Перейти до основного змісту
У Сумській громаді планують перейменувати понад дві сотні топонімів

У Сумській громаді планують перейменувати понад дві сотні топонімів

У Сумській громаді планують перейменувати понад дві сотні топонімів
. Ілюстративне фото: Суспільне Суми

У Сумській громаді планують перейменувати 217 вулиць, площ, провулків та скверів. Такого висновку дійшли члени спеціально створеної робочої групи. Останній місяць на сайті міської ради збирали пропозиції від містян їхнього бачення перейменування.

Вулиця Пушкіна у Сумах – одна з тих, яку пропонують перейменувати містяни. Свої пропозиції на перейменовування надсилала і пані Ольга разом із синами. Платон – останні два роки є пластуном. Тож, аби поширити знання про патріотичну волонтерську організацію, і пропонують вулицю Пушкіна перейменувати на Пластову.

"Людей, які пов’язанні з радянською і російською державою, — треба вулиці перейменувати в людей, які воювали за Україну і взагалі розвивали нашу державу. Ми вирішили обрати саме вулицю Пушкіна, тому що це відомий російський письменник, якого можна було б змінити більш на українську і патріотичну назву вулиць", — каже він.

У Сумській громаді планують перейменувати понад дві сотні топонімів
Суспільне Суми

"Я категорично проти, тому що класики літератури залишаються класиками і вони не мають ніякого відношення до нинішніх подій", — говорить пані Олена.

"Все-таки з часом — нові герої, нові персонажі в історії, тому змінити назви вулиць було б доречним", — каже сумчанка Анастасія.

"Хай перейменовують, але лише не зараз, не в цей час", — зазначає сумчанка Тамара.

"Це власне нічого не змінить, асфальт рівнішим не стане, чистішою вулиця не буде. Тому байдуже, як вона називається", — говорить Олександр.

Аргументуючи, чому варто перейменовувати вулицю Пушкіна, Центр стратегічних комунікацій наводить кілька тез, чому варто це зробити. Пушкін підтримував політику російського імперіалізму та Петра І, який наказав знищити гетьманську столицю Батурин разом із жінками і дітьми, які там перебували. Окрім того, у своєму рукописі "Очєрки історії України" він називає Україну "Малоросією" і дорікає за прагнення незалежності.

У Сумській громаді планують перейменувати понад дві сотні топонімів
Суспільне Суми

Загалом на сайт міської ради сумчани надіслали 129 анкет з пропозиціями про перейменування. Ще 17 пропозицій викладені на сайті електронних петицій. Серед іншого – вулицю Інтернаціоналістів пропонують перейменувати на Інтернаціонального легіону або Холодноярівську, а площу Горького – на площу Бориса Джонсона. У свою чергу спеціально створена робоча група визначилась із загальною кількістю вулиць, які варто перейменовувати. Загалом 184 топоніми у Сумах та 33 у селах Сумської громади. Перелік тих назв, розповідає учасник робочої групи та краєзнавець В’ячеслав Артюх, фахівці поділили на три категорії: назви у рамках дерусифікації, ті, що залишились і не були перейменовані у рамках декомунізації та назви пов’язані із Другою світовою війною.

"Ми вирішили не перейменовувати кілька топонімів буквально – залишити імена російських композиторів, письменників, за принципом зв’язків із Сумщиною і прихильного ставлення до України. Мова йде насамперед про Репіна, про Чайковського, мова йде про Чехова, мова йде про театр Щепкіна. Ось про це саме. Залишилися одиниці. Менше ніж 1% від загальної кількості від вулиць, які є в Сумах", — зазначив член Національної спілки краєзнавців В'ячеслав Артюх.

На першому етапі комісія визначилася лише з переліком вулиць, провулків та площ, які необхідно перейменовувати. Наступний місяць мають працювати над тим, аби визначити, які саме назви присвоїти тим вулицям, які включили до списку. Більшість пропозицій містян фахівцями враховані, говорить член робочої групи Максим Корнієнко.

"З якої концепції ми взагалі виходили – для того, щоб позбавити наше місто оцих маркерів "єдінства руського міра", який нашим головним ворогом сприймається як – там, де є вулиця Пушкіна – це наша територія. Оце була основна мета, щоб позбавитися маркерів руського міра. Це ми робили на першому етапі, а другий етап – буде про визначення українських назв замість оцих, що можна пов’язати із Московією, Росією, колонізацією колишньою нашою", — розповів координатор коаліції ГО "Сумська платформа реформ" Максим Корнієнко.

Свої напрацювання для ознайомлення робоча група має опублікувати на сайті міської ради 23 липня, після чого їх мають затвердити міський голова та депутати.

Що відомо

  • У Сумах створили робочу групу з експертів, які обговорюватимуть дерусифікацію топонімів у Сумській міській територіальній громаді.
  • У Сумах 95 вулиць, провулків, скверів та площ названі на честь російських діячів різних галузей. Це 15% від їх загальної кількості в обласному центрі.
  • У центрі Сум демонтували контактну скульптуру гусара.
  • У Конотопі знесли пам'ятник російському поету Олександру Пушкіну.

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram

Топ дня

Вибір редакції

На початок