Перейти до основного змісту
У близько 60% перевірених колодязів Сумщини вміст нітратів перевищений втричі

У близько 60% перевірених колодязів Сумщини вміст нітратів перевищений втричі

У близько 60% перевірених колодязів Сумщини вміст нітратів перевищений втричі
. Суспільне Суми

Більше як у половині колодязів, які перевірили на Сумщині, міститься вода, яку не можна пити. Бо в ній перевищений вміст нітратів – щонайменше утричі. Дослідження проводять останні 10 років за державною програмою профілактики кисневого голодування тканин у дітей. Хвороба може розвинутись, якщо, зокрема, пити воду отруєну нітратами.

Мешканка села Чернеччина Емілія розповідає, що воду з колодязя, який викопаний у них у дворі, зазвичай використовують для всього: прання одягу, прибирання будинку, миття посуду та купання.

Колодязю понад 30 років. Востаннє його чистили торік восени. Жінка говорить: у них на дослідження воду беруть останні два роки, як з’явилась дитина. Тож, зараз для приготування їжі та пиття, воду купують у магазині.

"Нас попереджала сільська влад, про проби знали. Бабуся іноді пила і я іноді, якщо чесно пила, чесно кажучи подобається смак цієї води, інколи п’ємо, дитині не даємо", – говорить Емілія.

У населених пунктах Чернеччинської громади працівники лабораторного центру відібрали 48 проб води. 26 із них не відповідали нормам. Торік в Охтирському районі перевірили 160 колодязів, із них у 92 – виявили перевищення нітратів. Подекуди – у 15 разів від норми.

"У нас такий район, де добувають нафту, тому горизонти пронизані свердловинами, іде забруднення. Подивитися колодязь, в якому він стані. Згідно з вимогами він повинен розміщуватись, якщо на індивідуальному господарстві, то не менше як за 20 м від забруднених середовищ: дворовий туалет, оці всі гноянки. І як він облаштований колодязь – чи в нього є глиняний замок, чи в нього є кришка, чи є відро. З досвіду вже, якщо у воді нітрати з’явились – нічого вже не зробиш. А при кип’ятінні на 60% токсичність цієї води збільшується, тільки треба змінювати джерело", – розповідає лікарка загальної гігієни Охтирського відділення обласного лабораторного центру Валентина Доля.

За державною програмою роблять аналізи безплатно для тих родин, у яких є діти до трьох років – щоб запобігати виникненню у них кисневого голодування тканин. Ця хвороба може з’явитись через токсичну дію нітратів.

Зі слів керівниці районного відділу обласного лабораторного центру Олени Богомол, востаннє випадок цієї хвороби у дітей в районі фіксували у 2017 році. З колодязя, де є перевищення, говорить вона, воду пити не можна.

"Якщо ви потрапили у поверхневий водоносний горизонт і це шахтний колодязь, не трубчатий, тут варіант один. Якщо невелике перевищення, ви можете його прибрати чищенням, але якщо йде перевищення у 4, 6, 10 разів – тут уже нікуди не дінетесь. Навіть якщо будете чистити, дезінфікувати колодязь дезінфекція нітрати не прибирає", – говорить в.о. завідуючої районного відділу обласного лабораторного центру Олени Богомол

За словами Олени Богомол, усі результати досліджень вони передають головам громад і рекомендують будувати централізовані водогони. У Чернеччині, за словами секретаря сільради, такий провели на одній вулиці, де розташовані лікарня, школа та садок.

"Як створилась наша громада Чернеччинська, в першу чергу зараз стоїть задача – будівництво нових водогонів. Вже ці роботи розпочали по Кардашівському старостинському округу і в планах будувати водогони із глибинними водонапірними вежами. Те, що стосується по людях, ми, звичайно, пропонуємо і доводимо до відома, що треба здавати й на аналіз, і проводити заходи з очищення води", – каже секретарка сільської ради Чернеччинської тергромади, Тетяна Скубач.

У цьому році на водогони у бюджеті громади, за словами голови Романа Бублика, передбачили три мільйони гривень. Їх має вистачити на три кілометри мережі у селі Кардашівка та проєктну документацію на водогін у самій Чернеччині.

Що відомо

  • За останні два роки громада витратила близько чотирьох мільйонів гривень на проведення комунікацій у Кардашівці та Бугруватому.

Топ дня

Вибір редакції

На початок