Упродовж 2024 року на території Полтавської області тривав процес зміни назв, пов’язаних з законом про деколонізацію. Крім вулиць, провулків, населених пунктів стосувався цей процес закладів культури і освіти області. Упродовж 2024 року не всі з тих, що підпадали під вимоги щодо перейменування, змінили свої назви.
Про це розповів в ефірі Українського радіо "Полтава" регіональний представник Українського інституту національної пам’яті Олег Пустовгар.
Склалося враження, що деколонізація – це вулиці і пам’ятники, а мова насправді йде про юридичні особи. Це і суб’єкти права власності, торгові марки і назви закладів освіти і культури. Минулого року з ініціативи УІНП перейменовано Кременчуцьку дитячу музичну школу №1 імені Чайковського. Це один з прикладів вдалого перейменування, оскільки її названо на честь Миколи Лисенка, він якраз і народився в селі неподалік Кременчука. У селі Калайдинці з навчального закладу усунено ім’я Федора Рубцова – російського військового діяча. Прибрано імена російських комуністичних військових діячів з назви Петрівсько-Роменського ліцею Миргородського району, Веприцького опорного ліцею.
Російськими назвами були помарковані і дошкільні заклади. Деякі з них досі носять імена, пов’язані з російською культурою.
Прибрано з назв багатьох дитячих садків назву "Чебурашка" У Лубнах садок №8 отримав назву "Капітошка", у Чевельчі Оржицької громади – "Віночок", у Скороходівській громаді перейменовано на "Барвінок". Але у низці громад зберігаються ці радянські назви. У Карлівці, Ковалівці у Заводській громаді, у тих же Горішніх Плавнях, Пришибській громаді Кременчуцького району старі радянські назви дитячих садків.
В деяких громадах, як повідомив Олег Пустовгар, не дослухаються до пропозицій увіковічненя в назвах закладів культури і вулиць видатних земляків.
У Лохвиці назва дитячої музичної школи на честь Ісаака Дунаєвського. Відповідно до деколонізаційного закону до символіки російської імперської політики належать назви установ і організацій, присвячені особам, які публічно вихваляли у мистецьких творах російську імперську політику. Було надано пропозицію нової назви, я пропонував на честь Нестора Городовенка, який народився біля Лохвиці: видатний музикант, хоровий диригент, перший керівник знаменитої капели "Думка". Земляк.
У випадках, що стосуються перейменування закладів освіти, справа зрушила з місця.
На Полтавщині низка закладів освіти носить ім’я співробітника НКВС Антона Макаренка, попри те, що є експертний висновок УІНП і ці заклади мають бути перейменовані. Але перейменовано минулого року на останній сесії обласної ради лише обласний коледж "Кременчуцька гуманітарно-технологічна академія". Але ім’я Макаренка досі носять Полтавський ліцей, Кременчуцький професійний ліцей, науковий ліцей "Політ" у Кременчуці. Чомусь в департаменті освіти і науки ОВА дуже повільно готують документи на сесії обласної ради. Це можна одним пакетом подати, а не одне ім’я на пів року.
Олег Пустовгар повідомив, що 2025 року роботу з перейменування об’єктів, що підпадають під дію деколонізаційного закону, продовжать.
Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:
Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok