Срібні гривні часів Київської Русі передали до музею краєзнавці у Сумах

Срібні гривні часів Київської Русі передали до музею краєзнавці у Сумах

Срібні гривні часів Київської Русі передали до музею краєзнавці у Сумах
.

Срібні гривні XII-XIV століть передали обласному краєзнавчому музею сумські краєзнавці Сергій Гуцан та Роман Бобков. Знайшли їх наприкінці грудня на Тростянеччині.

Срібні гривні часів Київської Русі передали до музею краєзнавці у Сумах

П'ять срібних гривень, кожна з яких важить до кілограма, виявили неподалік села Дернове Тростянецького району під час спільної експедиції краєзнавці Сергій Гуцан та Роман Бобков.

"Подивився новини по телевізору і вирішив зняти стрес, побути в лісі. Погода була не дуже гарна для машини, коли їхали полем – мало не засіли. Виїхали до лісу і через 15 хвилин знайшли цей скарб. На карті тицьнув пальцем: їдемо туди. Наче щось вело, бо дуже швидко все було", - згадує Роман Бобков.

Частину знайденого вирішили передати в музей одразу. Рішення стосовно іншої частини скарбу прийняли ввечері – зрозуміли, що місце таких експонатів – саме в обласному музеї. Весь цей час вдома у чоловіка давні гроші охороняв кіт Рижик, - розповідає Сергій Гуцан: "Мабуть, була для того і знайдена, щоб привітати наш музей із 100-річчям цього року. Неглибоко. Явно там відбулась якась подія незвична, бо це був не той глибокий скарб, який знайти не можна, він лежав на поверхні, і йому було мінімум 800 років. Великі гроші Київської Русі. За 1 гривню можна було придбати хутір з 5-6 хат".

Знахідки дослідили з допомогою рентген-флюоресцентного спектрометра. Заступник завідувача відділом ядерно-фізичних методів дослідження інституту прикладної фізики НАН України Олександр Бугай говорить: "Срібло якісне. Тут понад 95% - це срібло, кілька відсотків – мідь, яка додається через те, що срібло м'яке, і характерний для таких знахідок свинець, у ньому зустрічаються сліди паладію. Вони потрапляють, в основному, на Землю з метеоритами. Через це паладій не розповсюджений широко на нашій планеті".

"Тепер наше зібрання стало більш повним, це той ланцюг , що розповідає про грошовий обіг на теренах Сумщини з 7-8 століття до сучасності", - підсумував директор Сумського обласного краєзнавчого музею Владислав Терентьєв.

Разом із гривнями краєзнавці передали музею залізну сокиру, знайдену біля того ж дерева в лісі на Тростянеччині. Експонати покажуть на виставці до 100-річчя краєзнавчого музею. Вони будуть доступні для дослідження науковців.

На початок