У селі Грем'ячка на Ямпільщині 1 травня прорвало дамбу місцевого ставу, по якій проходить автошлях. Місцеві мешканці розповідають, що через підтоплення вони можуть залишитися без сполучення з іншими населеними пунктами.
Потужний потік води за лічені години змив піщаний насип дамби. Пан Микола живе за декілька десятків метрів від ставка.
"Того дня я вийшов о 5 ранку поратися по господарству. Чую, щось шумить, подивився ніби зірки, тиша, нічого… На город виходжу, а там все залито водою. Думаю, ставу прийшов кінець, бо ми гатили його вже рази три, мішками засипали. Разом з піщаним насипом змило і узбіччя дороги, ремонт якої провели минулого року. Жителі Грем’ячки та сусіднього Воздвиженського чекали того ремонту десятки років", – розповідає Микола, мешканець села Грем'ячка.
"Тільки-но відремонтували, хороша дорога була. А зараз ми знову повертаємось до поганої. Автомобілі ж їздять, далі дорога може руйнуватись. По селу також розмило старий міст, а в’їзд в село у нас один. Тобто, якщо нічого не робити, то змиє і все – заїжджати ніде буде", – говорить Артем, мешканець села Грем'ячка.
Ставок знаходиться у басейні річки Шостка, його гребля – це проїзд від села Воздвиженське до Ямполя.
Ситуація не відбулася за один день, а стала наслідком неправильної експлуатації водойми, – вважають в Регіональному офісі водних ресурсів. Там переконані, що дамбу розмило через самовільне втручання сторонніх осіб в роботу шлюзу.
"Відбувся підмив та обвал відкосу автомобільної дороги, яка є частиною дамби. Скоріш за все, та громада, яка експлуатувала цей ставок, але, згідно з інвентарною відомістю, він не був переданий в оренду, і він, ніби-то вважається безгоспним, але хтось там проводив господарську діяльність. Ситуація з підмивом дорожнього полотна відбулась через поступове збільшення об’єму води в ставку. Я б порадила органам місцевого самоврядування: звичайно, пріоритетність автодороги не викликає сумнівів і дорогу потрібно відновлювати, а питання необхідності відновлення ставка необхідно обговорювати з органами місцевого самоврядування", – пояснює Олена Вакарчук, заступниця начальника Регіонального офісу водних ресурсів у Сумській області.
Вона говорить, що ставок, яким, за документами, ніхто не користується, можна віддати в оренду за зниженою ціню за умови його відновлення. А водне господарство готове обстежити територію і надати свої рекомендації, коли з'явиться можливість безпечної роботи в цих місцях.
Автори: Олександр Соломко та Сергій Одарченко.
Що відомо
- "Танки не пройдуть". На півночі Сумщини розлилися річки
- Повінь на Десні: гідрологи фіксують найбільший рівень води за 9 років
Читайте Суспільне у Telegram
Долучайтесь до нашої спільноти у Viber
Підписуйтеся на наш Instagram