Які повноваження має патрульна поліція під час воєнного стану? Хто має право зупиняти авто на блокпостах? Як саме патрульні співпрацюють зі співробітниками ТЦК та СП та чи збільшилась кількість ДТП у 2024 році? Відповіді на ці питання — в інтерв’ю Суспільного з начальником управління патрульної поліції в Одеській області, майором поліції Русланом Рубаном.
Минуло вже трохи більше року, як ви працюєте в Одесі. Які враження і, якщо можна говорити про якийсь контраст між Одеською та ЧернівецькоюДо Одеси Руслан Рубан служив на посаді заступника начальника управління – начальника відділу моніторингу та аналітичного забезпечення управління патрульної поліції в Чернівецькій області. областями, то у чому він полягає?
Почнемо з банального і найпростішого. Контраст, що Чернівецька область є найменшою областю за територією, а територія Одеської області, як відомо, є найбільшою областю за розміром території в Україні. Звичайно, це і протяжність доріг. Це і кількість великовантажних, великовагових транспортних засобів, які перетинають і рухаються автошляхами Одеської області. Ну і, звичайно, це масштаби і об'єм.
Я завжди, коли спілкуюся, кажу, що Чернівці лише на 9 квадратних кілометрів менші за Одесу, то всі дуже з великим подивом на це дивляться. Дійсно так, але кількість населення в Одесі — це 1 мільйон 50 тисяч, уЧернівцях — це 300 тисяч. Якщо брати по службовій діяльності, то контраст очевидний — кількість зареєстрованих злочинів у п'ять разів більша, ніж на території Чернівецької області.
В Одесі пішоходи більше порушують правила дорожнього руху, зокрема, переходять дорогу у невстановлених місцях. Але, наприклад, в Чернівцях є проблема з недотриманням правил паркування. Звичайно, кращі умови для регулювання дорожнього руху, кращі знаки, краща розмітка і дорожнє покриття в Одесі однозначно.

Майже три роки повномасштабного вторгнення триває мобілізація. Яка ситуація з особовим складом патрульної поліції, чи вистачає зараз кваліфікованих кадрів для роботи?
На жаль, підрозділи із декомплектом. І при мені не скажу, що суттєво зменшився комплект. Він не зменшився, а ми намагалися будь-якими силами укомплектуватися. Однак, виклики, завдання, які стояли перед патрульною поліцією, серйозні і великі. Тобто, це комплектування стрілецьких батальйонів.
Не будем цього приховувати, дуже багато поліцейських звільнилося, коли став вибір виконувати бойові завдання. Дехто втік банально за кордон, дехто полишив службу і просто не вийшов на неї. І були звільнені у такому випадку. Деяких поліцейських ми просто звільнили за невиконання, за порушення присяги і за інші протиправні дії.
Звичайно, поліцейських не вистачає, а навантаження катастрофічно, колосально росте. І виконує завчасно поліція ту функцію, яка їй не властива: додалась робота, пов'язана з дотриманням та виконанням мобілізаційного законодавства. Наприклад, той же самий період відімкнення світла — це і додаткове регулювання, так само це і спільні патрулювання. Це і спільні відпрацювання по протидії диверсійно-розвідувальним групам. Це і реагування на підпали — раніше таких злочинів абсолютно не було. Це і реагування на події, пов'язані з використанням зброї. Це нонсенс, вибачте. Коли раніше би було, що хтось посварився, дістав пістолет або зброю і вистрілив. У нас, вибачте, це події, які через 10 днів трапляються. Більше того, в побуті почали використовувати громадяни гранати.

Що входить в обов'язки патрульної поліції?
Завдання, взагалі, патрульної поліції, визначено статтею 2 Закону України "Про національну поліцію": це захист прав і свобод, протидія злочинності, охорона публічного порядку, надання інших послуг. Повноваження, зокрема, зазначено в статті 23 Закону України "Про національну поліцію".
Обов'язки, які в основних поліцейських — це дотримання Конституції, виконання наказів, надання домедичної допомоги і повідомлення безпосередньо керівника про всі випадки неможливості виконання цих наказів. Тобто спектр діяльності, давайте ми його назвемо так — це безпекові внутрішні завдання, це розслідування злочинів, це звичайна превенція, це запобігання вчиненню правопорушень. В основному — охорона публічного порядку.
Якщо говорити про ДТП у 2024 році, чи можемо сказати про їхню кількість, основні причини і узагальнити, що відбувається на дорогах Одещини?
Здавалося б, що кількість на початку повномасштабного вторгнення автотранспорту в Одесі і Одеській області зменшилась. Кількість пересування громадян також зменшилась з суб'єктивних причин, але кількість ДТП, на жаль, не зменшилась. У порівнянні з минулим роком ми зареєстрували 7490 ДТП. Це приблизно на тому ж рівні, який було зареєстровано в 2023 році.
Більшою проблемою є те, що кількість загиблих і травмованих у ДТП збільшилась. Наприклад, з потерпілими у нас ріст ДТП відбувався на 45%. Це приблизно 980 ДТП в порівнянні з 600 ДТП, які були в 2023 році. На жаль, загинуло в нас 86 осіб в порівнянні з 41 особою в минулому році. Тобто, це ріст понад на 100%. І травмованого в нас 1169 осіб. Це приблизно теж майже на 48% більше.
Основною причиною ДТП у нас є порушення правил швидкісного режиму і недотримання бокового інтервалу і безпечної дистанції. Це і неуважність водіїв. Так само пішоходи. Пішоходи в місті Одеса — це просто унікальні пішоходи, тому що дорогу вони собі дозволяють перехоти в будь-якому місці.
