Одеський волонтер Семен Турута пройшов шлях від Майдану й АТО до допомоги переселенцям та військовим. Що для нього значить бути волонтером і чому цим займається — у матеріалі Суспільного.
Шлях від Революції гідності до АТО
Семен Турута почав свій шлях, як активіст Революції гідності. Саме там він відчув справжнє єднання українців:
"Мій шлях військовослужбовця розпочався набагато раніше. Це була моя участь у Революції гідності, під час якої мій світ перевернувся абсолютно. Тоді на Майдані я пізнав, що таке є Україна, познайомився з величезною кількістю людей, які стали моєю родиною", – розповів Семен.
Після Майдану чоловік почав активно подорожувати Україною до нових друзів, а пізніше — приєднався до побратимів, які вирушали захищати державу на сході.
"Очевидним рішенням для мене було бути разом із моїми хлопцями. І для мене це моє рішення було досить складним. Воно будувалося на тому болі всередині мене за людей, які загинули на Майдані, за тих хлопців, які поверталися зі сходу, на жаль, зустрічали ми їх на колінах".
Волонтерство як покликання
Через рік служби Семен не зміг поновитися в армії та повернувся до цивільного життя. Віднайти новий сенс йому допомогло волонтерство.
"Волонтерство — це такий рівень свідомості у людини. Якщо людина усвідомлює, де вона знаходиться, які події відбуваються навколо неї. Віра в те, що вона своїм власним внеском може змінити майбутнє — вона приводить людину до волонтерства", — зазначив Семен.
Досвід, отриманий під час Майдану і АТО, допоміг Семену залишатися зібраним і ефективним навіть у складні моменти повномасштабного вторгнення. Він зміг організувати роботу волонтерів та почати допомагати армії:
"Під час повномасштабного вторгнення я не був розгублений, я не був людиною, яка стояла осторонь. Це був якраз той час, коли я мав активуватися і робити усе можливе і неможливе, щоб змінити та покращити майбутнє нашої нації", — розповів Семен.
"Пластик рятує життя": як вторинні відходи стають безпілотниками
Одним із ключових проєктів Семена став "Пластик рятує життя". Завдяки збору та переробці пластикових кришечок волонтери купують FPV-дрони для фронту.
"Ми всією Україною та навіть українцями за кордоном збираємо пластикові кришечки. У волонтерському штабі відбувається сортування. Сировина очищується, стає досить вартісна. І потім воно їде на переробне підприємство, яке за цю сировину готове дати гроші. Ці гроші потім трансформуються в безпілотні літаючі апарати, які нашим військовим на передовій допомагають або спостерігати, або зберігають їхнє життя".
За словами волонтера, у рамках проєкту "Економіка мрії" з вторинних відходів вдалось закупити близько 7 FPV-дрони. Наразі "Пластик рятує життя" має 60 партнерів, також волонтери шукають активну підтримку через соціальні мережі, залучають до ініціативи бізнес.
Також завдяки проєкту з вторинними відходами волонтерський центр Семена організовує ретрити для військовослужбовців, які проходять реабілітацію. Загалом влаштували п'ять виїздів на природу з близько 6-8 військовослужбовцями, які перебували на лікуванні після контузії та інших поранень:
"Ми допомагали хлопцям відпочити від всього, тому що, по-перше, місце, де вони лікуються, досить депресивне. Круг людей, в якому вони знаходяться, теж дуже важкий. Виїжджаючи на природу, можливість посмажити м'яско, пограти в м'яч, спілкуватися з дівчатами, гарно провести час – це вже теж відпочинок нереальний, після якого вони рефлексують з неймовірними емоціями, з великою вдячністю. Після цієї вдячності хочеться більше долучатися до таких ініціатив і допомагати хлопцям, які сьогодні виборюють наше майбутнє".
Про мотивацію та біль
Семен говорить, що волонтерство допомагає йому впоратися з власним болем. Це є відповіддю на запитання, що саме він відчуває, коли допомагає військовим:
"З самого Майдану я відчуваю біль і дуже часто плачу. Просто плачу за цю сумну несправедливість, за тих людей, які загинули, за побратимів, які зараз скалічені, за хлопців, яких я вже ніколи не побачу".
На питання, що для нього значить бути волонтером, Семен відповідає просто:
"Це бути героєм у тилу. Це бути там, де ти потрібен. Це те, що хлопцям там на передовій допомагає, надає сил і віру в те, що вони захищають. І вони мусять бачити те, що вони захищають і кого вони захищають. І ми маємо бути гідним прикладом того, що ми велика-велика сім'я", — підсумував волонтер.
Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області