії, тому ця виставка зі старих естонських фотографій, які пов'язані тільки з островом, і якраз період 20-30-ті роки, довоєнні часи. Тут така ідея, чому у прибалтійських країн вийшло швидко отримати другу свободу, швидко увійти у Євросоюз, у НАТО – вони пам'ятали свою історію, пам'ятали, як вони добре жили до війни. Ці фотографії залишалися в їх альбомах, і батьки їм розповідали", – каже Роман Голуб, організатор виставки та додає:

"У складі Радянського Союзу до 90-х років жили з ідеєю про те, щоб отримати знову свободу і жити так, як вони хочуть, а не так, як їм розповідають. Ми зараз проходимо той же самий період: була в нас незалежність 30 років, а хтось вирішив, що має право нав'язати свою думку, свої порядки".

У Сумах відкрили виставку-подяку Естонії
Суспільне Суми

На фотографіях – добробут місцевих жителів у дорадянський період, до 39-го року: автівки, ферми, господарства – все, що радянська влада потім націоналізувала.

"Чудово, що ті люди підготували і змогли зберегти свою історію з таким натяком, щоб і ми про неї теж не забували. Я з великою радістю зараз тут знаходжуся, мені дуже приємно, я радію, бачачи, наприклад ось цей портрет чудової дівчини, шикарний просто, неймовірний", – розповідає Олена, відвідувачка виставки.

"Це нове для мене. Я взагалі цікавлюсь фотографією, але я тільки починаю, тому я прийшов на виставку подивитися", – додає Сергій, відвідувач виставки.

У Сумах відкрили виставку-подяку Естонії
Суспільне Суми

В галереї KosTur це перша виставка, яка не має відношення до сумського митця Леонтія Костура, каже колекціонер, співвласник галереї Сергій Гуцан:

"Я співвласник цієї галереї разом з Романом, але цю виставку робив він сам. Я спостерігав, дивився, мені було цікаво, я так само відкривав для себе щось нове".

Приміщення, де представили експозицію, теж має свою історію, розповів один з відвідувачів Сергій: "Тут жила Емма Василівна, бабуся, яка цікавилася історією, і завжди мріяла, щоб на її квартирі після її смерті був музей. Її вже немає декілька років на цьому світі, але на тому світі, я думаю, вона радіє, що її мрія збулась".

Виставка "Дякуємо, Естоніє!" в галереї Костур триватиме до 23 вересня.

У Сумах відкрили виставку-подяку Естонії
Суспільне Суми

Читайте також

  • Як пройшов фестиваль живої історії "Воргол" на Сумщині в умовах війни

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram

Топ дня

Вибір редакції

На початок