Потім, скільки б ми не зверталися на ефірах, скільки ми не говорили — будь ласка, себе ідентифікуйте, світловідбиваючі елементи, особливо в період блек-ауту, це одиниці виконали. Більшість одягає чорний одяг і вважає, якщо він вступив на пішохідний перехід, якщо він нерегульований — то все, всі решта водіїв зупиняються. Не потрібно розраховувати в даному випадку на свідомість іншого учасника дорожнього руху. Треба поставити максимально собі запитання і відповіді, і унеможливити настання наслідків.
Якщо, наприклад, ДТП відбулася через те, що людина раптово вибігла на дорогу поза межами пішохідного переходу, і здійсниться наїзд на таку особу — винуватцем ДТП буде саме пішохід. Тобто, всі учасники дорожнього руху несуть відповідальність: це і пасажир, якому не можна відволікати водія під час руху, це і водії електросамокатів. За минулий рік 760 водіїв електросамокатів виявлено в стані алкогольного сп'яніння. І пересуваються вони пішохідними доріжками, пересуваються вони тротуарами, а не їздять, як і передбачено правилами дорожнього руху, якомога правіше.
Ще однією з причин є перебування водіїв в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, або під дією сильнодіючих препаратів. Зокрема, за 2024 рік всього поліцейськими Одещини було виявлено 12 785 водіїв. Співробітниками управління патрульної поліції складено 5785 протоколів за статтею 130Стаття 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення — керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Більше того, є в нас категорії унікальних людей, відносно яких складено понад 10 протоколів і які продовжують керувати в стані наркотичного сп'яніння.
Що варто відзначити? Кожен третій складений протокол — про перебування під дією наркотиків. 60% усіх водіїв, яким пропонують пройти огляд на стан сп'яніння, відмовляються. Хочу сказати, що за це так само є відповідальність. Ну і в загальному, ДТП у стані сп'яніння з більш трагічними наслідками вчиняються і несуть більшу шкоду.
Ми частково вже згадали про блекаути: не працює світлофор, немає освітлення, і всі їдуть. Скільки співробітників було залучено та чи знають люди команди регулювальника?
Всього на території Одеської області 425 світлофорів. 358 перебувають на території міста, 154 підключені до джерел альтернативного живлення. 28 світлофорних об'єктів у нас перебуває на трасах міжнародного значення. Було визначено 25 ключових перехресть, які пропускають найбільший потік транспортних засобів. 15 світлофорних перехресть підлягали регулюванню дорожнього руху. На деяких перехрестях ми були змушені виставляти трьох співробітників.
Щодо регулювання дорожнього руху, ми, перш за все, поставили високі вимоги для поліцейських, щоб вони вивчили і досконало володіли навичками. Там всього-навсього лише три ключові положення рук і тіла, і інших засобів світло-повертаючого диску, що важливо, тому що всі думають, що лише є рухи. Ми проводили роз'яснювальну освітню діяльність, завжди пояснювали, що ці рухи означають. Зокрема, пресслужба наша, управління патрульної поліції в Одеській області, пояснювала, як їхати, як не їхати. Правила регулювання водії не знають.
Яка функція патрульної поліції під час мобілізаційних заходів на вулицях Одеси?
Кабінет Міністрів України в своїй постанові 560 від 16 травня 2024 року визначив конкретні повноваження поліції щодо дотримання мобілізаційного законодавства. Поліцейський уповноважений перевіряти в період воєнного стану військово-облікові документи в усіх осіб віком від 17 до 60 років. Більше того, Закон України "Про мобілізаційну підготовку" передбачає, що всі такі особи зобов'язані мати при собі військово-облікові документи. Якщо особа у розшуку, поліцейські уповноважені на здійснення затримання, доставку до відповідних центрів комплектування, тобто, до так званого ініціатора розшуку.
Хто має право зупиняти автомобіль на мобільних блокпостах на дорогах ? Іноді це роблять представники патрульної поліції, а іноді працівники ТЦК та СП.
Звертаємося до норми права, яка передбачає, що на вимогу поліцейського водій зобов'язаний зупинити транспортний засіб та пред'явити документи, визначені пунктом 2.1 правил дорожнього руху. Якщо водієм є військовослужбовець або транспортний засіб на відповідному чорному номері, або з символікою, або зі знаками Збройних Сил України — то уповноважені такі транспортні засоби зупиняти саме військовослужбовці. Цивільних громадян, однозначно, уповноважені зупиняти тільки поліцейські.
У соціальних мережах поширюють відео, на яких видно, як співробітники ТЦК застосовують силу проти чоловіків, стався конфлікт. При цьому поліцейські присутні під час цього конфлікту. Який алгоритм дій, як вони мають врегулювати ситуацію та чи мають втручатися?
Якщо говорити про застосування сили, я перед цим сказав, що уповноваження здійснення адміністративного затримання мають виключно працівники Національної поліції України. Якщо є такі випадки, кожен, я вважаю, має діяти в межах своєї компетенції. І там вже або керівництво ТЦК, або військовослужбовці нехай враховують їхню позицію і думки, чому він застосував чи не застосував фізичну силу по відношенню до громадянина. Мені важко щось сказати за інші підрозділи, не за моїх підлеглих. Однозначно, якщо хтось виходить за уповноваження, я думаю, що не зайвим буде поліцейському про це сказати.
Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області