У Сумському онкодиспансері встановлюють лінійний прискорювач. Прилад для опромінювання злоякісних пухлин придбали за 60 млн гривень. Наразі у приміщенні триває ремонт і налаштування цього обладнання.
Лінійний прискорювач, який придбали для обласного онкодиспансеру, зможе щодня обслуговувати близько півсотні хворих, говорить завідувач блоку дистанційно-променевої терапії Олексій Колпаков.
Чому лікування цим апаратом дасть змогу опромінювати пухлину більш точно і не пошкоджувати здорові клітини, пояснює: "Спочатку на апараті комп’ютерної томографії буде проводитись розвідка, симуляція цього лікувального процесу. Потім за допомогою лазерного устаткування будуть ставитися лазерні мітки. На самому хворому. Потім за допомогою комп’ютерного обладнання і медичного фізика, і лікуючого лікаря буде проводитись лікування на основі тих даних, які будуть зроблені на комп’ютерному томографі".
За його словами, все це переносять на лінійний прискорювач. "За тією ж системою проводиться укладання хворого, використовуються ті ж лазерні мітки і вже проводиться опромінення", — зазначив він.
Апарат встановили у спеціальному бункері, де до того стояв прилад для променевої терапії, який не працював. Наразі тут триває ремонт: встановили спеціальні металеві двері, облаштовують кабінет для роботи лікарів і триває установка самого лінійного прискорювача. Для того, аби прилад працював, за 19 млн гривень придбали і комп’ютерний томограф.
"Ще потрібен час на налаштування цієї апаратури, на підготовку спеціалістів. Щоб працювати на такому обладнанні, потрібно пройти великий курс підготовки. Це входить в програму з придбання лінійного прискорювача. Два спеціалісти — лікарі, два лаборанти, два фізики. Вони вже навчаються", — сказав директор обласного онкодиспансеру Володимир Шевченко.
Лінійний прискорювач придбали за 60 млн гривень, 50 з них — гроші, які заробив заклад самостійно, 8 млн – субвенція з держбюджету. Крім того, 9 млн на облаштування приміщень витратили з благодійного фонду "Здоров’я Сумщини", який створили на допомогу онкодиспансеру.
"Перерахували на сьогодні десь майже 50 господарств і бізнесу. Ми зібрали коштів майже 11 млн грн. Перераховували просто прості люди свою заробітну плату: і по 10 грн, і по 200, хто стільки міг", — зазначила голова благодійного фонду Тетяна Євдокимова.
Загалом в області наразі — 38 тисяч онкохворих. За рік променеву терапію на цьому приладі проходитимуть близько трьох тисяч пацієнтів, говорить Володимир Шевченко. Прийняти перших хворих тут планують наприкінці зими.
За словами голови обласної ради Віктора Федорченка, за 1 млн гривень розробили проєктно-кошторисну документацію на будівництво 5-типоверхового корпусу онкодиспансеру, який, за розрахунками, має обійтись у 140 млн гривень. Будівництво планують розпочати 2022 року і завершити до 2023 року.
Що відомо
- У вересні 2021 року для придбання лінійного прискорювача шукали благодійників, бо не вистачало 30 млн. грн.
- У липні 2020 року в Сумах відкрили оновлену поліклініку онкодиспансеру.
- Від онкологічних захворювань у 2020 році на Сумщині померли 2,4 тисячі людей. Це друга за кількістю померлих причина смерті людей в області.