Перейти до основного змісту
"Не спалиш машину – будуть проблеми": як російські спецслужби вербують підлітків в Одесі

"Не спалиш машину – будуть проблеми": як російські спецслужби вербують підлітків в Одесі

Ексклюзивно

У слідчому ізоляторі Одеси нині утримуються 25 підлітків, яких підозрюють у кримінальних правопорушеннях. 14 із них — за статтями, пов’язаними з національною безпекою. Журналісти Суспільне Одеса відвідали ізолятор, щоб дізнатися більше про умови перебування неповнолітніх ув’язнених, а також почути особисті історії тих, кого завербували представники російських спецслужб.

За словами заступника начальника СІЗО з соціально-виховної роботи Олега Паниченка, ситуація з кількістю неповнолітніх у слідчому ізоляторі змінилася протягом 2024 року. Якщо на початку року утримувалися лише двоє підлітків за майнові злочини, то до кінця року їх було вже 25, серед яких 14 підозрюються у вчиненні правопорушень проти основ національної та громадської безпеки.

Механізм вербування підлітків через Telegram

Частина неповнолітніх, які нині перебувають у СІЗО за злочини проти основ нацбезпеки, розповідають, що перший контакт з потенційними замовниками правопорушень відбувався через оголошення про роботу в Telegram-каналах. В окремих випадках вербування супроводжувалося психологічним тиском, зокрема погрозами на адресу родичів.

"Я шукала підробіток в телеграм-каналі. Написала, що шукаю роботу, 16 років. На мене вийшов приблизно за день-два куратор, назвався Сашею. Сказав, що є ось така робота: 1700 доларів за машину. Я погодилась. Але потім я передумала і відмовилась. Він зламав після цього мій телеграм-акаунт, почав мені погрожувати: “У мене є всі твої контакти, мама, тато, молодші брати та сестри, якщо не зробити те і те — будуть проблеми”. Довелося зробити", — поділилася своєю історією Світлана.

"Не спалиш машину – будуть проблеми": як російські спецслужби вербують підлітків в Одесі
Світлана, неповнолітня, яка перебуває в Одеського СІЗО. Дівчину підозрюють в підпалі авто на замовлення. Суспільне Одеса

Після підпалу дівчину затримали. Вже два місяці вона перебуває під вартою у слідчому ізоляторі та очікує на рішення суду.

Данило та його товариш, шукаючи способи швидко заробити, отримали пропозицію, яка здалась їм легкою. За 1000 доларів на день їм запропонували спалити автомобілі, зокрема, працівників ТЦК. Разом з другом вони закупили необхідні матеріали та підпалили два авто.

"З другом ми пішли закупили матеріал, знайшли машину разом, і через тижня два взяли підпалили її. Потім погуляли ще десь півтора тижня, вирішили ще одну підпалити машину і на цьому все. Отримали гроші, потім через три-чотири дні нас вже заарештували. Я вже тут вісім місяців і зараз у мене поки суди почались головні", — розповів Данило.

"Не спалиш машину – будуть проблеми": як російські спецслужби вербують підлітків в Одесі
Данило, неповнолітній в Одеському СІЗО. Йому інкримінують підпал авто на замовлення. Суспільне Одеса

Як працюють з неповнолітніми у СІЗО

У департаменті з питань виконання кримінальних покарань наголошують на важливості комплексного підходу до роботи з неповнолітніми, які перебувають у слідчих ізоляторах. За словами представника установи Вадима Ягодкіна, мета роботи полягає не лише у забезпеченні правового процесу, а й у підтримці підлітків у соціальному та освітньому плані. Водночас посадовець звертає увагу на зовнішні ризики та роль батьківського контролю.

"Ми хочемо показати, що діти піддаються тій фейковій роботі, яка пропонується державою-агресором. І хочемо наголосити на тому, що дуже важлива участь батьків в цьому процесі, тому що батьки повинні контролювати своїх дітей і розуміти, що вони роблять", — наголосив Вадим Ягодкін.

"Не спалиш машину – будуть проблеми": як російські спецслужби вербують підлітків в Одесі
Заняття з неповнолітніми затриманими в Одеському СІЗО. Суспільне Одеса

У СІЗО підлітки повноцінно навчаються, беруть участь у спортивних заняттях, проходять сеанси з психологами та мають можливість зустрічатися з батьками або адвокатами. Як зазначає керівник благодійного фонду Next Марат Абдуллаєв, на базі організації юнаки можуть брати участь у волонтерських ініціативах, що дозволяє їм безпосередньо взаємодіяти з однолітками.

"На базі нашої організації вони можуть залучатися як волонтери. Та потім вже вони за принципом рівне-рівному можуть спілкуватися з іншою молоддю, доносити до них той факт, що тюрма — це не є романтика, як можна побачити з деяких фільмів", — прокоментував Марат Абдуллаєв.

Чому неповнолітні піддаються вербуванню

Російські спецслужби все більше зосереджують свою увагу на молоді, зокрема на неповнолітніх. Причиною цього є те, що діти та підлітки не завжди розуміють повних наслідків своїх вчинків, що робить їх вразливими до маніпуляцій, зазначила речниця СБУ в Одеській області Анна Шевчук.

"Одна з причин, чому вербують саме дітей — тому що вони не завжди розуміють наслідки своїх дій та критично не оцінюють ризики. Саме цим ворог і користується, залучаючи неповнолітніх до злочинної діяльності. У будь-якому випадку кращий варіант — це звернутися до правоохоронних органів, у Службі безпеки України працює постійний, офіційний чат-бот. Це дасть змогу уникнути або пом’якшити покарання, навіть після злочину", — зауважила Анна Шевчук.

"Не спалиш машину – будуть проблеми": як російські спецслужби вербують підлітків в Одесі
Неповнолітні затримані в Одеському СІЗО. Суспільне Одеса

Поділившись своїм досвідом, Данило радить підліткам, що найбільш правильним шляхом є навчання та стабільна робота.

"Я зробив велику помилку у своєму житті, багато чого собі наламав. Якщо порадити щось своїм одноліткам, то я б сказав, що краще сидіти вдома, вчитися, працювати на нормальній роботі, тому що це потім погано закінчується", — поділився хлопець.

Співавторка: Анастасія Чорноморець

Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

Топ дня
Вибір редакції
На початок