У Тростянці на Сумщині міська влада не рекомендує мешканцям приходити на могили своїх рідних. "Кладовище заміновано" — табличка із таким написом наразі висить на Центральному кладовищі міста. Під час окупації армією РФ місцевим не дозволяли ні приходити на кладовище, ні ховати там померлих. Чому, кореспондентам Суспільного розповіли місцеві.
Навпроти центрального кладовища Тростянця живе родина Михайлових. Пані Ольга розповідає: тут російські окупанти ховали свій танк.
"Переїхав ворота, ось звідси виїхав він, і там — туалет, за туалетом став. Ніби за туалетом заховався. Тут у нас хороший огляд. Видно половину Тростянця, Охтирську гору, напрямки, дуже багато видно. Він стояв. Мабуть, тиждень простояв, а потім став у кінці вулиці на асфальті", — говорить Ольга Михайлова.
Під час окупації ховати померлих на кладовищах міста російські військові не дозволяли. За місяць окупації, розповідає Віталій Михайлов, кілька разів обстрілювали їхню вулицю.
"Як почнуть гатити. Що воно в них там стояло, — ми не бачили", — говорить Віталій Михайлов.
Виїжджали звідси російські війська 25 березня.
"Ото яких легкових накрали, понамальовували "Z" — і всі оравою поперли туди на низ. Через Тростянець, гамузом торохтіло тут, гуло. Коли вийшли вже наші хлопці звідти, з поля — і сказали що вже все, їх погнали", — говорить Ольга Михайлова.
Наразі на вході до центрального цвинтаря досі — табличка "Кладовище заміновано. Небезпечно". Про те, що тут їздила російська техніка нині нагадує понівечена огорожа на кількох могилах.
Пані Ольга ж говорить: зараз центральною дорогою кладовища люди скорочують шлях.
"Осюди ходити по дорозі можна, а на кладовище — хтозна, може, хто й ходить. Я не ходжу. Мої батьки тут поховані, його батьки, у нас навпроти двору. Я боюсь туди йти", — каже пані Ольга.
"Ми не ходили, і хочеться сходити до рідних, але життя важливе, так що...", — говорить пані Дар'я.
"Поки ні, поминок не буде, поки оголосять що все нормально, що не страшно", — зазначає Дмитро.
За словами помічника начальника Міжрегіонального центру швидкого реагування ДСНС у Сумській області Валерія Шекутька, у місті фахівцями перевірені обидва кладовища. Втім міський голова Тростянця Юрій Бова 23 квітня у своєму зверненні закликав містян утриматись від відвідин цвинтарів у поминальні дні.
"І хоча сапери, які працювали кожного дня, пройшлися по території кладовищ, їм треба ще раз пройтись більш пильно подивитися на територію кожного кладовищ, аби забезпечити вас. І дуже просив би вас подумати, варто чи не варто йти до ваших близьких на кладовище", — говорить він.
Могилки рідних у Тростянці містяни за місцевими традиціями відвідують через тиждень після Великодня.
Читайте також
- Тростянець на Сумщині звільнили від російської окупації 26 березня.
- Місто Тростянець на Сумщині російські військові окупували 24 лютого.
- Південноафриканська неурядова організація Gift of the Givers Foundation надає фінансову підтримку жителям Тростянця на поховання або перепоховання людей, які загинули внаслідок війни.
Читайте Суспільне у Telegram
Долучайтесь до нашої спільноти у Viber
Підписуйтеся на наш Instagram