Ще вчора це були люди різних професій, а нині вони ладні змінити фах та за місяць одягти однострій рятувальників. Таких на Роменщині майже чотири десятки й усі вони готові розміновувати території Сумщини після відповідного навчання. Чому вирішили опанувати саперну справу та як швидко зможуть стати до роботи – знає наша Юлія Ніколаєва.
Через "подарунки", що лишили по собі російські військові на території нашої держави, роботи піротехнікам істотно додалося. Майже чотири десятки чоловіків під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну вирішили змінити професію. Один із них – 23-річний Богдан. Він студент польського вишу та підпрацьовував модератором.
Богдан розповідає: "Я прийняв таке рішення, що буду допомагати державі. Родина відреагувала, скажемо, неоднозначно, тому що робота, дійсно, складна. Я думаю, що вона не тільки складна, а й потребує уваги, навиків, профілю, знань. Я прийшов без них, але мене взяли на посаду водій-сапер. Водійський досвід у мене є, а як сапера – ні, звісно".
Має водійський досвід і 28-річний Борис: "Працював в основному водієм. Почув, що сюди відкрили набір і прийшов. Для мене все, що граната – то граната, все що вибухає – те вибухає. Нічого, навчимося".
Водночас є серед цих новачків і сапери з досвідом.
"Я працював тут 15 років, а тепер повернувся знову на своє місце роботи. Те, що ми раніше знали, але зараз з’явилося дуже багато нових, невідомих нам боєприпасів", — говорить Станіслав Місюра.
Їх усіх навчатимуть незалежно від набутих у минулому знань та навичок.
Андрій Мельник — начальник відділення водного розмінування зазначає: "У рази збільшилася кількість вибухонебезпечних предметів, до того ж змінилася їх якість. Якщо до війни це були зразки 80-річної давнини, то сьогодні деякі з них зразка 2021 року. Ускладнює ситуацію і велика кількість саморобних вибухових пристроїв".
22 травня на території Сумщини піротехніки Міжрегіонального центру швидкого реагування ДСНС України (м. Ромни) виявили 29 одиниць вибухонебезпечних предметів.
Проводять для майбутніх саперів і заняття для ознайомлення. Серед вибухонебезпечних предметів, з якими їм доведеться працювати: протипіхотні та протитанкові міни, гранати, саморобні вибухові пристрої, мінометна міна.
"Ознайомити з основними вибухонебезпечними предметами, як трапляються нині і з якими вам доведеться працювати. Наприклад, є у нас зразок гранати Ф-1. Багато хто з вас її бачив та чув. Вона уламкова. Оборонної дії".
Після навчання чоловіки увійдуть до лав Міжрегіонального центру швидкого реагування.
Валерій Шокутько — помічник начальника центру: "Прийняте рішення урядом нашої держави – збільшення штатної чисельності саме піротехнічних працівників на 400 одиниць. У наш центр прийде 38 людей. Це цивільні, а також працівники наших інших підрозділів, які мають певний досвід роботи й на Донбасі, й у інших регіонах".
Навчатимуться майбутні піротехніки протягом майже місяця. А далі будуть очищати території Сумщини та України, які замінували російські солдати.
Що відомо
- За добу на Сумщині піротехніки виявили 133 вибухонебезпечні предмети.
- "Не зустрічав в гарячих точках інших країн" — сапер про розмінування в Охтирці на Сумщині.
- На Сумщині чоловік травмувався через вибух снаряду.
- У селі Бишкінь на Сумщині знайшли нерозірвані ракети.
Читайте Суспільне у Telegram
Долучайтесь до нашої спільноти у Viber
Підписуйтеся на наш Instagram