Через військові дії з боку Росії майже половина населених пунктів громади мала перебої зі постачанням електроенергії. Цілили російські військові як у будинки мирного населення, так і в електромонтерів, які намагалися полагодити посічені дроти. Побувала там і наша знімальна група.
Російська артилерія влучила в дім Анатолія Дмитровича о 16:30 7 березня. Він знає точний час, бо був на своєму подвір’ї, коли це сталося.
"У нас світла не було діб чотири до цього. І моя дружина мене пиляла, що м'ясо лишилося у холодильнику, воно псується. Я приїхав сюди. Чую: гепнуло раз, я за м'ясо й у літню кухню заходив, рука досі болить – вилетів. Я не подумав, що то хата, я подумав, що щось інше. Полетіло залізо, воно там валялося. Тільки вийшов подивитися – другий снаряд, він там у пасіці ліг", — згадує чоловік.
Коли побачив, що сталося з будинком, не повірив власним очам: "Потім прийшов, подивився. Німа сцена. Руки трусяться. Що тут зробиш? Перед цим нам відчуття, бо за три дні до цього дружину відвіз. Я пробував тут ночувати, але холодно дуже. А там пічка не працює, світла немає. Тож я по людям зараз. Живемо, але не знаємо, може, там і лишимося жити. Тут кордон поруч. Щоб його відновити – я вже цього не зроблю. Мені 63-й рік".
Усередині хати не вціліло нічого. Господар розповідає, що ніяк не збереться духом, щоб хоч трохи розгребти пошкоджені речі в будинку.
Мешканці цього села не мали електрики у своїх помешканнях понад два місяці.
"Десь із другого-третього березня світла немає. Це й не дивно, бо дротів навіть немає, їх уламками посікло", — говорить Анатолій Дмитрович.
За словами пані Єви, вони вдячні електромонтерам, які змогли за таких умов відновити світло в їхніх домівках: "Було й холодно, було й всього, але якось жили. За світло дуже вдячні. Погано без холодильника. Я їх так не знаю, а вони там сиділи. Підходила та просила допомогти і вони одразу мені підключили. Як тільки що – то вони приїздять".
За словами голови Великописарівської громади Людмили Бірюкової, перебої зі світлом були майже в половини територій Великописарівської громади, яку вона очолює: "Від дня і, в принципі, ось 70 день. Є такі території, на яких люди живуть і сьогодні без світла. Працівники РЕМ – великі-великі молодці. Вони герої, по-іншому назвати їх не можна, бо вони під обстрілами завжди лагодили лінії електропередач. У Великій Писарівці доводилося їм лагодити майже щодня в період обстрілів". За словами жінки, наразі 3 населених пункти залишаються без електропостачання.
Працівники "Сумиобленерго" й далі відновлюють електромережу у громаді. Електромонтер Сергій розповідає: "Трохи напруга спала. Хоча б не під обстрілами. Робота є, морально вже трішки легше. Ті села, які біля кордону, – там довго не було світла. Там ще йшли бойові дії і нам туди не дозволяли їхати. Бувало й таке, що тільки полагодимо, на другий день або тільки відремонтували, а воно гримить. Тікаємо. Від’їжджаємо – бух! У те саме місце потрапляє й обриває знову".
З початком повномасштабного вторгнення військ Російської Федерації в Україну ця служба діє цілодобово. Наразі працюють за заявками від мешканців громади.
Олександр теж працює електромонтером: "Люди телефонують на кол-центр. З нього приходить заявка і ми вже виїжджаємо по ній до них. Бувають і такі варіанти: приїжджаємо, а даху немає, але господар каже, що буде жити у літній кухні. Ми намагаємося це зробити, запустити, щоб людина була зі світлом".
Утім, кажуть, що розслаблятися їм ніколи, бо в зоні їхньої відповідальності 24 населені пункти громади, більшість з яких розділяє з Росією усього кілька кілометрів.
Читайте також
- На Сумщині до 3,5 тисяч осель повернули газ.
Читайте Суспільне у Telegram
Долучайтесь до нашої спільноти у Viber
Підписуйтеся на наш Instagram