У Сумах закликають до співпраці експертів, аби визначити, що потрібно дерусифікувати в місті

У Сумах закликають до співпраці експертів, аби визначити, що потрібно дерусифікувати в місті

У Сумах закликають до співпраці експертів, аби визначити, що потрібно дерусифікувати в місті
. Суспільне Суми

У Сумах 95 вулиць, провулків, скверів та площ названі на честь російських діячів різних галузей. Це 15% від їх загальної кількості в обласному центрі. Такий аналіз топонімів провели сумські історики та краєзнавці. Зараз же об’єднання громадських організацій "Сумська платформа реформ" закликає експертів об’єднатися і співпрацювати, аби визначити, які саме назви варто змінювати і на які.

Один з тих краєзнавців, хто працював над переліком вулиць, які потребують зміни назв, — В'ячеслав Артюх. Він говорить: це потреба в українізації топонімів.

"Коли ми говоримо про Достоєвського, Пушкіна, Толстого і ще десятки інших знакових фігур російської культури, то на рівні топоніміки — це не про них. Символи, які обертаються не боком геніальності їхньої, а боком національності. З допомогою таких символів попередня влада і епоха, скажімо так "мітила" точки своєї влади. Знаки українськості мають бути розставлені, лише знаки. Це зовсім не означає, що якщо ми називаємо вулицю Сумцова, наприклад, то Сумцов — більший геній, ніж хтось там інший. Це — бік влади, бік національності", — зазначив він.

У Сумах закликають до співпраці експертів, аби визначити, що потрібно дерусифікувати в місті
Суспільне Суми

Вулиця Горького у Сумах – одна з тих, які є у переліку, напрацьованому істориками та краєзнавцями.

"Треба перейменовувати російські вулиці всі, вони нам не потрібні, як вся Росія, так і вулиці всі. Кор.: Як вважаєте, на які саме потрібно перейменовувати? – Героїв, їхні імена потрібні, щоб люди пам’ятали. Все українське, а не російське", — говорить Леонід.

"Зрозуміло, що все це робити поступово і не нахрапом, розбиратись треба, але в принципі треба повертати українську історію. Усі ці проблеми, які в нас зараз є, – це від незнання історії, тому — ці радянські наративи. У нас виходить так, радянських ми прибираємо, а російських залишаємо. Зрозуміло, що треба розбиратися, але люди мають знати своїх героїв, українських героїв. У нас їх достатньо", — каже Ольга.

"Особисто я чув, що хочуть перейменувати Курську на честь Холодного Яру, 93 бригади, от я – за цю ініціативу. Вважаю, що так, це частина нашої історії, але вона не варта пам’ятників, а вулиці – це теж пам’ять, тому я вважаю, потрібно розвивати нашу культуру, а не ту", — розповів Сергій.

У зверненні до мешканців області, опублікованому на Сумському історичному порталі, наприкінці березня історики та краєзнавці перераховують вулиці, яким варто змінити назву і мають пропозиції, на які саме варто змінити. Серед них деяким пропонується повернути історичні назви, назвати іменами людей, пов’язаних з Сумщиною або закордонних діячів, як Джордж Байрон чи Адам Міцкевич. Або увіковічити сучасну російсько-українську війну і назвати вулицю Волонтерська або Захисників Охтирки.

"Серед історичних постатей є значний перекіс в бік російських персоналій, серед яких є російські воєначальники і полководці такі, як Ушаков, Нахімов, Суворов, Кутузов, які зовсім не мають ніякого до України. Тим більше — сучасного, тим більше російське військо тут зараз. Ми все це розуміємо. Крім того, велика кількість російських письменників – 35 вулиць і провулків названі на честь російських діячів літератури, 12 композиторів, 10 російських художників. Усе це немає жодного відношення до сучасної України, до нашого світогляду, до того на чому ми будемо виховувати дітей", — розповідає краєзнавець Сергій П'ятаченко.

На сайті електронних місцевих петицій наразі зареєстровані 15 таких, з пропозицією перейменування вулиць, 4 з них набрали достатню кількість голосів і мають бути розглянуті міською владою. Аби прискорити цей процес і перейменування мало певну систему закликають об’єднуватися експертів, говорить координатор Сумської платформи реформ Максим Корнієнко.

"Поки що мешканці дають свої пропозиції: перейменувати одну вулицю на іншу, чи просто перейменувати якусь вулицю. Ми хочемо, щоб був системний підхід, експерти сформували певну базу від якої можна потім відштовхуватись і потім громадськість долучається, щоб надавати свої погодження і пропозиції. Ми запропонували міській раді, по-друге, експертному середовищу і, звісно, в кінцевому випадку потім і широкій громадськості допоможемо для того, щоб ми виступимо як майданчик для дискусій", — зазначив він.

Наразі до експертної групи долучились вісім фахівців, втім говорить Максим Корнієнко, доєднатись можуть усі охочі. Востаннє масово Сумська міська рада перейменувала 97 вулиць, провулків та скверів у 2016 році.

Загалом у Сумах — 613 вулиць, провулків, проїздів та площ.

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram

На початок