На Буринщині, у Сумській області, на місці ставка вирили канаву глибиною до 4 метрів і залишили розриту територію. Екоінспекція підозрює, що там незаконно видобували корисні копалини – суглинок.
Притоку річки Чаша, яка протікає через весь Буринський район, місцеві жителі називають ставком. Вони говорять, що він кілька років як обмілів.
"Колись був ставок і вирішили його підкопати. Кор.: – Давно? – Торік, восени. Купи понакидали тут. Треба ж було до ладу довести його, викопати, розгорнути", — говорить мешканець Степанівки Сергій Алєксєєнко.
"У колодязях вода попропадала, не стало у багатьох. І треба ж було до ладу теж довести його, а що він кучі понагортав, що попало стало. Кор.: — Тут ще десь ставок є? У вас у селі? – Є, там приватизований, а там теж висох", — розповідає мешканець Степанівки Микола Котьков.
"Тепер тут не покупаєшся, бо тут із ставка не вилізеш", — каже мешканець Степанівки Олександр Жуков.
"Люди самі попросили – вирили. Я особисто не просив, але казали, що вода впала, почістіть – почистили. Тепер — поганий. Я особисто — не рибак і мені все одно. Ну якби б дочистили до краю, було б краще", — сказав мешканець Степанівки Володимир Котьков.
Як з’ясувала екоінспекція, у вересні 2020 року тут проводили роботи з поглиблювання днища, без дозволів.
"У ході проведення цих робіт було порушено екосистему і вирито котлован глибиною приблизно 4 метри, добувалися корисні копалини, такі як суглинок. На перший погляд, тут — близько 5-6 тисяч кубів піднятого ґрунту. Якщо це підтвердиться, то ми можемо з вами говорити про десятки мільйонів збитків, які були нанесені державі такими діями", — каже екологічний інспектор державної екологічної інспекції в Сумській області Олександр Матюх.
У рамках кримінального провадження, порушеного Буринським відділом поліції, екоінспекція відібрала проби, аби з’ясувати, чи здобували тут корисні копалини.
За словами місцевих жителів, роботи проводили фірми, які належали голові Буринської територіальної громади Віктору Ладусі. Офіційного керівництва у селі немає. Віру Половко місцеві жителі нам вказали як старосту.
"Я просто працюю як рядовий. У мене посади немає. Я — не староста, будь ласка, звертайтеся у міську раду", — сказала вона.
Щоб дізнатися, що ж відбувається у Степанівці, журналісти звернулися до Буринської міської ради. Там якраз була сесія. Знімальна група чекала перерви, щоб отримати коментар від людини, яку мешканці Степанівки називали ініціатором розкопування ставка, – в міського голови Буринської територіальної громади Віктора Ладухи. Коли перерва вже наближалася, жінка, яка раніше представилася представницею мерії і перевірила посвідчення знімальної групи, почала заважати журналістам працювати: "Без реєстрації ви не маєте права знімати".
Сам Віктор Ладуха спілкуватися з журналістами відмовився: "Розберемося з вами, реєструйтеся, будь ласка, посвідчення покажете. Кор.: – Ми показали, його сфотографували. – Ну, будь ласка".
Після чого журналістів почали штовхати. Оператора блокували, що заважало йому знімати відео.
За фактом перешкоджання професійній діяльності, Суспільне написало заяву до поліції.
Як повідомив співробітник відділу комунікації Нацполіції Сумщини Володимир Кузьменко, заява прийнята до розгляду і зараз вони перевіряють викладені у ній факти та з’ясовують, хто саме перешкоджав знімальній групі. Стаття Кримінального кодексу України за це передбачає від штрафу у 850 грн до 5 років за ґратами.