Нові правила поведінки на вулиці та в громадських місцях під час карантину прийняв виконавчий комітет Сумської міськради 28 березня. Аби проголосувати - члени виконкому збирались на східцях міськради.
"За" проголосували 14 членів виконкому. Рішення прийняли за основу, тож виконком може зібратися на онлайн-засідання щоб скоригувати його.
Так за рішенням виконкому сумчанам заборонено:
- без крайньої потреби залишати домівку (крім випадків: візиту до лікаря, вихід на роботу, в аптеку, магазин, відвезти комп'ютер в ремонт, проведення комплексу ритуальних послуг, чи отримання адмінпослуг, візит до суду чи поліцейської частини, відвідування літніх людей, чи осіб з інвалідністю з метою забезпечення їх продовольчими товарами та товарами першої необхідності);
- користуватися дитячими та спортивними майданчиками;
- виходити на вулицю без масок чи респіраторів;
- перебувати на вулиці групами більше двох осіб (за виключенням випадків, наприклад, якщо люди їдуть у громадському транспорті, йдуть із сім'єю тощо).
- курити, їсти та пити у скверах, парках, прибережних смугах та лісопаркових зонах;
- перебувати на вулиці дітям віком до 14 років без супроводу дорослих, а дітям віком від 14 до 18 років – без відома дорослих;
- перебувати дітям віком від 14 до 18 років на вулиці після 20.00 години без супроводу дорослих;
- людям, які під час карантину, знаходяться на роботі, також забороняється без крайньої службової потреби покидати приміщення, де вони працюють.
- при виході на вулицю кожна особа повинна мати при собі документ, який посвідчує особу (для дітей – свідоцтво про народження) і на вимогу поліціянтів пред’явити ці документи, та повідомити своє місце проживання та мету, чому вийшла на вулицю;
- на вулиці люди повинні перебувати на відстані не менше 2 метрів одна від одної (окрім, наприклад, поїздки у транспорті);
- відвідувати ті заклади, робота яких заборонена на час карантину;
- вигулювати домашніх тварин на вулиці дозволяється лише на повідках. Відстань між іншими тваринами та людьми має бути не менше 2 метри. А на вигул домашньої тварини людина має лише 30 хв (На сайті міськради попередній документ замінили, замість 30 хв люди мають обмежити час перебування на вулицях з домашньою твариною необхідним для її вигулу).
Якщо ці правила будуть порушуватися, людина може отримати штраф від 17 тис. до 32 тис. грн.
Читати також: "Рішення виконкому про заборони – сумнівне" – доктор юридичних наук
Член виконавчого комітету Едуард Кучменко під час обговорення сказав, що всі ці пункти обмежують конституційні права громадян, а виконком може лише рекомендувати, а не забороняти.
"Мені здається, що ми тут суттєво перевищуємо свої повноваження як органи місцевого самоврядування, коли забороняємо людям просто виходити на вулицю. Будь-який суд не прийме постанову про стягнення штрафу, та буде з нас сміятися. Ці правила - вони не легітимні", – каже Кучменко.
Сумський міський голова Олександр Лисенко відповів:
"Давайте почекаємо, коли почнуть помирати люди, і потім приймемо. І будемо зараз дивитися і казати: перевищуємо чи не перевищуємо. Поясніть зараз людям, чого вони ходять по вулицях. Та вони не знають, не розуміють! Вони думають, що все нормально", – сказав Лисенко.
Що відомо:
- Станом на ранок 28 березня на Сумщині зафіксовано 5 випадків захворювання на COVID-19.
- КПП запровадили рішенням виконавчого комітету міської ради від 24 березня.
- Загалом подібних КПП по області має бути 33 – є відповідне рішення обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.
- У Конотопі виставлять блокпости для запобігання поширенню коронавірусу.
- У Сумах на час карантину скасують пільговий проїзд, а "Електроавтотранс" виконуватиме спецрейси.