Внаслідок війни у Сумській громаді зруйновано майже 70 будинків. Близько 700 пошкоджені частково. Таку статистику мають у правовому управлінні Сумської міської ради. Як отримати компенсацію мешканцям таких будинків – дізнавалися кореспонденти Суспільного.
Оббите тинькування та зруйнований дах під’їзду — такі наслідки після вибуху, що стався в березні, поблизу будинку сумчанки Ірини Шульги. Жінка говорить, що майже пів року оббиває пороги владних кабінетів аби отримати допомогу.
"Ми ще не відразу і звернулися. В людей більше горе. Думали, якось самотужки підправимо та й по тому. А потім "бомжі" ходили й хотіли зняти кут та здати до металолому. Тоді сусіди вирішили подати заяву. Написали ми заяву. Приїхали сюди, нам сказали, що це на Горького, 21. Я сюди приїхала, сусідка – туди. Там прийняли заяву, але пройшло півтора місяця – і ніяких результатів. Я зателефонувала на службу міста, там пояснили, що знову треба писати заяву на Харківську, 35 і віднести сюди, щоб комісія ухвалила якесь рішення. Ось я сьогодні знову прийшла", – розповідає сумчанка Ірина Шульга.
У правовому управлінні Сумської міської ради зазначають, що 85-90% пошкодження майна у громаді пов'язані з ушкодженням вікон, дверей, дахів.
"Ще в червні було рішенням виконавчого комітету міськради визначено перелік будинків. Близько 70 будинків. В першу чергу – багатоквартирні. До прикладу Гамалія, 1, там вже виконано значні обсяги робіт. По інших будинках також", – каже Олег Чайченко, керівник правового управління Сумської міської ради.
Посадовець радить збирати усі можливі документи, відео та фото докази, які засвідчать руйнування:
"Спочатку особа, майно якої пошкоджене, звертається з заявою до Сумського міського голови. Потім ця заява надходить до комісії, яка визначає осіб, що здійснюватимуть обстеження. Це, як правило, займає 2-3 тижні з моменту подачі заяви. Паралельно люди мають подавати й до "Дії" інформацію щодо пошкодження майна. В "Дії" є односторонній зв'язок, тобто особа фотографує, вносить заяву, а в цьому випадку є ще підтвердження відповідним актом особам, які виходили на місце подій і фіксують.
Люди сподіваються на швидку компенсацію, каже Олег Чайченко, проте визначеного законодавством механізму відшкодування втрат ще немає.
"Через УКБ (Управління капітального будівництва — ред.) здійснюються роботи, ми зараз вносимо зміни до рішення виконавчого комітету від 16 квітня №100 щодо компенсації громадянам, які своїм коштом вже здійснили ремонт. Також буде здійснюватися виплата. Яка сума буде виплат – вирішуватиме виконком. Ці акти, які ми складаємо, будуть використовуватися для формування єдиного державного реєстру пошкодженого майна. Тобто система "Дії" продовжує працювати, але наші акти теж будуть вноситись до єдиного державного реєстру. Це дуже важливо, оскільки надалі особа, інформація якої там буде внесена, буде гарантована щодо отримання відшкодування", – пояснює Олег Чайченко, керівник правового управління Сумської міської ради.
Читайте також
- На Сумщині придбали 12 квартир для ВПО: як отримати таке житло
- У Сумах почали розбирати завали будинків після вибуху авіаційної бомби 7 березня
Читайте Суспільне у Telegram
Долучайтесь до нашої спільноти у Viber
Підписуйтеся на наш Instagram